–користуватися спрацьованими, несправними вантажозахватними пристроями, які не мають клейма або бирки, а також з простроченими строками випробувань;

–залишати ключ у замку запалювання при стоянці автонавантажувача;

–заправляти баки паливом при працюючому двигуні;

–працювати на машині, в якій виявлено іскріння або нагрів електропроводів;

–забороняється перебування водія в небезпечній зоні – під механізмом піднімання (каретка з вилами) – без попередньої фіксації його шляхом встановлення надійного упору, що виключає можливість довільного опускання механізму.

3.24. Рівень води в радіаторі і мастила в мастилобаках можна перевіряти після того, як мине близько 0,5 години від моменту зупинки двигуна, тому що вода і мастило перебувають під тиском і можуть обпекти обличчя і руки при відкриванні пробок.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Закінчивши роботу, слід поставити автонавантажувач на спеціально відведене місце, загальмувати машину, опустити робочий орган на ґрунт або спеціальні підставки, перекрити крани подачі палива, перевести важіль переключення передач у нейтральне положення, виключити двигун і вжити заходів, які виключають можливість пуску двигуна автонавантажувача сторонніми особами.

4.2. Автонавантажувач необхідно очистити від бруду й оглянути, усунувши при цьому дрібні дефекти. В холодну пору року необхідно злити воду з системи охолодження.

4.3. Машиніст, залишаючи кабіну, повинен обов’язково перевірити, чи виключені обігрівання і вентиляція кабіни.

4.4. По закінченні роботи машиніст автонавантажувача повинен зняти спецодяг, очистити його від пилу та іншого бруду і покласти у відведене для зберігання місце. Потім вимити обличчя і руки теплою водою з милом або прийняти душ.

4.6. Про всі несправності, виявлені при огляді чи роботі навантажувача, машиніст повинен повідомити механіка або змінника.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При появі підозрілих шумів, тріску, скреготу та інших незвичайних явищ у двигуні, ходовій частині, гідросистемі та інших місцях навантажувача, при виявленні запахів горілого, диму слід припинити роботу.

5.2. При виявленні течі в паливних баках, паливо-мастилопроводах необхідно її негайно усунути. Патьоки пального або мастила витерти.

5.3. Якщо під час роботи підйомний механізм автонавантажувача застопорився в піднятому положенні, слід вжити заходів до його опускання і тільки після цього проводити ремонт.

5.4. При виникненні пожежі на автонавантажувачі або біля нього машиніст повинен перекрити крани паливопроводу. Гасити полум’я слід вогнегасником, піском, землею або накривати його брезентом, повністю з метою припинення доступу повітря до вогнища пожежі.

Якщо погасити пожежу своїми силами неможливо, необхідно викликати найближчу пожежну команду по телефону, радіо або іншими засобами зв’язку.

5.5. При виникненні небезпеки перекидання автонавантажувача під час роботи його підйомного механізму необхідно негайно припинити роботу.

5.6. При русі автонавантажувача похилою площиною та виникненні небезпеки перекидання слід вжити заходів до зупинки автонавантажувача без різких поворотів у бік підйому.

5.7. Потерпілому в нещасному випадку машиніст повинен вміти надати першу медичну долікарську допомогу.

6. Додаткові вимоги

6.1. Швидкість руху автонавантажувача без вантажу залежно від марки не повинна перевищувати 25 – .

6.2. При виконанні робіт по утриманню і поточному ремонту автомобільних доріг машиніст повинен бути одягнутий в сигнальний жилет.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)