2.8. Переконатися у тому, що електрозахисні засоби (коврики, калоші, рукавички і т.і.) не мають механічніх ушкоджень.

2.9. Спустити воду з відстійника повітряної мережі, перевірити наявність фільтрів і мастила в системі повітропроводу для роботи з пневмоінструментом.

2.10. Справність пневматичної машинки має бути випробувана в дії стисненим повітрям під час видачі машинки в роботу. Кріплення шлангів до інструмента і трубопроводів має бути виконано способами, що виключають зрив шланга, за допомогою спеціальних штуцерів або ніпелів. Штуцери і ніпелі шлангів повинні мати справні грані і різі, які забезпечують надійне та щільне приєднання шлангів. З'єднання виконувати накручуванням на повне число витків різі. Гумові шланги закріплювати на штуцери за допомогою спеціальних стягувальних хомутів. З'єднувати шланги між собою за допомогою зайоржених ніпелів з закріпленням хомутом. Ключі-насадки мають бути надійно закріплені спеціальними штифтами і кільцями. Не виконувати їх кріплення шплінтами і дротом.

2.11. Переконатися в тому, що балансир противаги закріплено тросом, що страхує, до візка монорейки, утримує підвішений на нього електро- і пневмогайковерт у крайньому верхньому положенні і опускається при слабкому натисканні руками.

2.12. Перевірити працездатність вимикачів гідравлічних скоб, справність проводів і шлангів ( чи немає витоку мастил), ручок, скоб, надійність шплинтування пальців шарнірів.

2.13. Перевірити працездатність візків конвеєра , затискних пристосувань, чалочно-захоплювальних пристосувань, вантажопідіймальних засобів згідно з інструкцією по експлуатації.

2.14. Перевірити якість різьбових поверхонь на рим-болтах і інших пристосуваннях, призначених для підйому деталей при їхньому транспортуванні. Різьба не повинна мати механічних ушкоджень, вісь різьбового хвостовика має бути перпендикулярна до опорної поверхні кільця.

2.15. Перевірити працездатність устаткування, на якому виконується робота, згідно з інструкцією по експлуатації.

2.16. Перевірити цілість ємностей для зберігання клеїв, розчинників, обтиральних матеріалів (чи немає течі), а також щільність кришок.

2.17. Перевірити наявність огороджень і їхню справність, надійність кріплення.

2.18. Впевнитись в тому, що система притоково-витяжної вентиляції працює.

2.19. Переконатися в наявності знаків безпеки і первинних засобів пожежогасіння.

2.20. Перевірити захисне заземления (занулення) з метою виявлення видимих ушкоджень.

2.21. Впевнитись в тому, що матеріали, які подаються на обробку і складання, відповідають вимогам технологічного процесу.

2.22. Пройти передрейсовий медичний огляд перед початком робіт, які пов'язані з пересуванням автомобіля.

2.23. Повідомити майстра про усі виявлені несправності і недоліки і до їхнього усунення до роботи не приступати.

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Виконувати роботи згідно з технологічним процесом.

3.2. Бути уважним, не відволікатися під час виконання робіт і не відволікати інших.

3.3. Користуватися тільки справним інструментом. Міцно закріплювати інструмент і заготовки при їхній обробці.

3.4. Виконувати укладання матеріалів, заготовок, деталей на робочі місця способом, що забезпечує ї'х стійкість, за допомогою стійок, підкладок, упорів.

3.5. Застосовувати відповідну тару (ящики і т.і.) для укладання на робочих місцях і транспортування по цеху дрібних однотипних виробів, деталей, заготовок, а також відходів.

3.6. Не тримати в робочій зоні сторонніх предметів, інструментів і пристосувань, що не застосовуються при виконанні даного технологічного процесу.

3.7. Припинити роботу при затупленні інструмента. Зробити заточения чи заміну інструмента.

3.8. Виключати устаткування у випадку залишення робочого місця.

3.9. Не зупиняти деталі і інструмент, що обертаються, руками чи яким-небудь предметом.

3.10. Берегти руки від попадания в зону обертання інструменту, не мати звисаючих кінців робочого одягу, розстебнутих курток, халатів, манжетів.

3.11. Не користуватися свердлами зі зношеними хвостовиками при роботі з електро- і пневмодрилями. Конус вставного інструмента має відповідати розміру втулки кріплення.

3.12. Не кидати і не допускати падіння електро- і пневмоінструмента, класти його необхідно обережно на сухе і чисте місце. Не допускати переломів, заплутування повітряних шлангів і електропроводів, прокладати їх поза зоною руху транспорту і людей.

3.13. Переконатися в надійності кріплення і справності шліфувального круга при роботі пневматичною машинкою з абразивним інструментом: круг має бути відбалансований, не мати тріщин і вибоїв. Між кругом і фланцем установлювати картонні прокладки. Підбір шліфувальних кругів робити в залежності від числа обертів шпинделя і типу машини. Здійснювати відключення стисненого повітря від інструмента за допомогою вентиля.

3.14. Виконувати зміну пневматичного інструмента при закритому вентилі на повітряній магістралі, електрофікованого інструмента - при виключеній штепсельній вилці.

3.15. Користуватися електроінструментом напругою 220 В, якщо він має подвійну ізоляцію. Користуватися при роботі з електрофікованим інструментом тільки електрозахисними засобами - гумовими ковриками, рукавичками, калошами, які одержані з комори. Напруга переносного електроінструмента має бути не вище 42 В, у приміщеннях з підвищеною небезпекою, особливо небезпечних, в тому числі в оглядових канавах, траншеях, туннелях напруга має бути не вище 12 В.

3.16. Під час знімання і укладання виробу при пресуванні та випробуванні вузлів на пневматичних пристосуваннях не заводити руки в робочу зону. Не поправляти деталі при роботі штока, не робити самостійно налагодження і усунення пошкоджень.

3.17. Установлювати деталі строго вертикально, без перекосів під час роботи на гідравлічних пресах. Не заводити руки в робочу зону, подачу деталей здійснювати спеціальними пристосуваннями.

3.18. Тримати гідравлічні скоби при запресовуванні підшипників тільки за ручки щоб уникнути травмування пальців шляхом затиску зворотним ходом штока.

3.19. Користуватися спеціальними оправленнями чи ломиками для перевірки збігу і суміщення болтових отворів.

3.20. Виконувати роботи на висоті згідно до плану організації робіт (ПОТ) і наряду - допуску.

3.21. Спускати вниз необхідні предмети по спеціальному спуску, жолобу або за допомогою мотузки.

3.22. Укладати деталі і вузли в спеціальну тару чи на стелажі. При складуванні на підлогу забезпечувати стійкість штабеля. Висота штабеля має бути не більше 1м.

3.23. Під час виконання робіт по складанню автомобілей не слід:

  • працювати з незакріпленими великогабаритними деталями;
  • залишати на висоті незакріплені деталі, пристосування, інструмент;
  • чистити устаткування під час його роботи;
  • розбирати і ремонтувати електрофікований і пневматичний інструмент;
  • працювати на несправному устаткуванні, з несправним інструментом, самостійно виконувати його ремонт;
  • знімати загороджувальні щитки на частинах устаткування, що рухаються;
  • тримати електроінструмент за провід;
  • працювати з інструментом , правила експлуатації якого невідомі;
  • працювати з інструментом і на устаткуванні, застосування якого не передбачено технологічним процесом;
  • передавати переносний електро- і пневмоінструмент іншим особам;
  • нарощувати ключі трубами, контрключами і т.і., користуватися прокладками між зевом ключа і гранями голівки болтів і гайок, використовувати ключ як молоток;
  • працювати при свердлінні і заточці в рукавицях, рукавичках, із забинтованими пальцями;
  • заточувати на бічних поверхнях круга;
  • застосовувати важелі для збільшення тиску на круг заточувального верстата;
  • працювати без необхідних засобів індивідуального захисту;
  • користуватися для виконання виробничих процесів протипожежним інвентарем із протипожежних стендів;
  • чистити робочий одяг стисненим повітрям;
  • одягатися, роздягатися, митися на робочому місці.

3.24. Не використовувати при вантажно-розвантажувальних, транспортних роботах і кріпленні вантажів несправних механізмів, пристосувань, інвентарю і тари.

3.25. Не допускати у місцях проведения вантажно-розвантажувальних робіт і в зоні роботи вантажопідіймальних засобів присутності осіб, що не мають безпосереднього відношення до цих робіт.

3.26. Використовувати підіймально-транспортні пристрої, допоміжні пристрої і інструмент для стропальних і такелажних робіт що випробувані, мають клейма, марки, таблички чи бірки з зазначеною на них датою іспиту, вантажопідйомністю і інвентарним номером.

3.27. Впевнитись в тому, що на тарі зазначені її призначення, номер, власна вага і найбільша вага вантажу, для транспортування якого вона призначена.

3.28. Не завантажувати тару деталями вище бортів при транспортуванні.

3.29. Під час виконання підіймально-транспортних робіт не слід:

  • перевищувати вантажопідйомность підіймально-транспортних засобів, пристосувань, інструмента і тари;
  • підіймати людей чи вантажі, для яких вантожопідіймальні засоби не призначені;
  • проводити роботи при несправності підіймально-транспортних засобів, пристосувань, інструмента і тари для стропальних і такелажних робіт;
  • виконувати роботи під час руху конвеєра;
  • переміщати вантажі над людьми, а також не знаходитися під піднятим вантажем.

3.30. Кріпити надійно вузли, деталі, не працювати на деталях, що знаходяться в підвішеному стані.

3.31. Закріплювати трос при транспортуванні деталей і вузлів тільки за призначені для цього елементи конструкцій згідно зі схемою строповки.

3.32. Утримувати в порядку робоче місце, не захаращувати його сторонніми предметами.

3.33. Зберігати інструмент, що не застосовуеться, в спеціальних інструменталь-них шафах, столиках, розташованих поруч з устаткуванням і робочим місцем.

3.34. Під час роботи на підйомнику слід:

  • підіймати автомобіль, маса якого не перевищує 2000 кг;
  • впевнитись в надійності стабілізації автомобіля на несучих конструкціях в момент початку ходу підйома;
  • не знаходитись в автомобілі, під ним або в зоні його можливого падіння під час підйому і опускания;
  • не підіймати автомобіль під час роботи двигуна;
  • не виконувати роботи з підйомником та механізмами його керування при надходженні на ньому автомобіля, під час підйому і опускания;
  • впевнитись в тому, що під час демонтажу деталей з автомобіля не змінюеться розподіл навантаження понад передбачених границь;
  • не переробляти захисні прилади та устаткування.

3.35. Не виконувати складальні роботи у моторному відсіку без фіксації капота упором.

3.36. Мати при собі посвідчення на право управління автомобілем, а при виїзді з території підприємства - заводський талон попереджень під час виконання робіт, які пов'язані з рухом автомобіля в цеху або на території підприємства. Швидкість руху автомобіля в цеху 5 км/год., по території підприємства - 30 км/год.

3.37. Користуватися шлангом зі спеціальним наконечником, а також захисними окулярами або щитками при видаленні стружки з отворів стисненим повітрям.

3.38. Користуватися рукавицями, захисними щитками і окулярами при роботі з пневматичними шліфувальними машинками.

3.39. Користуватися захисними окулярами або щитками при заточці інструмента.

3.40. Користуватися захисними окулярами при рубанні зубилом, крейцмеселем. Установлювати захисні ширми в напрямку осколків, що відлітають.

3.41. Користуватися маскою чи щитком із захисними скельцями (світлофільтрами різної прозорості) при виконанні електрозварювальних робіт допоміжними працівниками (слюсарі) для захисту обличчя і очей від дії променів електричної дуги.

3.42. Користуватися спеціальними наколінниками або матами з матеріалу низької теплопровідності при роботі на металевих поверхнях у лежачому, сидячому положенні чи з коліна.

3.43. Користуватися запобіжним поясом, що страхуе від падіння, під час виконання роботи на висоті.

3.44. Користуватися фільтруючим протигазовим респіратором та захисними окулярами під час нанесения клею на покрівлю кузова.

3.45. Користуватися засобами індивідуального захисту (респіраторами, захисними окулярами, щитками, шоломами, рукавицями і т.і.) при виконанні робіт, що супроводжуються виділенням шкідливих газів, пилу, іскор чи осколками, що відлітають, стружкою і т.і.

3.46. Користуватися діелектричним гумовим ковриком, діелектричними калошами і рукавичками при роботі з електроінструментом.

3.47. Змащувати руки захисною пастою з метою запобігання подразнення шкіри та виникнення шкіряних захворювань під час роботи з клеями та розчинниками.

3.48. Припинити роботу в наступних випадках:

  • виявлення несправності обладнання, устаткування і інструмента;
  • припинення подачі електроенергії;
  • відключення загального чи місцевого освітлення;
  • припинення подачі стисненого повітря;
  • відключення систем загальнообмінної чи місцевої витяжної вентиляції;
  • пошкодження засобів індивідуального захисту;
  • погіршення самопочуття;
  • одержання травми.

3.49. Дотримуватись вимог щодо забезпечення пожежо- та вибухобезпеки:

  • не курити на робочому місці;
  • не застосовувати відкритий вогонь, у тому числі для освітлення;
  • виконувати своєчасне прибирания горючих відходів;
  • розташовувати матеріали і заготовки для складання на робочому місці так, щоб не захаращувати проходи і проїзди, забезпечувати доступ до протипожежного інвентарю, пожежних кранів, засобів сигналізації і пожежогасіння;
  • закривати ємності з розчинниками та клеями під час перерви в роботі;
  • не користуватися відкритими та скляними ємностями при транспортуванні, перенесенні та зберіганні розчинників та клеїв;
  • не виймати та не відгвинчувати пробки та кришки ємностей з розчинниками та клеями за допомогою інструментів, які викликають іскроутворення;
  • зберігати порожню тару в специальному приміщенні з вентиляцією;
  • не виконувати одночасно підключення акумуляторної батареї і заправлення автомобіля;
  • виконувати заправлення автомобіля бензозаправлювальним пістолетом, не запускати двигун під час заправлення бензином;
  • зливати у спеціальні ємності робочі рідини під час заміни деталей, вузлів та агрегатів, а також відпрацьовані рідини;
  • відключати провід “маса” від акумуляторної батареї перед вихідними, святковими днями, після закінчення другої зміни;
  • складати в спеціальну металеву тару з кришкою відпрацьовані обтиральні матеріали, не скидати їх на підлогу чи за задні і бічні стінки устаткування;
  • не допускати розлиття клеїв, розчинників та ін; при розлитті провести їх нейтралізацію та видалення;
  • не мити руки розчинниками.