1.23.2. Шкідливі фактори, дія яких приводить до професійних захворювань - це наявність пилу, підвищена вологість, шум, вібрація.

1.24. На роботах з шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або здійснюваних в несприятливих температурних умовах прохіднику видається безкоштовно спецодяг, спецвзуття і інші засоби індивідуального захисту.

1.25. Прохідник повинен працювати тільки у встановленому за нормою і згідно з колективним договором, діючим на підприємстві, спецодязі:

1.26.1. На сухих роботах

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Брюки брезентові

ГОСТ 12.4.110-82

3

Білизна натільна бавовняна

ОСТ 17-177-84

4

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

5

Онучата суконні

ТУ 17 РРФСР 06-7739-83

6

Рукавиці кислотозахисні КР

ТУ 38-105546-73

7

Каска

ГОСТ 12.4.091-80

8

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

9

Саморятівник

ШСМ-30

10

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

11

Вкладиші противошумні або навушники

ТУ 6-16-2402-80 ТУ 400-28-126-76

1.26.2 На мокрих роботах:

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Костюм бавовняний

ГОСТ 12.4.110-82

2

Костюм прогумовий

ГОСТ 12.4.043-78

3

Куртка х/б на утепляючій прокладці

ГОСТ 12.4.084-80

4

Білизна шерстяна

ОСТ 17-177-84

5

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

6

Онучата суконні

ТУ 17РРФСР 06-7739-83

7

Рукавиці кислотозахисні КР

ГОСТ 12.4.010-75

8

Каска

ГОСТ 12.4.0-91-80

9

Шлем під каску

ТУ 17-08-148-81

10

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

11

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

12

Саморятівник

ШСМ-30

13

Вкладиші протівошумні або навушники

ТУ 6-16-2402-80 ТУ 400-28-126-76

1.27 Перед спуском в шахту прохідник повинен:

1.27.1. Одержати вказівки щодо безпечного виконання робіт із записом в Книзі нарядів, одягнути спецодяг, вивісити жетон на дошку в графі відповідної дільниці і зміни, в якій він працюватиме.

1.27.2. Одержати в ламповій індивідуальний головний світильник, саморятівник, респіратор, флягу з водою.

1.27.3. Перевірити на герметичність акумуляторну батарею головного світильника, протерти корпус і переконатися у відсутності течі з-під пробок. При виявленні витоку електроліту замінити світильник на справний. В процесі роботи світильник повинен знаходитися на поясному ремені, а фара світильника закріплена скобою до каски.

1.27.4. Перевірити справність саморятівника. При виявленні пробоїн або вм'ятин на корпусі більше 15 мм, несправність замку, відсутність пломби, саморятівник замінити на справний. Пам'ятати, що саморятівник розрахований на постійне носіння на поясі в перебігу робочої зміни.

1.27.5. Прохідник при виїзді з шахти знімає свій жетон особисто з дошки, здає світильник і саморятівник в лампову, флягу у фляжки. За необхідності виїхати з шахти раніше встановленого часу прохідник повинен одержати у гірничого майстра письмовий дозвіл за узгодженням з керівництвом шахти з відміткою про передчасний виїзд. За порушення табельного обліку прохідник несе відповідальність.

1.27.6. Під час спуску і виїзду в кліті прохідник беззаперечно виконує вимоги стволової.

1.28. Недопустимо:

1.28.1. Палити в надшахтній будівлі і кліті.

1.28.2. Висовуватися з кліті, триматися, спиратися на двері кліті під час її руху.

  1. Голосно розмовляти в кліті.
  2. Самовільно відкривати двері кліті і грати в приствольному дворі.
  3. Заходити і виходити з кліті після подачі сигналу і при закритих гратах.

1.28.6 В очікуванні кліті для спуску в шахту і виїзді з шахти прохідник повинен знаходитися в камері очікування. Не допустимо знаходитися в камері сигналів, ближче за 3-й метри від стволу, заходити і виходити з кліті зі східного боку стволу, де немає стволової.

1.28.7 При посадці в кліть і виході з неї, прохідник повинен дотримуватися черги, не шуміти, не штовхатися. Виходити і входити в кліть дозволяється тільки по одній людині. Кількість людей, що одночасно піднімаються і спускаються в кліті, повинно бути вказано на спеціальному аншлагу в клітьовому руддворі.

1.28.8 Входити і виходити з кліті можна тільки після її остаточної зупинки або дозволу стволової.

1.28.9 При спуску, виїзді спільно з інструментом останній укладається на підлогу кліті. Буровий інструмент повинен ув'язуватися в пачки.

  1. Не допускається спуск-підйом в кліті, завантаженій матеріалами, устаткуванням.
  2. При русі кліті треба дотримуватись порядку і тиші, не палити і не міняти свого положения, триматися за поручні.
  3. При спуску, підйомі в бадді не можна сидіти на краю бадді. Виходити з бадді можна тільки після закриття ляди і установки бадді на ляду. Не допускати посадку в баддю людей понад встановлену норму.
  4. При механізованому перевезенні робітників від кліті до місця роботи, прохідник прямує до посадочного майданчика і сідає в пасажирські вагонетки. Сідати у вагонетки і виходити з них можна тільки при повній зупинці потягу, в спеціально відведеному для цього місці і після дозволу супроводжуючого (гірничого майстра).
  5. При прямуванні на робоче місце або до стволу після закінчення зміни не рекомендується:
  6. Перевозити в вагонетках для перевезення людей вибухові матеріали, горючі матеріали, палити.
  7. Їзда на електровозі, вагонетці, платформі, порожніх або завантажених рудою матеріалами і устаткуванням.
  8. Проходити між потягом, що рухається, вагонетками, що стоять.

1.31 Пересуваючись в шахті по відкотних виробках прохідник зобов'язаний бути уважним, прислухатися до шуму, звуку. При зустрічі у виробці з рухомим складом слід зупинитися у стінки виробки з боку проходу для людей або в найближчій ніші, пропустити потяг. Якщо вільний прохід або ніша відсутні, треба дати сигнал машиністу потягу про зупинку потягу, рухом світильника упоперек виробки. Не рекомендується пересуватися по коліях і з'їздах. У виробках, по яких здійснюється відкатка електровозом, не можна носити на плечі або у вертикальному положенні інструменти і інші предмета, торкатися до тролейного дроту руками, головою або одягом щоб уникнути враження електрострумом.

  1. При пересуванні по ходових підняттєвих прохідник перевіряє справність драбин, полків перекриття, кріплення драбин з розстрілами. Пересуваючись з інструментом необхідно надійно прикріпити його до себе. Якщо по підняттєвих пересуваються декілька чоловік, необхідно щоб відстань між двома прохідниками дорівнювала відстані між сходовими полицями одного прольоту.
  2. Прохіднику не рекомендується:
  3. Переходити, перестрибувати через не перекриті полком, лядой підняттєві. У разі виявлення не перекритого підняттевого прохідник зобов'язаний попередити про це своїх 'іоваришів, гірничого майстра або іншу особу технічного нагляду.
  4. Заходити у всі захрещені виробки, що може бути дозволено тільки після перевірки стану безпеки особою технічного нагляду.
  5. Знаходитися в незакріплених або під несправним кріпленням гірничих виробках, на сполученні за відсутності кріплення.

1.34 Прохідник зобов'язаний дотримуватися правил особистої гігієни.

  1. Стежити за чистотою і справністю виданого спецодягу і у разі потреби своєчасно здавати її в прання, ремонт, сушку, хімчистку.
  2. Регулярно мити і чистити спецвзуття.
  3. Дотримуватись питного режиму.
  4. Справляти природні потреби в убиральнях.
  5. Після закінчення зміни приймати душ.

1.35 Прохідник, винний в порушенні вимог, що містяться в даній інструкції несе відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

  1. Перед початком зміни прохідник повинен прибути на змінно-стрічні збори і одержати наряд на виконання робіт і вказівки щодо забезпечення безпечних умов праці під розпис в книзі нарядів. Ознайомитися із записами в книзі нарядів.
  2. Прибувши на робоче місце, прохідник зобов'язаний:

2.2.1.Упевнитися в безпечному стані забою. Ретельно перевірити боки і крівлю виробки, обібрати наявні заколи, поставити при необхідності тимчасове кріплення, виконати зрошування відбитої гірничої маси і стінок виробки.

2.2.2. Вибирання заколів, простукування крівлі виробки виконувати спеціальними ломами. Довжина розбірного лому повинна бути залежно від розмірів виробки, але не менш як 2 метра.

2.2.3. Огляд, простукування і вибирання заколів виконувати в напрямі від безпечного місця до забою виробки.

2.2.4. Перш, ніж приступити до обвалення заколів, необхідно оглянути місце в крівлі над собою, переконатися, що знаходишся в безпечному місці, тоді приступити до обвалення заколів.

2.2.5. Виявлення і вибирання заколів шляхом огляду і простукування, з метою перевірки стійкості крівлі, забою і стінок виробки, виконувати ділянками завдовжки 0,7-1 м з поступовим просуванням в напрямі від безпечного місця до забою виробки. При цьому в забої не повинні виконуватись інші роботи.

2.2.6 Перевірити перекриття і огорожу підняттєвих виробок, огорожі частин машин, що обертаються, і устаткування, яке використовується в роботі.

  1. Виконати зовнішній огляд захисного заземлення електромеханічного прохідницького устаткування, наявність на рукоятках машин відповідного ізоляційного покриття.
  2. Необхідно виконати змащування всіх вузлів машин і механізмів.
  3. Перед приєднанням повітряних шлангів до машин, механізмів, що працюють на стисненому повітрі слід перевірити місця з'єднання, наявність страхувальних пристосувань, справність різьбових з'єднань на гайці і штуцері машин, видалити із шланга бруд, пил шляхом пропуску стисненого повітря. При виявленні несправностей до роботи не приступати.

2.2.10 Перевірити забій, висаджену породу на наявність не вибухнулих шпурів. При перевірці забою на наявність тих шпурів, що не вибухнули («стакани»), забій повинен бути ретельно очищений від гірничої маси, «стакани» повинні бути промиті водою і відмічені дерев'яними пробками.

2.2.11 Перевірити установку скреперної лебідки, наявність вільного проходу не менше 0,7 м з одного боку для обслуговування і з другого боку – не менше 0,6 м для монтажних робіт. Кріплення її повинне бути виконане відповідно до типового паспорта.

2.2.12 Оглянути робочий і холостий канати, особливо уважно місця з'єднання канатів, обрубати обірвані кінці дроту каната. Переконатися у вільному обертанні направляючих роликів, справності гальмівних пристроїв. Оглянути гнучкий кабель, що підводить струм до скреперної лебідки.

2.2.13 Перед прибиранням гірничої маси у відкатувальній виробці прохідник зобов'язаний:

2.2.13.1 Переконатися в чистоті і справності рейкових шляхів, перевірити стикові з'єднання, міцність укладання тимчасових шляхів, наявність необхідних розмірів рейок для укладання тимчасових шляхів при прибиранні породи в забої.

  1. Перевірити справність вантажної машини, при цьому виконавши всі вимоги безпеки перед початком роботи, передбачені інструкцією з охорони праці для машиніста вантажної машини.
  2. Перевірити відповідність підвіски контактного дроту вимогам безпеки, звернувши увагу на підвіску в місцях роботи. Наявність секційних роз’єднувачів на відгалуженнях контактного дроту (в орти-заїзди) і на відстані не більш як 500 м, при їх відсутності - роботи не виконувати.

2.2.14 Перед початком роботи по прибиранню породи в забої стволу прохідник зобов'язаний:

  1. Перевірити кріплення стволу, прибрати з виступаючих частин кріплення і устаткування куски породи.
  2. Перевірити зазори на нижньому поверсі полку і натяжній рамі між стінками ствола. За наявності отворів необхідно ретельно їх перекрити, на робочих отворах повинні бути встановлені розтруби.

2.2.14.3 Ретельно оглянути канати, причіпні пристрої прохідної лебідки, підвіску пневмовантажника КС, страхувальні пристосування.

  1. Кожен прохідник, що бере участь у виконанні опускально-підіймальних операцій з підвісним устаткуванням в стволі, повинен бути ознайомлений з постійно діючими або разовими заходами і вимогами безпеки при їх виконанні, одержати чіткий наряд на роботу і розписатися про це в книзі нарядів. Передача робіт, призначених за нарядом, іншим особам не допустима.
  2. До початку переміщення помосту необхідно:
  3. Закріпити лопасті грейферів запобіжними хомутами.
  4. Підняти грейфер до тельферів і навісити на запобіжні пристрої, ослабивши канати його навішування.
  5. Встановити тельфери в положення, при якому забезпечується вільний підхід бадді через розтруби помосту.
  6. Зафіксувати жорсткими фіксаторами рукоятки управління візком повороту і тельферами.
  7. Матеріали, інструменти і інші незакріплені предмети видати із стволу.