Робота на несправному устаткуванні не дозволяється.

4.5. На все основне технологічне устаткування на підприємстві необхідно складати паспорти або формуляри, що відповідають вимогам ГОСТ 2.601-95 "ЕСКД. Эксплуатационные документы".

4.6. У кожному цеху підприємства, виходячи з наявності устаткування та виконуваних робіт, наказом керівника підприємства з числа фахівців необхідно призначати відповідальних за безпечну експлуатацію та технічний стан:

кранового господарства;

кисневого устаткування;

газового господарства;

котлів і посудин, що працюють під тиском;

транспортних засобів;

промислових будинків, споруд і димових труб;

електрообладнання.

У структурних підрозділах підприємства призначаються відповідальні особи за безпечну експлуатацію та технічний стан:

вантажопідйомних механізмів;

посудин, що працюють під тиском;

теплових пунктів, мереж, установок, що використовують тепло;

трубопроводів пари та гарячої води.

4.7. Наказом керівника підприємства призначаються відповідальні особи, які мають право видачі нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки.

4.8. Устаткування перед пуском у роботу необхідно перевіряти на його безпечність під час роботи на ньому, наявності та цілісності огорож, надійності дії пускових і гальмівних пристроїв, заземлення, справності запобіжних кожухів, справності ізоляції, сигналізації пуску та зупинки, автоблокування. Усі технологічні лінії, потокові системи, механізми, якими керують дистанційно з пультів і щитових, повинні бути обладнані звуковою та світловою сигналізацією.

У разі виявлення несправностей або недоліків у забезпеченні безпечної експлуатації устаткування робота на ньому повинна бути негайно припинена.

4.9. Перед пуском у роботу устаткування, вузли якого або весь агрегат у процесі роботи рухаються, повинні подаватися звукові та світлові сигнали тривалістю не менше 10 с, при цьому рівень звукового сигналу повинен перевищувати фон на 2 - 3 дБА.

Пуск устаткування, що розташоване поза зоною видимості з пульта керування, а також при змішаному керуванні (ручному та автоматизованому), необхідно проводити тільки після одержання відповідних сигналів по двобічній системі сигналізації працівників, які підтверджують безпеку його пуску на закріплених за ними дільницях. При цьому після першого сигналу передбачається витримка не менше 30 с. Перед пуском устаткування подається другий сигнал тривалістю 30 с. Пускові пристрої механізмів і устаткування необхідно блокувати так, щоб повністю забезпечити дотримання вказаної витримки.

Пускові пристрої механізмів повинні бути обладнані ключем-биркою.

Перелік пускових пристроїв, що повинні бути обладнані ключем-биркою, а також звуковою та світловою сигналізацією, складається керівником структурного підрозділу та погоджується із службою охорони праці підприємства.

4.10. У небезпечних зонах повинні вивішуватися знаки безпеки, які виконані згідно з ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (далі - ГОСТ 12.4.026-76), а також написи та плакати про безпечні способи ведення робіт і застережні заходи працівників.

4.11. Місця відбору проб з повітропроводів і газоходів необхідно обладнувати безпечними та огородженими сходами та площадками, що відповідають вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.12. На все технологічне устаткування, у якому використовується газ, необхідно розробляти, погоджувати та затверджувати екологотеплотехнічні карти відповідно до чинних нормативно-правових актів.

4.13. Інструменти та пристосування, що використовуються для обслуговування устаткування, повинні відповідати вимогам безпеки роботи, що виконується.

Використання несправних пристосувань та інструментів не дозволяється.

4.14. На робочих місцях інструменти та пристосування необхідно зберігати у відведених для цього місцях або у спеціальних інструментальних шафах.

4.15. Під час застосування механізованих інструментів і пристосувань необхідно дотримуватися вимог, наведених в експлуатаційній документації завода-виробника.

4.16. Експлуатацію інструменту та пристосувань необхідно проводити відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.

4.17. Система змащування тертьових частин механізмів повинна унеможливлювати витікання мастила крізь нещільності. У всіх вузлах устаткування, а також у вузлах, що змащуються часто, за великої їх кількості необхідно використовувати централізовану подачу мастила.

Ручне змащування машин і механізмів дозволяється під час їх повної зупинки або на ходу за наявності спеціальних пристосувань, що забезпечують безпечне виконання цієї операції.

Ручне змащування рухомих частин, а також прибирання під час роботи машин і механізмів не дозволяється.

4.18. Легкозаймисті та горючі рідини, мастильні та обтиральні матеріали, інші хімічні речовини, що застосовуються у технологічних процесах і під час обслуговування машин і механізмів, необхідно зберігати у спеціальній захисній тарі в установлених місцях.

4.19. Температура нагрітих поверхонь апаратів, устаткування, трубопроводів і огорож на робочих місцях не повинна перевищувати 45° C. У разі неможливості з технічних причин забезпечити необхідну температуру поблизу джерел значного променистого та конвекційного тепла необхідно вживати заходів щодо захисту працівників від перегрівання (екранування, водоповітряне душування тощо).

4.20. Рівні вібрації та шуму, що впливають на працівників, повинні відповідати вимогам Санітарних норм виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку, затверджених постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.99 N 37 (далі - ДСН 3.3.6.037-99), Державних санітарних норм виробничої загальної та локальної вібрації, затверджених постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.99 N 39 (далі - ДСН 3.3.6.039-99), ГОСТ 12.1.012-90 "ССБТ. Вибрационная безопасность. Общие требования", ГОСТ 12.1.003-83 "ССБТ. Шум. Общие требования безопасности".

4.21. Вентилятори, димососи, повітродувки, рівні шуму яких перевищують допустимі норми, необхідно розташовувати у звукоізолювальних камерах або у звукоізолювальних кожухах (укриттях), обладнувати глушниками шуму з боку всмоктування та нагнітання, а також засобами віброізоляції, що запобігають передачі вібрацій трубопроводам і фундаментам.

4.22. Дробарки, млини, грохоти, вібраційні пресові установки та інше устаткування, що має шумові характеристики, які перевищують граничнодопустимі норми, необхідно оснащувати засобами зниження шуму або розміщувати у звукоізолювальних боксах, або ж ізолювати звукоізолювальними перегородками або екранами.

4.23. Граничнодопустимі значення напруженості та густини потоку енергії електромагнітного поля (далі - ЕМП) на робочому місці працівників, які обслуговують установки, що випромінюють енергію ЕМП, і які зазнають впливу у виробничих умовах ЕМП, а також методи контролю, способи та засоби захисту від впливу ЕМП повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.006-84 "ССБТ. Электромагнитные поля радиочастот. Допустимые уровни на рабочих местах и требования к проведению контроля".

4.24. Під час використання природного, попутного, нафтового, штучного, змішаних і зріджених вуглеводневих газів як палива роботи необхідно виконувати відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.97 N 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.05.98 за N 318/2758 (далі - НПАОП 0.00-1.20-98).

4.25. Виготовлення, монтаж, ремонт, експлуатація та огляд посудин повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.26. Улаштування та експлуатація котельних установок повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.27. Улаштування та експлуатація стаціонарних поршневих і ротаційних компресорів, повітропроводів і газопроводів повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.28. Резервуари, технологічне устаткування, трубопроводи, зливно-наливні пристрої та інше устаткування, що пов'язане з прийомом, переробкою та переміщенням діелектричних рідин, парів, газів і сипких речовин, необхідно захищати від статичної електрики відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.

4.29. Експлуатацію вантажопідіймальних пристроїв необхідно проводити відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.06.2007 N 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09.07.2007 за N 784/14051 (далі - НПАОП 0.00-1.01-07), а також до технологічних карт на переміщення вантажів і технічних умов на навантажування.

4.30. Улаштування та експлуатація ліфтів повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.31. Улаштування та експлуатація газовловлювальних установок, а також газоочисного устаткування повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

4.32. Улаштування, монтаж і експлуатація тепловикористовуючих установок і теплових мереж, безпека їх обслуговування повинні відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій і теплових мереж, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 N 485, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03.12.2001 за N 1002/6193 (далі - НПАОП 40.1-1.02-01), та інших чинних нормативно-правових актів.

4.33. Ємності технологічної апаратури повинні бути обладнані рівнемірами та блокуванням на випадок переповнення. Вимірювання рівня рідини у резервуарах повинні проводитися дистанційно.

4.34. Безпосередньо біля агрегатів або біля місць перебування обслуговувального персоналу повинні вивішуватися чітко виконані схеми розташування та технологічного зв'язку агрегатів і трубопроводів (газу, води, повітря, пари, мазуту тощо).

Усі крани та дроселі повинні мати чітко позначені положення пробки крана, лопаті у вигляді риски, яка пропиляна на торці вала та пофарбована білою фарбою.

На маховику запірної арматури (вентилі, засувки), шківах і приводах до них, а також на кожухах огорож необхідно наносити стрілки, що позначають напрям їх закриття. У разі відсутності стрілок на зазначеній арматурі необхідно наносити позначення положення відкриття "В" і закриття "З". Номер запірного пристрою та інші позначення у схемі повинні відповідати номерам і позначенням у технологічній інструкції.

Автоматичні відсікачі повинні мати покажчики крайніх положень (відкрито-закрито).

Для автоматично регульованих заслінок, клапанів, напрямних апаратів, які регулюються автоматично, покажчики не потрібні.

4.35. Вміст шкідливих речовин, рівні променистого та конвекційного тепла, метеорологічні параметри повітря виробничих приміщень не повинні перевищувати значень, які зазначені в Санітарних нормах мікроклімату виробничих приміщень, затверджених постановою головного санітарного лікаря України від 01.12.99 N 42 (далі - ДСН 3.3.6.042-99), і ГОСТ 12.1.005-88 "ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны" (далі - ГОСТ 12.1.005-88).

4.36. Технологічне устаткування та агрегати необхідно забезпечувати ефективними пристроями газопилопридушення та газоочищення, які забезпечують чистоту повітря робочої зони виробничих цехів (дільниць) у межах санітарних норм.

4.37. На підприємстві щозміни повинен проводитися контроль повітряного середовища виробничих приміщень і в робочих зонах зовнішніх установок з урахуванням специфіки виробництва.

4.38. У кожному структурному підрозділі підприємства повинен бути визначений перелік шкідливих і вибухонебезпечних речовин, що можуть виділятися у виробничих приміщеннях і в робочих зонах зовнішніх установок під час технологічного процесу, ремонту та в аварійних ситуаціях. При цьому необхідно наводити клас небезпеки шкідливих речовин (додаток).

4.39. Аспіраційна система повинна постійно працювати під час роботи технологічного устаткування. Установлення резервних установок або двох установок по 50 % продуктивності повинно бути спеціально обумовлено.

4.40. Робота технологічного устаткування повинна супроводжуватися постійною роботою загальної аспіраційної системи.

4.41. Технологічне устаткування повинно бути розташоване так, щоб забезпечувались його безпечна експлуатація, зручність обслуговування та ремонту.

4.42. Робочі місця повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.061-81 "ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности к рабочим местам".

4.43. Ергономічні вимоги до робочих місць під час виконання робіт у сидячому положенні повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.032-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргономические требования", а у стоячому положенні - ГОСТ 12.2.033-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ стоя. Общие эргономические требования".

4.44. Ширина робочих проходів між габаритами устаткування з інтенсивними тепловиділеннями повинна бути не менше ніж 1,5 м.

4.45. Для обслуговування запірної, регулювальної та іншої арматури, а також опалювальних і вентиляційних пристроїв і приводів, що розташовані на висоті більше двох метрів від підлоги, необхідно влаштовувати спеціальні стаціонарні або пересувні майданчики, підвісні колиски, спеціальні машини, що обладнані вишками.

Використання для цього приставних драбин не дозволяється.

4.46. Приямки, зумпфи, люки, колодязі, дренажні канави у виробничих будинках, прорізи у перекриттях, якщо вони відкриті за умовами роботи, необхідно огороджувати відповідно до пункту 2.9 розділу II цих Правил, або закривати кришками, або перекривати по всій поверхні міцним настилом, що укладається врівень з підлогою.

Склад сировини та естакаду необхідно відгороджувати з одного боку.

4.47. Ширина майданчиків для постійного обслуговування устаткування повинна складати не менше ніж 1,0 м; для періодичного обслуговування - не менше ніж 0,8 м.

4.48. Улаштування сходів і майданчиків повинно відповідати вимогам ГОСТ 23120-78 "Лестницы маршевые, площадки и ограждения стальные. Технические условия".