13.2.2 Для цілей пожежогасіння в приміщеннях СВЯП і СТРВ дозволяється застосування тільки екологічно безпечних газових вогнегасних сумішей.

13.2.3 СВЯП і СТРВ мають бути забезпечені ПЗПГ повного комплекту та належності.

13.2.4 Порядок застосування персоналом АЕС ПЗПГ встановлюється планом і картками пожежогасіння.

13.2.5 Для забезпечення ядерної безпеки в зоні зберігання опроміненого ядерного палива (басейн витримки), для запобігання ймовірному розбавленню гомогенного поглинача водою, застосування водних, повітрянопінних складів і води для гасіння пожеж і загорянь не дозволяється.

XIV ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ПОЖЕЖІ

14.1 При виявленні пожежі (ознак горіння) кожен працівник зобов'язаний:

негайно повідомити про це за телефоном 01 у пожежну охорону (при цьому необхідно назвати адресу об'єкта, указати поверховість будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище) і начальника зміни АЕС (блоку, цеху);

ужити (за можливості) заходів для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі і збереження матеріальних цінностей.

14.2 Посадовець об'єкта, як керівник гасіння пожежі, до прибуття пожежного підрозділу (НЗЦ, НЗС, НЗБ) або керівник структурного підрозділу, у чиєму віданні знаходиться об'єкт, зобов'язаний:

перевірити, чи викликана пожежна охорона (продублювати повідомлення), довести до відома керівника підприємства;

у разі загрози життю людей негайно організувати їх порятунок (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили і засоби;

вивести за межі небезпечної зони всіх працівників, не пов'язаних з ліквідацією пожежі;

припинити роботи в будівлі (якщо це можливо за технологічним процесом виробництва), окрім робіт, пов'язаних із заходами щодо ліквідації пожежі;

здійснити при необхідності відключення електроенергії (за винятком систем протипожежного захисту); зупинку транспортних пристроїв, агрегатів, апаратів; перекриття сировинних, газових, парових і водяних комунікацій; зупинку систем вентиляції в аварійному і суміжних з ним приміщеннях (за винятком пристроїв протидимного захисту) і виконати інші заходи для сприяння запобіганню розвитку пожежі і задимленню будівлі;

перевірити включення оповіщення людей про пожежу, установок пожежогасіння, протидимного захисту;

організувати зустріч підрозділів пожежної охорони, надати допомогу у виборі найкоротшого шляху для їх під'їзду до пожежі і підключення до вододжерела;

одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей;

забезпечити безпечні умови праці працівникам, що беруть участь в гасінні пожежі.

14.3 При виникненні пожежі в кабельних спорудах, трансформаторах, генераторах, розподільчих пристроях і іншому устаткуванні АЕС оперативний персонал повинен діяти відповідно до оперативних планів і карток пожежогасіння.

14.4 Після прибуття на пожежу пожежних підрозділів повинен бути забезпечений їх безперешкодний доступ на територію об'єкта (за винятком, якщо нормативно-правовими актами встановлений особливий порядок допуску).

14.5 Після прибуття пожежного підрозділу адміністрація і технічний персонал підприємства, будівлі, споруди зобов'язані брати участь в консультації керівника гасіння про конструктивні і технологічні особливості об'єкта, де виникла пожежа, прилеглих будов і пристроїв, організовувати залучення сил і засобів об'єкта до здійснення необхідних заходів, пов'язаних з ліквідацією пожежі і попередженням її розвитку, для чого має бути створений об'єктовий штаб пожежогасіння.

14.6 Керівником гасіння пожежі після прибуття підрозділу пожежної охорони стає начальник прибулого підрозділу пожежної охорони, який зобов'язаний:

одержати письмовий допуск на гасіння (додаток 12);

залучити за потреби в оперативний штаб пожежогасіння фахівців АЕС; склад оперативного штабу пожежогасіння з числа фахівців АЕС і їх обов'язки визначаються наказом генерального директора АЕС, узгодженим з пожежною охороною;

одержати відомості про наявність і рівні іонізувального випромінювання і радіаційного забруднення в зоні гасіння пожежі;

оформити дозиметричний наряд-допуск в приміщення суворого режиму з зазначенням засобів індивідуального захисту і контролю доз опромінювання;

організувати дії щодо гасіння пожежі і ліквідації її наслідків відповідно до оперативного плану пожежогасіння;

організувати збір початкових даних (уключаючи речові докази) для подальшого розслідування причин пожежі і її наслідків для функціонування АЕС.

14.7 Оперативний персонал і підрозділи пожежної охорони, що беруть участь у гасінні пожежі і в операціях з можливої безпечної зупинки АЕС, мають бути укомплектовані переносними ручними ліхтарями підвищеної потужності закритого типу з автономним живленням, апаратами захисту органів дихання, апаратурою зв'язку тощо.

 

Директор Департаменту
фізичного захисту, пожежної
безпеки та безпеки життєдіяльності 

 
 
П. А. Іванов 

ПОГОДЖЕНО: 

  

Заступник Міністра України
з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи 

 
 
 
 
В. О. Романченко 

Міністр регіонального розвитку
та будівництва України 

 
В. Г. Яцуба 

Т. в. о. Голови Державного
комітету України з питань технічного
регулювання та споживчої політики 

 
 
І. Б. Саєвич 

Заступник Голови
Державного комітету України
з промислової безпеки, охорони праці
та гірничого нагляду 

 
 
 
А. Дєньгін 

Перший віце-президент -
технічний директор ДП НАЕК
"Енергоатом" 

 
 
А. І. Лавренчук 

Заступник Голови
Державного комітету ядерного
регулювання України 

 
 
С. Г. Божко 




 

Додаток 1
до пункту 6.2 Правил пожежної безпеки при експлуатації атомних станцій 



ОРІЄНТОВНА СТРУКТУРА СЛУЖБИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ВП АЕС ДП НАЕК "ЕНЕРГОАТОМ"


 

 

Директор Департаменту
фізичного захисту, пожежної
безпеки та безпеки життєдіяльності 

 
 
П. А. Іванов 



Додаток 2
до пункту 6.14 Правил пожежної безпеки при експлуатації атомних станцій 



ПРОГРАМА ПІДГОТОВКИ ЧЛЕНІВ ДПД

I ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПИТАННЯ

1.1 Ця програма розроблена як орієнтовна і висвітлює основні питання пожежної безпеки, які повинні знати члени ДПД.

У залежності від характеру виробництва необхідно вносити в програми підготовки відповідні зміни і доповнення для того, щоб члени ДПД мали достатньо знань і навичок, виходячи з особливостей виробництва.

1.2 Керівники підрозділів (підприємств), де є ДПД, повинні своїм розпорядженням призначити начальника ДПД і осіб, що відповідають за підготовку членів ДПД.

Відповідальний за підготовку членів ДПД повинен розробити програму підготовки та організувати проведення занять членів ДПД.

Програму і розклад занять необхідно затвердити у керівника підрозділу (підприємства), погодити з СПБ і державною пожежною охороною.

1.3 Проведення занять доручається керівникові та фахівцям підрозділів (підприємств) або УТЦ, що мають необхідні знання з питань програми, а також інженерно-інспекторському складові державної пожежної охорони (за узгодженням).

1.4 Заняття необхідно проводити конкретно і цілеспрямовано, стосовно особливостей практичної роботи ДПД щодо попередження можливих пожеж і їх гасіння, з урахуванням наявних засобів пожежогасіння і пожежно-технічного озброєння.

1.5 Після закінчення вивчення питань програми з членами ДПД проводяться підсумкові заняття з прийманням у них заліків.

Надалі заняття з пожежно-технічної підготовки проводяться за необхідністю.

II ПРОГРАМА ПІДГОТОВКИ ЧЛЕНІВ ДПД

2.1 Тема N 1. Організація роботи ДПД (2 години)

Закон України "Про пожежну безпеку", НАПБ Б.02.004-2004, нормативні акти Держпожбезпеки МНС України, Мінпаливенерго України з питань організації і роботи пожежних дружин. Пільги і заохочення, установлені для членів дружини. Задачі ДПД. Порядок зарахування в члени ДПД і виключення з неї, організація роботи.

2.2 Тема N 2. Правила дотримання протипожежного режиму в будинках і приміщеннях. Можливі причини виникнення пожеж і їх попередження (8 годин)

Коротка характеристика об'єктів АЕС і їх пожежна небезпека. Наявність умов виникнення і поширення пожеж. Пожежна небезпека місць збереження матеріальних цінностей, кабельного господарства, мастилонаповненого устаткування. Вибухо- і пожежонебезпечні приміщення. Режими роботи пожежонебезпечних агрегатів і устаткування.

Виробничі трубопроводи, вентиляційні установки, інше інженерне устаткування, їх пожежна небезпека і заходи профілактики пожеж.

Зварювальні та інші вогненебезпечні роботи і вимоги пожежної безпеки під час їх проведення.

Пожежно-профілактичні вимоги до тримання й експлуатації електромереж і установок.

Протипожежний режим на підприємстві. Дозволені місця для паління і застосування відкритого вогню. Вимоги до евакуаційних проходів, виходів і підходів до засобів пожежогасіння.

Вимоги до тримання приміщень у процесі роботи. Тримання робочого місця.

Загальні відомості про найбільш розповсюджені причини пожеж (необережне поводження з вогнем, несправність електроустановок, виробничого устаткування, порушення правил користування електронагрівальними приладами, іскри від електрозварювальних робіт та ін.).

Випадки пожеж, що мали місце на АЕС та інших підприємствах.

Відповідальність за порушення ППБ.

2.3 Тема N 3. Протипожежний режим на території підприємства. Контроль за його дотриманням (2 години)

Постанови, розпорядження, правила, інструкції, накази та інші нормативні акти, що визначають протипожежний режим на території підприємства. Попереджувальні написи і плакати щодо дотримання встановлених протипожежних правил.

Вимоги до тримання території, протипожежних розривів, проїздів, під'їздів до будинків і вододжерел.

Порядок роз'яснення працівникам установлених ППБ, контроль за дотриманням цих правил. Робота ДПД з профілактики пожеж на підприємстві. Дії у випадку виявлення порушень протипожежного режиму.

2.4 Тема N 4. Засоби пожежогасіння, зв'язку, оповіщення про пожежу (6 годин)

Джерела зовнішнього протипожежного водопостачання: пожежні резервуари, гідранти. Мережі протипожежного водопроводу.

ПЗПГ: ПК внутрішнього водопроводу, вогнегасники, лафетні стволи, пожежний інструмент.

Поняття про конструкцію, принцип дії, склад заряду вогнегасника (пінного, вуглекислотного, порошкового та ін.). Розміщення вогнегасників, ПК, лафетних стволів.

Загальні поняття про АУПГ і АУПС. Загальні відомості про порядок приведення їх у дію, правила роботи, проведення ТО і ремонту.

Установлений порядок оповіщення персоналу про пожежу.

Засоби зв'язку й оповіщення, правила їх використання у випадку виникнення пожежі.

Порядок виклику пожежної охорони.

2.5 Тема N 5. Обов'язки членів ДПД за табелем бойової обслуги (4 години)

Табель бойового складу, розподіл обов'язків серед членів ДПД. Дії дружинників, що працюють при гасінні пожежі зі стволами і вогнегасниками, займаються порятунком людей і майна, розкриттям і розбиранням конструкцій будинку.

Обов'язки члена ДПД, призначеного для виклику і зустрічі пожежних частин. Способи виклику пожежних частин у випадку виникнення пожежі.

Практичне тренування з відпрацьовуванням обов'язків членів ДПД.

2.6 Тема N 6. Основні правила гасіння пожежі (4 - 6 годин)

Загальні відомості про пожежу і пожежну тактику. Поняття про можливі способи поширення вогню під час пожежі на об'єкті. Умови горіння легкозаймистих речовин. Способи припинення горіння.

Основні правила гасіння пожеж, порятунку людей, майна, розкриття та розбирання конструкцій. Охорона праці під час роботи з пожежною технікою і при гасінні пожеж.

Вивчення членами ДПД документів із зазначених питань, що діють у державній пожежній охороні.

2.7 Тема N 7. Надання першої медичної допомоги (2 години)

Основні дані про опіки, отруєння чадним газом, фізичне травмування і ураження електричним струмом. Визначення ознак життя, проведення штучного дихання, непрямого масажу серця. Долікарська допомога. Практичні заняття з вироблення уміння користуватися набором засобів з надання першої долікарської допомоги.

 

Директор Департаменту
фізичного захисту, пожежної
безпеки та безпеки життєдіяльності 

 
 
П. А. Іванов 



 

Додаток 3
до пункту 6.19 Правил пожежної безпеки при експлуатації атомних станцій 



ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН І ПРОГРАМА НАВЧАННЯ З ПИТАНЬ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

N з/п 

Теми 

Метод проведення 

Кількість годин 

Заходи пожежної безпеки 

лекція 

1 - 2 

Заходи пожежної безпеки в підрозділі, на робочому місці 

лекція з практичним ознайомленням 

1 - 2 

Засоби пожежогасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок їх використання під час пожежі 

- " - 

1 - 2 

Оповіщення про пожежу і виклик пожежної охорони, дії під час пожежі 

- " - 

1 - 2 

Заходи пожежної безпеки в побуті 

лекція з практичним ознайомленням 

 

РАЗОМ: 

 

5 - 8