організовувати вивчення персоналом цих Правил та розроблених на їхній основі інструкцій, проведення протипожежних інструктажів та навчання пожежно-технічному мінімуму згідно з НАПБ Б.02.005-94;

представляти на вимогу посадових осіб Держпожежнагляду та ДВГРС дані та документи про стан пожежної безпеки об'єктів та продукції, а також про пожежі, які сталися, та їх наслідки;

установлювати та постійно контролювати на підприємстві протипожежний режим, порядок проведення вогневих та вогненебезпечних робіт;

уживати (у межах наданих їм прав) відповідні заходи реагування на факти порушень або невиконання посадовими особами та іншими працівниками встановленого на даному підприємстві протипожежного режиму, вимог правил пожежної безпеки та нормативних актів, які чинні у цій сфері;

забезпечити загальному керівництву ліквідацію пожеж та інших аварій;

у кожному випадку пожежі, яка сталася на підприємстві, організовувати роботу комісії з розслідування причин пожежі, розробляти та здійснювати необхідні профілактичні протипожежні заходи;

створювати, за необхідності, відповідно до встановленого порядку підрозділи пожежної охорони та необхідну для їх функціонування матеріально-технічну базу (для підприємств вугільної промисловості, розташованих на поверхні).

4.4. Особа, відповідальна за пожежну безпеку, зобов'язана:

знати про пожежну небезпеку технологічного процесу;

забезпечити дотримання всіма працівниками (обслуговуючим персоналом) установлених вимог пожежної безпеки;

забезпечити місця проведення вогневих та вогненебезпечних робіт відповідними засобами пожежогасіння та знаками безпеки;

не допускати ведення тимчасових робіт із застосуванням відкритого вогню без оформлення у встановленому порядку дозволу (наряду-допуску);

не допускати захаращення проходів та підступів до пожежного устатковання, а також евакуаційних виходів та проходів до рятувальних засобів;

забезпечити справне утримання та постійну готовність до дії наявних засобів пожежогасіння, зв'язку і сигналізації, колективних та індивідуальних засобів захисту;

повідомляти негайно у разі виникнення пожежі або аварійної ситуації підрозділи аварійно-рятувальної служби або ДВГРС, одночасно приступати до організації ліквідації пожежі наявними силами та засобами, а також до евакуації людей.

4.5. Працівники підприємств зобов'язані:

знати та дотримуватися вимог цих Правил та розроблених на їхній основі інструкцій щодо пожежної безпеки, а також підтримувати встановлений протипожежний режим;

уміти користуватися первинними засобами пожежогасіння та знати місце їх розташування;

у разі виявлення пожежі негайно повідомити про неї керівникові об'єкта або гірничому диспетчеру;

приступити до гасіння пожежі наявними на об'єкті засобами.

4.6. Ліквідація пожежі повинна виконуватися згідно з ПЛА, який розробляють на кожному підприємстві відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30-5.17-02.

4.7. Роботи на підприємстві повинні виконуватися відповідно до проектів, паспортів, технологічних схем.

Проекти об'єктів підприємства повинні проходити експертизу на відповідність нормативним актам з пожежної безпеки в органах Держпожежнагляду, а розділи проектів з протипожежного захисту шахт та попередження пожеж від самозаймання вугілля повинні проходити експертизу в Науково-дослідному інституті гірничорятувальної справи та пожежної безпеки "Респіратор" (далі - НДІГС "Респіратор").

4.8. ППЗ шахти повинен відповідати спеціальним вимогам (додаток 2).

4.9. На кожному підприємстві повинні функціонувати два незалежних види зв'язку відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30-1.01-00.

4.10. У разі виникнення пожежі повинен бути введений у дію ПЛА. Відповідальним керівником робіт є головний інженер шахти (вугільного розрізу), а до його прибуття - змінний гірничий диспетчер. Їхні розпорядження для всіх осіб та організацій, які беруть участь у ліквідації пожежі, обов'язкові для виконання.

4.11. Експлуатація гірничих машин, механізмів, електроустатковання, приладів, апаратури, засобів захисту та матеріалів можлива при наявності дозволу Державного комітету України з нагляду за охороною праці (далі - Держнаглядохоронпраці) та санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України (далі - Держсанепідслужба).

4.12. На кожному підприємстві (наказом, інструкцією) повинен бути встановлений відповідний протипожежний режим, у тому числі:

місце куріння, правила користування відкритим вогнем, нагрівальними приладами;

порядок проведення вогневих та вогненебезпечних робіт;

правила проїзду та стоянки транспортних засобів;

місця для зберігання та допустима кількість сировини та вугілля, що одночасно знаходяться у виробничих приміщеннях та на території (у місцях зберігання);

порядок збирання вугільного пилу та відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір'я, очищення повітропроводів вентиляційних систем від відкладень;

порядок відключення від мережі електроустановок у разі пожежі;

порядок огляду та зачинення приміщень після закінчення роботи;

порядок проходження посадовими особами навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з навчання пожежно-технічному мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення (додаток 3);

порядок організації та обслуговування наявних технічних засобів протипожежного захисту (протипожежного водопроводу, насосних станцій, установок пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння, димовидалення, вогнегасників тощо);

порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного устатковання;

дії працівників у разі виявлення пожежі.

Працівники підприємства повинні бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах, під час проходження пожежно-технічного мінімуму. Виписки з наказу (інструкції) з основними положеннями необхідно вивішувати на видних місцях.

4.13. У будівлях, які мають два поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше п'яти осіб повинні бути розроблені та вивішені на видних місцях плани (схеми) евакуації людей у разі пожежі (додаток 4).

4.14. При зміненні планування або функціонального призначення будівель (приміщень, споруд), технології виробництва, штатного розкладу підприємства адміністрація зобов'язана забезпечити своєчасне коректування планів евакуації та інструкцій.

4.15. На кожному підприємстві повинен бути встановлений порядок (схема) оповіщення людей про пожежу, з яким необхідно ознайомити всіх працівників.

У приміщеннях на видних місцях біля телефонів потрібно вивішувати таблички з позначенням номера телефону для виклику пожежної охорони.

4.16. На кожному підприємстві повинна бути розроблена та погоджена з органами Держпожежнагляду загальнооб'єктова інструкція щодо заходів пожежної безпеки.

Ця інструкція повинна вивчатися під час проведення протипожежних інструктажів, проходження пожежно-технічного мінімуму, а також у системі виробничого навчання та вивішуватися на видних місцях.

4.17. Для працівників охорони (сторожів, вахтерів, чергових тощо) адміністрацією підприємства повинні бути розроблені інструкції, у яких необхідно визначити: їхні обов'язки з контролю за дотриманням протипожежного режиму, огляду території та приміщень, порядок дії під час виявлення пожежі, спрацьовування засобів пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння, а також указати, кого з посадових осіб адміністрації необхідно викликати в нічний час у разі пожежі.

4.18. Посадові особи підприємств (керівники та фахівці) до початку виконання своїх обов'язків та періодично (один раз на три роки) повинні проходити навчання та перевірку знань в спеціалізованому учбово-методичному центрі з пожежної безпеки при НДІГС "Респіратор" відповідно до програми, яка затверджена Міністерством палива та енергетики України (далі - Мінпаливенерго) та узгоджена Держнаглядохоронпраці і Державним департаментом пожежної безпеки МНС України.

4.19. Усі працівники під час приймання на роботу та за місцем роботи повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі). Порядок організації та проведення протипожежних інструктажів, навчання пожежно-технічному мінімуму та перевірки знань працівника встановлюється НАПБ Б.02.005-94.

Навчання пожежно-технічному мінімуму повинне проводитися за спеціальною програмою (додаток 5), яка враховує специфіку підприємства, а також погоджена з Держпожежнаглядом, НДІГС "Респіратор" і затверджена керівником підприємства. Навчання та інструктажі повинні проводити особи, які пройшли навчання та мають посвідчення учбово-методичного центру при НДІГС "Респіратор".

Результати інструктажів повинні бути відображені в журналі реєстрації (додаток 6).

Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, перевірку знань, інструктаж з питань пожежної безпеки, заборонений.

4.20. Особи, які прийняті на роботу з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) та мати відповідні кваліфікаційні посвідчення (додаток 7).

Працівники, які зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік повинні проходити перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки в учбових центрах з підвищення кваліфікації спеціалістів.

5. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДО ТЕРИТОРІЙ, БУДІВЕЛЬ, ПРИМІЩЕНЬ ТА СПОРУД ПІДПРИЄМСТВ

5.1. Утримання територій

5.1.1. Територія підприємства, протипожежні розриви між будівлями, спорудами, майданчиками для зберігання матеріалів, устатковання повинні постійно утримуватися в чистоті та систематично очищатися від сміття, відходів виробництва, тари, обпалого листя, котрі необхідно регулярно вивозити у спеціально відведені місця.

5.1.2. Протипожежні розриви між будинками, спорудами, відкритими майданчиками для зберігання матеріалів та устатковання повинні відповідати вимогам будівельних норм. Їх не дозволяється використовувати для стоянки транспорту, будівництва тимчасових будівель та споруд тощо.

5.1.3. На дільницях території підприємств, де можливе скупчення горючих газів або парів, проїзд автомашин та іншого транспорту заборонений.

5.1.4. На території підприємства на видних місцях повинні бути встановлені таблички з номером виклику пожежної охорони, знаки, які позначають місця розташування первинних засобів пожежогасіння, схеми руху транспорту, на яких необхідно вказати розташування будівель, вододжерел.

5.1.5. Основні дороги, проїзди, проходи повинні мати тверде покриття. Влаштовуючи під'їзди для пожежних автомобілів до будівель, споруд та вододжерел на ґрунті, їх слід укріплювати шлаком, гравієм або іншими місцевими матеріалами для забезпечення можливості під'їзду в будь-яку пору року. 

5.1.6. Рейкові колії, тимчасові траншеї та канави не повинні ускладнювати рух пожежних автомобілів. Для цього в потрібних місцях мають бути обладнані зручні переїзди, завжди вільні для проїзду пожежних автомобілів.

5.1.7. Дороги, проїзди та проходи до будівель, споруд, пожежних вододжерел, підступи до зовнішніх пожежних сходів, пожежного інвентарю, устатковання та засобів пожежогасіння повинні бути завжди вільними, утримуватися в справному стані, узимку очищатися від снігу.

Забороняється довільно зменшувати нормовану ширину доріг та проїздів.

5.1.8. Ворота в'їзду на територію підприємства, які відчиняються за допомогою електроприводу, повинні мати пристрої, які дозволяють відчиняти їх вручну.

5.1.9. Територія підприємства повинна мати зовнішнє освітлення, яке забезпечує швидке знаходження пожежних сходів, протипожежного устатковання, входів до будівель та споруд.

5.2. Утримання будівель, приміщень та споруд шахти

5.2.1. Забороняється курити та користуватися відкритим вогнем у підземних виробках, надшахтних будівлях, приміщеннях лампових, сортувалень, на поверхні шахти ближче ніж 30 м від дифузора вентилятора та будівель дегазаційних установок, біля устя виробок, які виходять на земну поверхню, а також у не спеціально встановлених місцях.

5.2.2. У будівлях, приміщеннях та спорудах шахти забороняється:

прибирати приміщення та прати одяг із застосуванням бензину, гасу, інших ЛЗР і ГР;

відігрівати замерзлі труби опалення паяльними лампами та іншими способами з застосуванням відкритого вогню;

розкидати та залишати неприбраними промаслені матеріали. Їх необхідно прибирати в металеві ящики, щільно зачиняти кришками, а після закінчення роботи видаляти з приміщення в спеціально відведені місця для утилізації.

5.2.3. Усі будівлі, приміщення та споруди необхідно вчасно очищати від горючого сміття, відходів виробництва та постійно утримувати в чистоті. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами чи інструкціями.

5.3. Утримання евакуаційних шляхів та виходів

5.3.1. Евакуаційні шляхи та виходи повинні утримуватися вільними, не захаращуватися і у разі виникнення пожежі забезпечувати безпеку під час евакуації всіх людей, які знаходяться в шахті та надшахтних будівлях.

Кількість та розміри евакуаційних виходів із шахти, будівель і приміщень, їх конструктивні і планувальні рішення, умови освітлення, забезпечення незадимленості, протяжність шляхів евакуації, їх облицювання повинні відповідати протипожежним вимогам будівельних норм.

5.3.2. У приміщенні, яке має один евакуаційний вихід, дозволяється перебування не більше як 50 осіб.

5.3.3. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень).

Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення у разі одночасного перебування в ньому не більше як 15 осіб, а також із площадок зовнішніх евакуаційних сходів (за винятком дверей, які ведуть у повітряну зону незадимлювальної сходової клітки).

5.3.4. Сходові клітки, сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути обладнані евакуаційним освітленням відповідно до вимог будівельних норм та ДНАОП 0.00-1.32-01. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будівлях людей.