3.11. На машинах з гідроуправлінням:

–запобіжний клапан гідросистеми повинен бути опломбований механіком після його перевірки манометром на максимально допустимий тиск;

–необхідно стежити за справністю шлангів та їх з’єднань, а також за тиском і температурою масла в гідросистемі. Забороняється працювати на навантажувачі, якщо температура масла або його тиск перевищують гранично допустиме значення для даної машини.

3.12. Не допускається регулювати запобіжні клапани гідросистем, а також інші опломбовані клапани, прилади та вузли до закінчення їх гарантійного строку.

3.13. При випробуванні гідросистем забороняється перебувати поблизу шлангів високого тиску.

3.14. Всі операції по технічному обслуговуванню, ремонту, усуненню несправностей, очищенню двигуна і ковша тракторного навантажувача від бруду, а також по підготовці його до роботи слід виконувати тільки при заглушеному двигуні, опущеному на підкладки ковші, застопорених рухомих і ходових частинах.

3.15. Технічне обслуговування і ремонт тракторного навантажувача слід виконувати на рівних, очищених від сторонніх предметів площадках, де забезпечуються стійкість навантажувача, достатнє освітлення всіх вузлів і деталей машини.

3.16. Роботи, зв’язані з іскроутворенням і високою температурою (зварювальні, паяльні тощо), слід проводити, як правило, не на навантажувачі, крім випадків, коли неможливо зняти деталь, яка потребує ремонту. Зварювальні і паяльні роботи необхідно виконувати на відстані не менше від машини.

3.17. При проведенні електрозварювальних робіт на тракторному навантажувачі машиніст повинен вжити заходів, які виключають виникнення пожежі (злити з баків пальне).

3.18. При користуванні переносними електролампами необхідно пересвідчитися у справності шнура та ізоляційної гумової трубки, а також у наявності запобіжної сітки. Напруга в переносних лампах повинна бути не більше 36 В.

3.19. При експлуатації машин у зимову пору року, крім виконання інструкцій по експлуатації, необхідно:

–перед запуском машини очистити гусениці від льоду, щоб не допустити обриву кілець ланок гусениць або поломки бортових передач;

–при тривалій стоянці машин без роботи встановити гусениці на дерев’яні щити або солом’яні мати;

–пересвідчитись (обережно випробувавши) у відсутності в передавальних механізмах і системах управління примерзлих деталей (особливо фрикційних і гальмових стрічок). Виявивши примерзлі деталі, їх слід відігріти;

–перевірити по показаннях приладів тиск і температуру мастила, палива і води;

–не допускати переключення швидкостей при пересуванні по глибокому снігу, щоб не допустити зупинки машини і пробуксовування гусениць;

–при пересуванні по глибокому снігу повертати машину плавно і з можливо більшим радіусом, не зупиняючи рух гусениць: при поворотах необхідно виключати бортовий фрикціон і трохи пригальмувати гусеницю.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Закінчивши роботу, слід поставити тракторний навантажувач на спеціально відведене місце, загальмувати машину, спустити робочий орган на ґрунт або спеціальні підставки, відключити вал відбору потужності, перевести важіль переключення передач у нейтральне положення, виключити двигун, перекрити подачу палива і вжити заходів, що виключають можливість пуску двигуна тракторної лопати сторонніми особами.

Забороняється залишати тракторний навантажувач з працюючим двигуном.

4.2. Тракторний навантажувач необхідно очистити від бруду і оглянути, усунувши при цьому дрібні дефекти, в холодну пору року злити воду з радіатора тракторного навантажувача і дати двигуну попрацювати без води 2–3 хв.

4.3. Механізми тракторного навантажувача треба змастити згідно з Інструкцією, заправити пально-мастильними матеріалами. Після цього мастильні матеріали слід прибрати на склад, а інструменти і обтиральний матеріал – у спеціальні ящики.

4.4. По закінченні роботи машиніст тракторного навантажувача повинен зняти спецодяг, очистити його від пилу та іншого бруду і віднести у відведене для зберігання місце. Потім вимити обличчя і руки теплою водою з милом або прийняти душ.

4.5. Про всі несправності, виявлені при огляді або роботі тракторного навантажувача, машиніст повинен повідомити механіка або змінника.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Машиніст тракторного навантажувача повинен негайно припинити роботу при появі шумів, тріску, скреготу та інших незвичайних явищ у двигуні, гідросистемі, канатно-блоковому управлінні або ходовій частині і вжити заходів до усунення несправності.

5.2. Якщо під час виконання роботи ківш тракторного навантажувача з якоїсь причини буде заклинений у піднятому положенні, то слід подати звуковий сигнал, викликати технічну допомогу і слідкувати, щоб сторонні особи не підходили до тракторного навантажувача.

5.3. При виявленні течі в баках, паливо- і мастилопроводах її негайно слід усунути. Патьоки витерти насухо.

5.4. Окремі частини тракторного навантажувача та електрообладнання можуть перегрітись понад норму. Виявивши запах горілого або диму, необхідно припинити роботу.

5.5. При розриві троса барабан лебідки треба негайно виключити, при розриві шланга – негайно виключити насос і зупинити двигун.

5.6. Передаючи навантажувач зміннику або механіку, необхідно попередити його про всі помічені несправності.

5.7. При виникненні пожежі на тракторному навантажувачі або біля нього машиніст повинен перекрити краники паливопроводу. Гасити полум’я слід вуглекислотним або порошковим вогнегасником, піском, землею або накрити його брезентом, повстю з метою припинення доступу повітря до вогнища пожежі.

5.8. Якщо погасити пожежу своїми силами неможливо, необхідно викликати найближчу пожежну команду по телефону, радіо або будь-яким іншим засобам зв’язку.

5.9. При виникненні небезпеки перекидання навантажувача під час роботи його підйомного механізму необхідно негайно припинити підняття вантажу. При русі навантажувача з вантажем або без нього по похилій площині та виникненні небезпеки перекидання слід вжити заходів до зупинки навантажувача без різких поворотів у бік підйому.

5.10. При нещасних випадках машиніст тракторного навантажувача повинен вміти надати потерпілому першу медичну допомогу.

6. Додаткові вимоги

6.1. Швидкість руху тракторного навантажувача, км/год.:

а) робоча – 2,36 – 4,5

б) транспортна – 5,15 – 10,85, залежно від технічної характеристики навантажувача.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)