3.27. Забороняється працювати без захисних окулярів, бавовняних костюмів і брезентових рукавиць, а також користуватись одягом і рукавицями, забрудненими мастилом, бензином, гасом.

При виконанні робіт в закритих ємностях, резервуарах, “глухих” та вологих підвалах газозварник повинен працювати в спецодязі і мати запобіжний пояс із закріпленою на ньому мотузкою, другий кінець якої довжиною не менше повинен тримати в руці другий робітник, який знаходиться зовні ємності, резервуара.

3.28. Забороняється проводити газозварювальні роботи з приставних драбин. При виконанні робіт на висоті треба користуватись драбиною зі спеціально обгородженою площадкою, де газозварник повинен працювати з запобіжним поясом.

Забороняється вести зварювання на відкритому повітрі в снігову або дощову погоду.

3.29. Забороняється працювати від переносного генератора, розташованого на одному візку з кисневим балоном.

3.30. Забороняється вести газозварювання трубопроводів, посудин і резервуарів, які перебувають під тиском, незалежно від того, яким газом або рідиною вони заповнені.

3.31. Виконувати газозварювання або різання будь-яких частин електрообладнання можна тільки в тому випадку, якщо вони спочатку знеструмлені та вжито заходів, які не допускають їх включення при зварюванні та різанні.

При газовому зварюванні та різанні поблизу струмоведучих пристроїв місця роботи слід обгородити щитами.

3.32. При газовому різанні деталей, ферм, балок, станин, металевого брухту необхідно вживати заходів проти падіння відрізаних частин на тих, хто працює.

3.33. Забороняється залишати без нагляду переносний генератор під час роботи.

При перервах у роботі полум’я пальника необхідно погасити, а вентилі на пальнику – щільно закрити. При тривалих перервах у роботі (обідня перерва тощо), крім вентилів на пальнику та різаку, слід закрити вентилі на кисневих та ацетиленових балонах або на газорозбірних постах, а гвинти редукторів вивернути до звільнення пружини.

3.34. Перевозити кисневі та ацетиленові балони необхідно тільки на ресорних транспортних засобах, а також на спеціальних ручних візках.

У літній час підготовлені до роботи кисневі та ацетиленові балони необхідно захищати від дії сонячних променів і установлювати на спеціальних підставках осторонь від проходів та інших предметів.

3.35. Відбір газу з балонів повинен проводитися до залишкового тиску не нижче 0,05 МПа.

3.36. Дерев’яні перегородки, що стоять на відстані ближче від газозварювальних постів, повинні бути оштукатурені, а двері – оббиті азбестом.

3.37. Забороняється виходити із запаленим пальником або різаком за межі робочого місця, а також підніматися з ними по трапах, риштуваннях.

3.38. Місце газозварювання має бути обладнане засобами пожежогасіння (вуглекислотними вогнегасниками, ящиками з сухим піском).

3.39. Ацетиленовий генератор необхідно розміщувати на відстані не ближче від місця газозварювальних робіт, а також від будь-якого джерела відкритого вогню.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. До закінчення робіт газозварник повинен доробити до повної витрати карбіду кальцію в генераторі, погасити пальники, злити мул, корпус і реторти промити водою; очистити генератор всередині волосяною щіткою або латунним скребком; закрити вентиль на кисневому балоні і зняти з нього редуктор.

4.2. Газозварник повинен скинути у спеціально обладнану мулову яму відпрацьований карбід кальцію (мул).

Забороняється відкривати реторту, в якій є гарячий карбід. Це можна робити тільки тоді, коли реторта повністю охолоне.

Очищати реторту від мулу необхідно латунним або алюмінієвим скребком.

Забороняється після закінчення роботи залишати генератор з нерозвантаженою ретортою.

4.3. По закінченні роботи газозварник повинен:

–при горінні пальника або різака спочатку закрити вентиль ацетилену, а потім – вентиль кисню;

–закрити вентилі на балонах чи газопроводах, випустити газ з усіх комунікацій і звільнити затискні пружини редукторів;

–відвернути шланги і редуктор, завернути на балоні ковпак;

–на порожніх балонах зробити напис: “Порожній”;

–якщо в балонах залишився газ, то навернути на них запобіжні ковпаки і відвезти у спеціальні шафи поза приміщенням, поставивши у відповідне газу відділення.

4.4. Розрядити газогенератор, відключити вентиляцію.

4.5. Прибрати пальник, різак, редуктор, шланги, інструмент і пристрої у відведене місце.

4.6. Провітрити приміщення.

4.7. Упорядкувати робоче місце, прибрати обрізки з проходів, скласти деталі у відведеному місці.

4.8. При потребі здати зміннику своє робоче місце і повідомити майстра про закінчення газозварювальних робіт і про всі неполадки під час роботи.

4.9. Зняти спецодяг, спецвзуття, очистити його від пилу та іншого бруду, покласти у відведене для зберігання місце та переодягтися.

Потім вимити обличчя і руки теплою водою з милом або прийняти душ.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні витоку газу з газових балонів, газозварник повинен негайно припинити роботу, усунути витік газу, провітрити приміщення і установити причину його виникнення.

Забороняється застосовувати вогонь для виявлення витоку газу з газових балонів.

Перевіряти витікання газу дозволяється мильним розчином.

5.2. При загорянні ацетилену, що виділяється із змоченого карбіду кальцію, щоб не допустити вибуху ацетилено-повітряної суміші, газозварник повинен гасити ацетилен вуглекислотним вогнегасником або сухим піском.

5.3. В разі загоряння шланга газозварник повинен швидко перегнути його біля місця, що горить, з боку редуктора або газогенератора і закрити вентиль балона.

5.4. В разі, якщо швидка ліквідація пожежі власними силами неможлива, газозварник повинен негайно викликати пожежну команду.

5.5. При нещасному випадку газозварник повинен подати першу медичну допомогу і, при необхідності, викликати швидку медичну допомогу, а також повідомити адміністрацію про те, що сталося.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)