Організувати своє робоче місце таким чином, аби комплекти деталей, інструменти, пристосування були розкладені з урахуванням послідовності виконання операцій (при серійному виробництві) відповідно до технологічної карти.

2.6. Перед початком роботи переконатися, що для виконання виробничого завдання були здійснені підготовчі заходи щодо забезпечення безпечних умов праці.

При одержанні нової роботи вимагати від керівника робіт додаткового (цільового інструктажу на робочому місці з питань охорони праці перед початком роботи (перед кожною зміною).

2.7. До початку роботи перевірити справність пристосувань, інструменту. Працювати дозволяється тільки справними пристосуваннями та інструментами.

Молотки, кувалди та інші удоарн» інструменти повинні бути міцно насаджені на рукоятки з грузлих порід дерева Тснрозклинені. Бойки не повинні мати задирок і мати опуклість;

напилки, рашпілі, шабери повинні мати міцно закріплені дерев'яні ручки;

зубила, крейсмейселі, керни, пробійники не повинні мати наклепу, тріщин;

гайкові ключ] повинні бути з неспрацьованими губками і відповідати розміру гайок без застосування підкладок. Забороняється при віддачі і затягуванні болтів бити молотком по ключу, за винятком спеціальних інструментів;

електродриль, електрогайковерт повинні мати справну ізоляцію кабелю і рукояток, надійне заземлення. Не можна працювати електродрилем, електрогайковертом без діелектричних рукавичок! коврика, залишати електроінструмент без догляду під напругою;

забороняється користуватися несправним і невипробуваним вантажнопідйомним

устаткуванням (тельферами, талями, блоками, домкратами);

використання для підйому деталей стропів, які дуже піддані корозії, деформовані, з невідрубаншй кінцями обірваних дротів та тросами, зрощеними менше ніж трьома пробивами повного пасма в кожний бік.

Одержуючи з комори електроінструмент, вимагати перевірки його у Вашій присутності і переконатися в його справності:

ізоляція шлангового проводу не повинна мати ушкоджень;

провід зі штепсельною вилкою повинний мати спеціальний контакт проводу заземлення, приєднаний до корпуса електроінструменту:

клеми підключення проводів повинні бути надійно укриті.

2.8. Перевірити справність пневмоінструменту; ключі - насадки повинні бути надійно закріплені спеціальними штифтами і кільцями, йене кріплення шплінтами і дротом не допускається.

2.9. Перевірити справність підвісних пристроїв для інструментів і пристосувань; балансир противаги повинний бути закріплений тросом, що страхує, до візка монорейки й утримувати підвішений на нього електрогайковерт (пневмогайковерт) у крайнім верхнім положенні і здатний опускатися при слабкому натисканні руками.

2.10. Перевірити справність вимикачів гідравлічних скоб, справність проводів і шлангів (немає^нгвитоку олії), справність ручок скоб, кріплення скоб на підвісних пристроях, надійність шплінтування пальців шарнірів. - _ 3 -

2.11. Перевірити справність візка конвеєра і затискних пристосувань.

ЇЛ2. Перед початком зборки вузла чи агрегату машини перевірити надійність розташування і кріплення масивних деталей, складальних одиниць відповідно до вимог карти технологічного процесу складання, випробувань.

2.13. Про усі виявлені несправності повідомити - безпосереднього керівника робіт (майстра або начальника ділянки, цеху) до початку роботи;- -

Після усунення несправностей і за вказівкою керівника почати виконання виробничого завдання.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

5.1. Приступати до виконання виробничого завдання, якщо відомі безпечні способи його виконання.

У сумнівних випадках звертатися до безпосереднього керівника робіт (майстра або начальника ділянки, цеху) за роз'ясненнями.

3.2. Складання, випробування вузлів (складальних одиниць), агрегатів, апаратури і різних технічних засобів (пристроїв), устаткування, механізмів і машин варто робити відповідно до карт(маршрутним, операційним) технологічного процесу.

Слюсар механоскладальних робіт повинний уживати заходів обережності і захисту від можливого впливу на нього небезпечних і шкідливих виробничих факторів відповідно до загальних вимог безпеки, викладеними в розділах 1 і 2 дійсні у Приміної інструкції (Інструкції з охорони праці для слюсаря механоскладальних робіт).

5.3 При серійному чи масовому виробництві продукції дотримувати вимоги безпеки при виконанні кожної операції відповідно до операційної карти технологічного процесу.

3.4. Застосовувати тільки справні пристосування та інструменти, передбачені технологічною картою.

3.5. Обережно поводитись з електроінструментом: не кидати його, не вдаряти по ньому і не допускати його падіння, не робити заміну робочої частини електроінструмента до повної його зупинки; не залишати електроінструмент у включеному (працюючому) етані на робочому місці. При роботі електроінструментом виконувати вимоги інструкції з охорони праці при експлуатації ручних електричних машин (електроінструментів) з подвійною ізоляцією.

3.6. Працюючи з абразивним кругом, а також при зачищенні щітками або іншими. інструментами користатися захисними окулярами.

3.7. Не зупиняти обертовий інструмент руками або якимось іншим предметом.

3.8. При користуванні підвісними" конвеєрами необхідно бути обережним при зніманні деталей і проштовхуванні порожніх підвісок, а також попереджати про це працівника, якый

знаходиться поруч. Стежити за справністю гаків, кілець, панок ланцюгів і за правильний зачепленням деталей.

3.9. Деталі і вуали (складальні одиниці) укладати в спеціальну тару або на стелажі. Якщо складування виконується на підлозі, то укладати деталі потрібно стійкістно. Висота штабелю повинна бути не більш одного метру.

3.10. При роботі на гідравлічних пресах установлювати запресовані деталі вертикально, без перекосів.

3.11. Гідравлічні скоби при запресовуванні підшипників тримати тільки за ручки. Берегти пальці рук від затиску штоком при його зворотному ході.

3.12. Для перевірки збігу і сполучення болтових отворів користуватися спеціальними або оправленними ломиками. Забороняється перевіряти збіг отворів при складанні (монтажі) пальцями.

3.13. Під час складання механізмів і машин не допускати виконання інших робіт над і під ними, якщо не прийняті міри, що охороняють працюючих унизу від падіння установлюваних вузлів, що встановлюються, а також інструментів, деталей і інших предметів.

3.14. При виконанні робіт по складанню механізмів і машин застосовувати (відповідно до вимог технологічної карти) тільки справні талі та інші вантажнопідйомні засоби з позначеною вантажнопідйомністю, перевірені і випробувані." ~

3.15. Застосовувати пр-м складанні І монтажі механізмів і машин тільки справні домкрати, що мають інвентарний номер І позначену вантажнопідйомність

3.16. При складанні і монтажі механізмів і машин удвох, при спільній роботі при виконанні інших операцій погоджувати свої дії з указівкою старшим, призначеним керівником роби (майстром або начальником ділянки, цеху), застосовувати заздалегідь погоджені прийоми, дотримуватись вимог (у тоалу числі - вимоги безпека) технологічної карти.

3.17. При роботі на висоті вживати заходи, що виключають падіння з висоти. Провадження робіт на висоті 1,3 м і вище організує і контролює керівник робіт (майстер або начальник ділянки, цеху).

3.18. При перервах у роботі, а також у випадку відключення подачі напруги в живильній електромережі, відключити від електромережі устаткування та інструмент.

3.19. При роботі на конвеєрі і стендах, при проведенні випробувань вузлів і апаратури дотримуватись вимог технологічної карти (технологічної інструкції), Інструкції з експлуатації устаткування (у тому числі неєтандартизованого), технічних умов і технічних вимог креслень. Інструкції з охорони праці (по професіях; по видах виконуваних робіт).

3.20. При одержанні нової роботи (нового виробничого завдання) необхідно від безпосереднього керівника робіт (майстра або начальника ділянки, цеху) одержати додатковий інструктаж - первинний інструктаж з питань охорони праці нв робочому місці і пройти навчання безпечним прийомам і методам роботи перед початком нової роботи. Роботи з підвищеною небезпекою (небезпечні та особливо небезпечні) повинні виконуватися під керівництвом безпосереднього керівника робіт (майстра або начальника ділянки, цеху) з дотриманням вимог технологічної карти (технологічної інструкції), інструкції з охорони праці (по професіях: по видах виконуваних робіт).

3.21. При виконанні всіх доручених робіт необхідно дотримуватися вимог цієї Примірної інструкції (Інструкції з охорони праці для слюсаря механоскладальних робіт).

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПО ЗАКІНЧЕННІ РОБОТИ

4.1. По закінченні роботи оглянути робоче місце. Виключити устаткування на своєму робочому місці. Виключили і забрати механізований інструмент.

4.2. Упорядкувати робоче місце.

--=■_ 4.3. Вимити руки й інші відкриті місця тіла теплою-водою з- милом, у разі потреби розчинниками (гасом, скипидаром, розчином оцтової кислоти), не допускаючи застосування органічних розчинників, прополоскати рот. Прийняти душ.

4.4. Про всі замічені несправності повідомити безпосереднього керівника робіт (майстре або начальника ділянки, цеху), а при здачі зміни - і свого змінника.

Докласти про закінчення роботи керівнику робіт, від якого одержав завдання.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. До аварійних ситуацій на виробництві відносяться: розгерметизація технологічних трубопроводів (газ, пара, вода й ін.); загоряння устаткування, матеріалів, відходів виробничих і т.п.: коротке замикання електропроводки;

відключення електроживлення засобів колективного захисту, освітлення робочих місць, устаткування і вантажнопідйомних машин;

обвалення окремих елементів виробничих і побутових приміщень; схід вантажопідйомних машин з підкранових колій.

5.2. При виникненні аварійної ситуації необхідно: припинити роботу;

локалізувати джерело (причину) аварійної ситуації (перекрити подачу газу, пари, води, знеструмити лінію подачі електроенергії І т.п.), дотримуючись при цьому засобів безпеки;

сповістити оточуючих осіб про ситуацію, іцо склалася, зробити допомогу постраж-далому (якщо такий є);

докласти про аварію керівнику робітГ - -_""-"

приступити до ліквідації аварії;- _^_ - " -. - _л

викликати лікаря або швидку допомогу.

5.3. Для безпечного виконання перерахованих заходів слюсар механоскладальних робіт повинний знати.

місце перебування основних (головних) кранів, засувок, рубильників, телефону та інших засобів запобігання аваріям, засобів зв'язку, сигналізації! псжежегасіння; правила звільнення потерпілого від впливу електричного струму; правила застосування лервикних засобівгібжежегасіння; - ~,~- -~

правила надання першої допомоги потерпілому з використанням цехової аптечки.-

5.4. Надання першої допомоги постраждалому необхідно проводити дотримуючи наступної послідовності:

усунути джерело впливу на потерпілого факторіє, що наносять шкоду, (звільнити від впшзу електричного стругну, погасити палаючий одяг, звільнити від завалу, защемлення і т.п.);

визначити характер і важкість ушкоджень, які мають найбільшу погрозу для життя потерпілого;

провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу (накладенням джгута), накласти шину, пов'язку і т.д.:

викликати лікаря або швидку допомогу, вжити заходів для транспортування потерпілого в найближчу лікувальну установу.

5.5. При виникненні пожежі слюсар механоскладальних робіт зобов'язаний: негайно сповістити про це в об'ектову або міську пожежну охорону;

приступити до гасіння вогнища пожежі наявними в цеху або на робочому місці засобами пожежегаеіннн (вогнегасник, пісок, каиша, стаціонарна установка пожежегасіння і т.п.);

викликати до місця пожежі керівника робіт (майстра або начальника цеху) і виконувати його розпорядження.