3.16. Після оформлення повного закінчення роботи керівник роботи повинен подати напругу за погодженням із посадовими особами дільниці (шахти), перевірити за розсудом особи, що видала наряд, роботу засобів максимального струмового захисту непрямим методом, захисту від витікання струму, апаратури контролю повітря й метану та при позитивних результатах перевірок опробувати електроустаткування.

4. Додаткові вимоги для шахт, небезпечних за газом

4.1. Керівник робіт повинен здійснювати контроль концентрації метану переносними приладами в місці виконання робіт. У виробках, де виявлено метан, шахт ІІ категорії за газом, а також у всіх виробках шахт ІІІ категорії та вище концентрацію метану слід контролювати автоматичними переносними приладами.

4.2. Контроль концентрації метану, включаючи контроль і виявлення шарових і місцевих скупчень, повинен здійснюватися перед розкриттям оболонки електроустаткування, перед накладанням заземлення, перед подачею напруги, а також під час виконання робіт. Періодичність контролю вмісту метану переносними приладами епізодичної дії погоджується з посадовою особою дільниці ВТБ.

Контроль вмісту метану не обов’язковий у виробках із діючою відкаткою контактними електровозами.

4.3. У виробках, де виявлено метан, розкриття оболонок електроустаткування для виконання робіт у порядку поточної експлуатації повинне проводитися за дозволом і у присутності посадової особи дільниці. При виконанні таких робіт у провітрюваних ВМП тупикових виробках газових шахт ця особа повинна сповістити гірничому диспетчерові (начальнику зміни) перед розкриттям електроустаткування про необхідні роботи та вжиті заходи безпеки, а після виконання робіт – про їх закінчення. Гірничий диспетчер (начальник зміни) зобов’язаний зробити відповідний запис в оперативному журналі.

4.4. Роботи дозволяється проводити, якщо вміст метану в місці їх виконання не перевищує норм, зазначених у Правилах безпеки.

За наявності метану понад встановлені норми всі роботи в електроустановці повинні бути припинені, оболонки електроустаткування закриті, випробувальні схеми відключені від мережі, про загазування та вжиті заходи має бути оповіщена посадова особа дільниці, а за її відсутності – гірничий диспетчер (начальник зміни). Поновлення робот допускається тільки після зниження концентрації метану до допустимих норм і дозволу посадової особи дільниці або гірничого диспетчера (начальника зміни).

4.5. Апарати, що живлять струмоприймачі, які розміщені у загазованій виробці, повинні бути виключені, їх приводи заблоковані, а також замкнені на замок, якщо це допускає конструкція. На приводах повинен бути вивішений плакат “Не вмикай – виробка загазована!”.

Додаток 1

ПОРЯДОК ПРИСВОЄННЯ ПЕРСОНАЛУ

ГРУП З ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ

В ПІДЗЕМНИХ УСТАНОВКАХ

1. Групи з електробезпеки повиннi присвоюватися:

особам, що виконують монтаж, наладку, випробування, ремонт, ревiзiю, демонтаж i обслуговування електроустаткування;

персоналу, що експлуатує та обслуговує електрифiкованi технологiчнi машини, механiзми, установки та ручний електроiнструмент;

персоналу систем аерогазового контролю, особам диспетчерських служб i пунктiв управлiння системами електропостачання шахти. Групи з електробезпеки можуть також присвоюватися посадовим особам неелектротехнiчних спецiальностей.

2. Присвоєння персоналу груп з електробезпеки з видачею посвiдчень проводиться на основi перевiрки знань ПТЕ ЕС i ПБ ЕЕС у необхiдному обсязi, положень цiєї Iнструкцiї, посадових iнструкцiй, iнструкцiй з охорони працi, а також схем електропостачання, технiчних характеристик i будови електроустаткування, безпечних методiв i приоймiв роботи.

Присвоєння групи з електробезпеки i видача посвiдчень посадовим особам проводиться за умови складання ними екзаменiв з Правил безпеки i перевiрки їх знань ПТЕ ЕС.

Група з електробезпеки встановлюється вiдповiдно до табл. 1 та 2 в залежностi вiд стажу роботи в пiдземних електроустановках i вiд набутого досвiду, навичок i знань Правил безпеки. Персонал з І групою з електробезпеки проходить тiльки iнструктаж, посвiдчення йому не видається.

3. Перевiрка знань персоналу на вiдповiднiсть групи з електробезпеки проводиться екзаменацiйними комiсiями у складi не менше трьох осiб:

а) для головного механiка, головного енергетика, старших механiкiв шахти, шахтобудiвельного управлiння, головного iнженера, заступника керiвника з охорони працi, головного механiка i головного енергетика РМЗ, РРЗ, ЦЕММ, спецiалiзованої монтажної, налагоджувальної органiзацiї – пiд головуванням головного iнженера вищестоящої органiзацiї;

б) для iнших посадових осіб з числа електротехнiчного персоналу та посадових осіб гiрничих неелектротехнiчних спецiальностей – пiд головуванням головного iнженера пiдприємства;

в) для решти персоналу – пiд головуванням особи, що пройшла перевiрку вiдповiдно до п. “а”.

4. Представники державного нагляду беруть участь у роботi зазначених комiсiй у вiдповiдностi до вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачiв.

5. Посвiдчення про перевiрку знань повинне знаходитися у працiвника i пред’являтися за вимогою осiб старшого електротехнiчного персоналу або органiв нагляду. Допускається зберiгання посвiдчення на поверхнi шахти.

Таблиця 1

Необхідний стаж роботи в підземних електроустановках для присвоєння груп по електробезпечності

Професія, посади

Мінімальний стаж роботи в обслуговуючих або їм подібних електроустановках для груп

I

II

III

IV

V

1

2

3

4

5

6

1. Електротехнічний персонал, що не пройшов перевірку знань Правил, ПТЕ ЕС ПБ ЕЕС і цієї Інструкції; особи, що працюють з електроінструментом, такелажники

Не нормується

2. Практиканти електротехнічних спеціальностей гірничих профтехучилищ, інститутів, технікумів

Те ж саме

Не нормується

1 міс. у попередній групі

3. Помічники машиністів підземних машин, механізмів і установок (гірничих виймальних машин, бурових верстатів, підземних установок і т.п.)

Те ж саме

1 місяць

3 міс.

у попередній групі

4. Машиністи підземних машин, механізмів, установок, електровозів

Те ж саме

1 місяць

3 міс. у попередній групі

3 міс. у попередній групі

5. Електрослюсарі, гірничомонтажники, що не мають фахової освіти

Не нормується

6 міс.

1 рік у попередній групі

5 років, у тому числі 1 рік у попередній групі

з електротехнічною фаховою освітою

Те ж саме

1 міс.

3 міс. у попередній групі

6 міс. у попередній групі

3 роки, у тому числі 1 рік у попередній групі

Продовження табл. 1

1

2

3

4

5

6

6. Посадові особи гірничих електротехнічних спеціальностей:

із середньою й незакінченою вищою освітою

Те ж саме

Не нормується

1 міс. у попередній групі

3 міс. у попередній групі

2 роки, у тому числі 1 рік у попередній групі

с вищою освітою

Те ж саме

Те ж саме

1 міс. у попередній групі

3 міс. у попередній групі

1 рік у попередній групі

7. Посадові особи з гірничою неелектротехнічною освітою

Те ж саме

1 міс.

3 міс. у попередній групі

Примітки:

1. Особам молодшим за 18 років, крім практикантів, забороняється присвоювати групу вище 1.

2. Для працюючих в електроустановках напругою 1140 В і більше враховується стаж роботи тільки в цих установках

(за посвідченням про перевірку знань).

Таблиця 2

Вимоги до персоналу для присвоєння

груп з електробезпеки для роботи в підземних електроустановках

Особи даної групи повинні

I

II

III

IV

V

Мати елементарне уявлення про небезпеку ураження електричним струмом і про заходи безпеки під час робіт у підземних електроуста-новках; мати практичне знайомство з правилами надання першої допо-моги.

Мати елементарну уяву про підземні електроустановки; знати основні застережні заходи й методи безпечного ведення робіт у них.

Мати елементарні знання з гірничої електротехніки, уміти вести нагляд за працюючими у підземних електроустановках.

Розуміти, чим викликані вимоги того або іншого пункту ПТЕ ЕС і ПБ ЕЕС, Правил безпеки,?? цієї Інструкції, уміти навчити персонал інших груп правилам безпеки та наданню першої допомоги.

Знати гірничу електротехніку за обсягом не менш програми гірничого профтехучилища електромеханічного профілю;

знати компонування підземних електроустановок і схеми електропостачання настільки, щоб розбиратися, які саме елементи повинні бути відключені для виконання робіт, знаходити в натурі ці елементи і перевіряти виконання необхідних заходів щодо безпеки;

уміти організувати безпечне провадження робіт і нагляд за ними.

Знати будову, електроустаткування і обслуговування підземних електроустановок.

Чітко уявляти небезпеку ураження електричним струмом, пожежі, вибуху метано-повітряного середовища, вугільного пилу.

Знати та вміти застосовувати на практиці ПТЕ ЕС і ПБ ЕЕС, Правила безпеки??, цю Інструкцію за обсягом, відповідим до виконуваної роботи; знати посадові інструкції й інструкції з охорони праці.

Уміти користатися захисними засобами, застосовуваними в підземних електроустановках, переносними приладами контролю вмісту метану, засобами пожежогасіння.

Уміти надавати першу допомогу, у тому числі застосовувати засоби штучного дихання і зовнішнього масажу серця.

  • В обсязі посадової інструкції згідно займаній посаді.

Додаток 2

Лицьова сторона наряду

Організація, до складу якої входить підприємство ___________________

_______________________________________________________________

Шахта__________________________________дільниця_______________

НАРЯД № _______

НА БЕЗПЕЧНЕ ВИКОНАННЯ РОБІТ

У ПІДЗЕМНІЙ ЕЛЕКТРОУСТАНОВЦІ

______________________________________________________________

(найменування установки, приєднання, виробки)

Керівнику робіт_______________________________________________

(прізвище, група з електробезпеки )

______________________________________________________________

з членами бригади______________________________________________

(прізвища, група з електробезпеки )

доручається____________________________________________________

(зміст робіт)

Умови виконання роботи_________________________________________

(із зняттям напруги, поблизу і

______________________________________________________________

без зняття напруги, спеціальна робота)

Виконати заходи:

1. Вимкнути й заблокувати, повісити плакати, установити огорожу________________________________________________________

______________________________________________________________

(найменування апаратів, плакатів, місця плакатів, огорож)

______________________________________________________________

______________________________________________________________

Продовження додатку 2

2. Переконатися у допустимій концентрації метану___________________

______________________________________________________________

(допустима фактична концентрація,

______________________________________________________________

місця й періодичність контролю)

3. Розкрити оболонки і перевірити відсутність напруги_______________

______________________________________________________________

(місця й засоби перевірки)

4. Установити заземлення________________________________________

(місця накладання)

Особливі умови й вказівки_____________________________________

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

Роботу почати: дата________________час______________________

Роботу закінчити: дата______________час_____________________

______________________________________________________________________

Наряд подовжив по

Прізвище

Підпис

Коли

дата

час

дата

час