2.11. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час збирання овочевих культур

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.11.1

Травмування рухомими вузлами, механізмами і деталями тракторів, машин і агрегатів

Перевірте наявність, справність і надійність установки і фіксування захисних огороджень і кожухів карданних, пасових, зубчастих передач, рухомих вузлів, механізмів і деталей.

Переконайтесь, що на захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговування, є надписи, попереджуючі обслуговуючий персонал про небезпеку.

Будьте обережні і не знаходьтеся поблизу неогороджених рухомих вузлів і деталей. Не розпочинайте роботу, якщо зняті огородження на обертових і рухомих механізмах, вузлах, деталях трактора, машини і агрегатів.

Регулярно контролюйте наявність, справність, надійність кріплення і фіксування захисних огороджень на рухомих вузлах і механізмах трактора і агрегатованих машинах для збирання овочевих культур. Всі огородження повинні бути закріплені деталями, передбаченими конструкцією машини.

Не працюйте на машині при ослабленому кріпленні вузлів і агрегатів.

Пускайте комбайн в роботу тільки за сигналом, який подає старший по агрегату (комбайнер) після попередження всіх працюючих на машині. Якщо виникла необхідність терміново зупинити машину, подати сигнал має право будь-хто із працюючих на агрегаті.

Постійно слідкуйте за тим, щоб не було самовключення валу відбору потужності як під час руху трактора, так і під час його зупинки.

Перед кожним включенням валу відбору потужності трактора і початком руху подавайте звуковий сигнал.

При підтягуванні муфт, які пробуксовують, стійте збоку, а не напроти кінця валу.

Під час роботи комбайна не перевіряйте і не регулюйте робочі органи та механізми, не надівайте та не натягуйте стрічки транспортерів, ланцюги, не ліквідовуйте несправності, не змащуйте комбайн, не очищайте підкопуючий механізм, транспортери, бункер. Ці роботи виконуйте тільки при заглушеному двигуні.

При спрацюванні аварійної сигналізації або запобіжної муфти негайно зупиніть комбайн, заглушіть двигун і тільки після цього приступайте до з’ясування причин несправностей та їх усунення.

Після зупинки комбайна обов’язково переведіть важіль коробки передач в нейтральне положення і виключіть ВВП.

2.11.2

Падіння

Перевірте справність підніжок, драбин, площадок. Очистіть їх від грязі, м’якоті овочів, стебел рослин і насухо витріть.

Перед підйомом на комбайн (трактор) очищайте взуття від грязі.

Перевірте справність огороджень площадок і надійність фіксування в закритому положенні ланцюжків або планок, перекриваючих входи на площадки.

Під час роботи агрегату сидіть тільки на спеціально обладнаних сидіннях, які передбачені конструкцією машини.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів під час руху машини, не висовуйтесь із кабіни, не стрибайте на землю з кабіни та інших місць агрегату, не ставайте на підніжку збирального агрегату для огляду робочих органів.

Слідкуйте за справністю огороджень площадок і ланцюжків або планок, які перекривають входи на робочі площадки переборщиків. Робоче положення ланцюжків або планок– закрите.

Починайте збирання овочів тільки після того, як одержите сигнал від старшого робітника про їх готовність, і переконайтесь в тому, що рух комбайна і робота його механізмів нікому не загрожує.

Під час роботи машини, агрегату тримайте в полі зору працівників на площадці.

2.11.3

Травмування робочими органами комбайна, транспортера та іншими частинами машин

Перевірте стан шлангів гідросистеми і надійність кріплення правої і лівої консолей начіпного транспортера (овочевої платформи).

Перевірте надійність кріплення підбирача з корпусом комбайна.

Перевірте справність сигналізації між трактором і комбайном.

Не приступайте до роботи на несправній машині.

Установіть в робоче положення підбирач, сортувальний стіл, зрізаючий механізм і інші робочі органи овочезбиральних комбайнів.

Переведення в робоче положення сортувального стола, вивантажувального транспортера і інших механізмів здійснюйте тільки після того, як упевнитесь, що біля місця, на якому вони стануть, нема людей.

Сигнал перебирачам і сортувальникам зайняти свої робочі місця подавайте після встановлення робочих органів комбайна на вихідне положення.

Під час роботи з транспортером слідкуйте за положенням похилої частини і не допускайте самовільного її опускання.

Робоча швидкість руху трактора з навісними транспортерами для навантаження і затарування овочів, що збираються вручну, не повинна перевищувати .

На підйомах з кутом нахилу більше 5 о навісний транспортер опустіть на опорні колеса.

Швидкість транспортування навісного транспортера не повинна перевищувати 5км/год, овочевої платформи – .

Не відчіплюйте навантажену овочеву транспортну платформу від трактора.

2.11.4

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні і очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів

Перевірте наявність та справність інструменту, підставок (опор), гальмових башмаків, майданчиків для ремонту, регулювання і технічного обслуговування овочезбиральної техніки.

Перевірте наявність спеціальних чистиків і гачків для очищення вузлів комбайна від бадилля, листя і інших предметів, проштовхувачів для проштовхування овочів в бункері. лів комбайна від бадилля, листя і інших предметів, проштовхувачів для проштовхування овочів в бункері.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів комбайна при працюючому двигуні трактора.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Всі види регулювань і технічного обслуговування проводьте тільки після зупинки машини і при заглушеному двигуні трактора. Не проводьте будь-яких робіт під машиною, якщо під її колеса не поставлені га-льмові башмаки.

До початку робіт під агрегатом загальмуйте його, під колеса поставте гальмові башмаки.

Якщо машина піднята домкратом, то в місцях піддомкрачування підставте спеціальні підставки, які б забезпечували стійке положення машини. Не використовуйте для опор (підставок) ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо. При піддомкрачуванні машини, в разі пухкої землі, під домкрат необхідно підложити міцну дошку, але ні в якому разі не використовуйте підставку з крихкого матеріалу.

Після закінчення ремонтних робіт не залишайте на машині і в полі інструмент і демонтовані вузли.

При ремонті гідросистеми транспортної платформи звільніть кузов від вантажу і поставте під платформу запобіжну опору.

Перед роз’єднанням шлангів гідросистеми, а також при регулюванні, ремонтних роботах опустіть навісний транспортер на опорний стояк і поставте важіль гідророзподілювача в нейтральне положення.

Очищення механізмів комбайна від бадилля, гички, стебел, рослин, землі та інших предметів, а також проштовхування завислих овочів в бункері здійснюйте при зупиненому двигуні і повністю зупинених робочих органах спеціальними чистиками, проштовхувачами і в рукавицях.

2.11.5

Зіткнення

Перевірте справність, надійність роботи рульового управління і гальм.

Забезпечте добру оглядовість з усіх сторін із кабіни.

Перед переїздом до місця роботи встановіть робочі органи машини в транспортне положення.

Контролюйте розміщення транспортного засобу (трактора з причепом, автомобіля тощо) відносно комбайна при під’їзді, завантаженні і від’їзді його від комбайна.

Зупиніть роботу в темну пору доби при несправному освітленні робочих місць.

2.11.6

Наїзди

Перевірте надійність роботи гальм, рульового управління і освітлення.

Впевніться, що на відведеній ділянці збирання овочів відсутні сторонні особи. При виконанні робіт за участю обслуговуючого персоналу перевірте дієвість двосторонньої сигналізації.

Не допускайте знаходження на полі, де йде збирання овочів, людей, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу.

Перед пуском двигуна, включенням приводу робочих органів, коробки передач для руху машини обов’язково подайте тривалий звуковий сигнал.

Починайте рух тільки після того, як отримаєте сигнал від старшого з робітників про їх готовність і впевнитесь в тому, що рух комбайна и робота його механізмів нікому не загрожують.

З метою уникнення випадкового руху машини з місця перед виходом з кабіни при працюючому двигуні ставте машину на стоянкове гальмо.

Не працюйте на комбайні в нічний час без електричного освітлення.

Не залишайте без догляду комбайн з працюючим двигуном трактора. При тривалій зупинці агрегату – загальмуйте трактор, опустіть робочі органи та вимкніть двигун. При зупинці колісного трактора – підкладіть гальмові башмаки під колеса.

Систематично перевіряйте надійність роботи гальм і рульового управління.

2.11.7

Перекидання машин і

агрегатів

Ознайомтесь з дозволеним маршрутом переїзду до місця і з місця роботи.

Визначте небезпечні місця і відповідність габаритів овочезбиральної техніки існуючим на маршруті перепонам.

При транспортних переїздах колеса комбайна, вивантажувальні транспортери і інші робочі органи машин переставте в транспортне положення.

Перевірте справність стоп-сигналів, покажчиків поворотів трактора та відповідних пристроїв на овочезбиральній техніці.

Переконайтеся, що поле для збирання овочів очищене від зайвих предметів, канави та вимивини загорнуті, перешкоди, які не можна ліквідувати, відмічені віхами висотою 2 м: біля ярів і крутих схилів встановлені попереджувальні знаки.

Ділянки поля повинні бути розбиті на загінки, а ширина поворотної смуги повинна забезпечувати плавний розворот агрегату.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

Вибирайте швидкість руху комбайна з урахуванням маси, габаритів і інерційного впливу агрегатованих машин на поворотах, слизькій поверхні доріг, схилах тощо.

Ділянки шляху з крутими схилами й підйомами проїжджайте на першій чи другій передачі, не переключаючи її в цей час.

Під час руху агрегату по греблях, насипах і їм подібним шляхових спорудах дотримуйтесь відстані від зовнішніх країв коліс (гусениць) агрегату до початку схилу не менше 1м.

Будьте обережними при переїздах по крутих схилах, ровах, вибоїнах, поворотах, особливо після дощу.

Не допускайте перевезення вантажів на комбайні.

Маневрування агрегату проводьте в межах відміченої поворотної смуги поля. Після закінчення маневрування, на початку прямолінійного руху агрегату, переведіть робочі органи в робоче положення.

Швидкість руху агрегату при поворотах знижуйте до 3–4км/год, а при негоді –до 3км/год.

2.11.8

Загоряння

агрегату

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в спеціально передбачених місцях. Ознайомтесь з правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Перевірте наявність захисту електропроводки від механічних пошкоджень (проводка повинна бути в трубі або в металорукаві) і надійність її кріплення до конструктивних елементів комбайна (трактора).

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом).

При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу і колектор – від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.

2.12. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час збирання льону

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.12.1

Травмування рухомими вузлами, механізмами й деталями трактора, машини і агрегатів

Перевірте наявність, справність і надійність установки й фіксування захисних огороджень і кожухів карданних, пасових, зубчастих передач, а також рухомих вузлів, деталей і механізмів.

Захисний кожух карданного валу закріпіть до нерухомих частин машини й трактора. Не допускайте обертання захисного кожуха разом із карданним валом.

Переконайтесь, що на захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговування, є надписи, які попереджують обслуговуючий персонал про небезпеку.

Включайте в’язальний апарат під час його обкатки (налагодження) тільки за допомогою мотузки, прив’язаної до педалі, знаходьтеся за межами зони роботи важелів, що скидають снопи.

Перевірте справність стола для подавання сировини й обмежувачів положення рук на молотарках. При їх відсутності до роботи не приступайте.

Будьте обережні і не знаходьтеся поблизу неогороджених рухомих вузлів і деталей. Не розпочинайте роботу, якщо зняті огородження на обертових і рухомих механізмах, вузлах, деталях трактора, машини й агрегатів. Постійно контролюйте наявність, справність, надійність кріплення й фіксування захисних огороджень на рухомих вузлах і механізмах трактора й агрегатованих машинах для збирання льону. Усі огородження повинні бути закріплені деталями, передбаченими конструкцією машини.

Не працюйте на машині при ослабленому кріпленні вузлів і агрегатів.

Постійно слідкуйте за тим, щоб не було самовключення валу відбору потужності як під час руху трактора, так і під час його зупинки.

При підтягуванні муфт, які про-буксовують, стійте не напроти кінця валу, а збоку.

Під час роботи машини не перевіряйте і не регулюйте робочі органи та механізми, не надівайте та не натягуйте ланцюги, паси, не ліквідовуйте несправності, не змащуйте машину. Ці роботи виконуйте тільки при заглушеному двигуні.

При спрацюванні аварійної сигналізації або запобіжної муфти негайно зупиніть машину, заглушіть двигун і тільки після цього приступайте до з’ясування причин несправностей та їх усунення.

Під час роботи комбайнів і молотарок не відкривайте кришку чесального апарата до повної зупинки барабана.

Після зупинки машини обов’язково переведіть важіль коробки передач у нейтральне положення і виключіть ВВП.

2.12.2

Падіння

Перевірте справність сидіння, драбинки й підніжки машини, переконайтесь, що вони справні, надійно закріплені. Не допускайте тріщин у зварних з’єднаннях або послаблення болтових з’єднань. Очистіть драбинки, підніжки від грязі, стебел рослин і насухо витріть.

Перед підйомом у кабіну трактора (комбайна) очищайте взуття від грязі.

Під час руху машини сидіть тільки на спеціально обладнаному сидінні, яке передбачене конструкцією машини.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів під час руху машини, не висовуйтесь із кабіни, не стрибайте на землю з кабіни та інших місць агрегату, не ставайте на підніжку збирального агрегату для огляду робочих органів.

Починайте збирання льону після подання звукового сигналу.

2.12.3

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні і очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів.

Перевірте справність, комплектність машини й обладнання для збирання льону, переконайтесь у наявності інструментів і пристроїв для очищення робочих органів. Перед початком ремонтних робіт перевірте справність інструменту, наявність підставок (опор), гальмових башмаків.

Перевірте технічний стан тракторного причепа для збирання й транспортування невіяного насіння, переконайтеся в його справності і приєднайте його до комбайна.

Перевірте справність машин і взаємодію робочих органів провертанням валу вручну, а потім на холостому ходу. Переконайтесь у відсутності сторонніх шумів, підвищеної вібрації, запахів горілого тощо.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів машини при працюючому двигуні трактора.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Усі види регулювань і технічного обслуговування проводьте тільки після повної зупинки машини і при заглушеному двигуні трактора. Не проводьте будь-яких робіт під машиною, якщо під її колеса не поставлені гальмові башмаки.

До початку робіт під агрегатом загальмуйте його, під колеса поставте гальмові башмаки. Якщо машина піднята домкратом, то в місцях піддомкрачування підставте спеціальні підставки, які б забезпечували стійке положення машини. Не використовуйте для опор (підставок) ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо. При піддомкрачуванні машини, в разі пухкої землі, під домкрат необхідно підкласти міцну дошку, але ні в якому разі не використовуйте підставку з крихкого матеріалу.

Очищайте й регулюйте робочі органи, усувайте несправності, оглядайте машини і заправляйте шпагатом в’язальний апарат тільки при зупиненому агрегаті, заглушеному двигуні і повністю зупинених робочих органах.

Не залишайте на машинах інструменти й пристосування після проведення ремонту й регулювань.

2.12.4

Наїзди

Перевірте надійність роботи гальм, рульового управління й освітлення.

Упевніться, що на відведеній ділянці збирання льону відсутні сторонні особи

Не допускайте знаходження на полі, де йде збирання льону, людей, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу.

Запускайте молотарку в роботу і здійснюйте переїзд згідно з обумовленим сигналом. Під час переїзду слідкуйте, щоб подавачі покинули свої робочі місця і відійшли на безпечну відстань. Перед пуском двигуна, включенням приводу робочих органів, коробки передач для руху машини обов’язково подайте тривалий звуковий сигнал.

З метою уникнення випадкового зрушення машини з місця, перед виходом із кабіни при працюючому двигуні ставте машину на стоянкове гальмо.

Не працюйте на машині в нічний час без електричного освітлення.

Не залишайте без догляду агрегат з працюючим двигуном трактора. При тривалій зупинці агрегату – загальмуйте трактор та заглушіть двигун. При зупинці колісного трактора – підкладіть башмаки під колеса.

Постійно перевіряйте надійність роботи гальм і рульового управління.

2.12.5

Перекидання машин і

агрегатів

Ознайомтесь із дозволеним маршрутом переїзду до місця і з місця роботи.

Визначте небезпечні місця й відповідність габаритів машин для збирання льону існуючим на маршруті перепонам.

Перевірте справність стоп-сигналів, покажчиків поворотів на тракторі та на агрегатованих машинах.

Переконайтеся, що поле для збирання льону розбите на загінки, очищене від зайвих предметів, канави та вимивини загорнуті, перешкоди, які не можна ліквідувати, відмічені віхами висотою . Межа поля оборана контрольною смугою на віддалі від краю ярів і крутих схилів, ширина поворотної смуги повинна дорівнювати двократній довжині агрегату.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

Вибирайте швидкість руху машини з урахуванням маси, габаритів і інерційного впливу агрегатованої машини на поворотах, слизькій поверхні доріг, схилах тощо.

Ділянки шляху з крутими схилами й підйомами проїжджайте на першій чи другій передачі, не переключаючи її у цей час.

Під час руху агрегату по греблях, насипах і їм подібним шляхових спорудах дотримуйтесь відстані від зовнішніх країв коліс (гусениць) агрегату до початку схилу не менше 1м.

Будьте обережними при переїздах по крутих схилах, ровах, вибоїнах, поворотах, особливо після дощу.

Не допускайте перевезення вантажів на машині.

Маневрування агрегату проводьте в межах відміченої поворотної смуги поля.

Швидкість руху агрегату при поворотах знижуйте до 3–4км/год.

Не перевозьте працівників на причіпних машинах, навіть при наявності робочих місць.

2.12.6

Загоряння

агрегату

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально передбачених для цих цілей. Ознайомтесь із правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Не допускайте, а при з’явленні усувайте пробуксовку привідних пасів, торкання робочими органами захисного кожуха, намотування плутанини та інших матеріалів на вали й інші обертаючі вузли й деталі.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом).

При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу й колектор – від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.

Не куріть і не застосовуйте відкритий вогонь у місцях збирання, зберігання й переробки льону.