1.23.2 На мокрих роботах:

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Брюки брезентові

ГОСТ 12.4.110-82

3

Костюм прогумований

ГОСТ 12.4.043-78

4

Куртка х/б на утепляючій прокладці

ГОСТ 12.4.084-80

5

Білизна вовняна

ОСТ 17-177-84

6

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

7

Онучата суконні

ТУ 17РРФСР 06-7739-83

8

Рукавиці брезентові

ГОСТ 12.4.010-75

9

Каска

ГОСТ 12.4.0-91-80

10

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

11

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

12

Саморятівник

ШСМ-30

13

Вкладиші протівошумні або навушники

ТУ 6-16-2402-80 ТУ 400-28-126-76

14

Рукавички діелектричні

ТУ 38-106359-79

1.24 Перед спуском в шахту машиніст скреперної лебідки повинен:

1.24.1 Одержати наряд з вказівкою щодо безпечного виконання робіт із записом в Книзі нарядів, одягнути спецодяг, вивісити жетон на дошку в графі відповідної дільниці і зміни, в якій він працюватиме.

1.24.2 Одержати в ламповій індивідуальній головний світильник, саморятівник, респіратор, узяти фляжку з водою.

  1. Перевірити на герметичність акумуляторну батарею головного світильника, протерти корпус і переконатися у відсутності течі з-під пробок. При виявленні витоку електроліту замінити світильник на справний. В процесі роботи світильник повинен знаходитися на поясному ремені, а фара світильника закріплена скобою до каски.
  2. Перевірити справність саморятівника. При виявленні пробоїн або вм'ятин на корпусі більше 15 мм, несправність замка, відсутність пломби, саморятівник замінити на справний. Пам'ятати, що саморятівник розрахований на постійне носіння на поясі в перебігу всієї робочої зміни.

1.24.5 Машиніст скреперної лебідки при виїзді з шахти повинен зняти свій жетон особисто з дошки, здає світильник і саморятівник в лампову, флягу у фляжну. При необхідності виїхати з шахти раніше встановленого часу машиніст скреперної лебідки повинен одержати від гірничого майстра письмовий дозвіл за узгодженням з керівництвом шахти з відміткою про передчасний виїзд. За порушення табельного обліку машиніст скреперної лебідки несе дисциплінарну відповідальність.

1.24.6 При спуску і виїзді в кліті машиніст скреперної лебідки повинен беззаперечно виконувати вимоги стволової.

1.25 Не дозволяється:

1.25.1 Палити в надшахтній будівлі і кліті.

1.25.2 Висовуватися з кліті, триматися, спиратися на двері кліті під час її руху.

  1. Голосно розмовляти в кліті.
  2. Самовільно відкривати двері клітки і грати в приствольному дворі.
  3. Заходити і виходити з кліті після подачі сигналу і при закритих стволових гратах.
  4. В очікуванні кліті для спуску в шахту і виїзді з шахти машиніст скреперної лебідки повинен знаходитися в камері очікування. Не допустимо знаходитися в камері сигналів, ближче за 3-й метри від стволу, заходити і виходити з кліті з східного боку стволу, де немає стволової.
  5. При вході в кліть і виході з неї, машиніст скреперної лебідки повинен дотримуватись черги, не шуміти, не штовхатися. Виходити і заходити в кліть дозволяється тільки по одній людині.
  6. Входити і виходити з кліті можна тільки після її остаточної зупинки і дозволу стволової.
  7. При спуску, виїзді спільно з інструментом останній укладається на підлогу кліті. Буровий інструмент повинен ув'язуватися в пачки.
  8. Не допустимо спуск-підйом в кліті завантаженій матеріалами, устаткуванням.
  9. При русі кліті необхідно дотримуватися порядку і тиші, не палити і не міняти свого положения, триматись за поручні.
  10. При спуску, підйомі в бадді не дозволяється сидіти на краю бадді. Виходити з бадді можна тільки після закриття ляди і лебідки бадді на ляду. Не допускається посадка в баддю людей понад встановленої норми.

1.26 При механізованому перевезенні від кліті до місця роботи машиніст скреперної лебідки повинен прямувати до посадочного майданчика і сідати в пасажирські вагонетки. Сідати у вагонетки і виходити з них можна тільки при повній зупинці потягу, в спеціально відведеному для цього місці і після дозволу супроводжуючого (гірничого майстра).

1.27 Під час прямування на робоче місце або до стволу після закінчення зміни машиністу скреперної лебідки не дозволяється:

  1. Перевозити в пасажирських вагонетках вибухові матеріали, горючі матеріали, палити.
  2. їздити на електровозі, вагонетках, платформах, порожніх або завантажених рудою, матеріалами і устаткуванням.
  3. Проходити між рухомим складом, вагонетками, що стоять.
  4. Під час пересування в шахті по відкотних виробках машиніст скреперної лебідки зобов'язаний бути уважним, прислухатися до шуму, звуку. При зустрічі у виробці з рухомим складом слід зупинитися у стінки виробки з боку проходу для людей або в найближчій ніші, пропустити потяг. Якщо вільний прохід або ніша відсутні, треба дати сигнал машиністу потягу про зупинку, рухом світильника упоперек виробки. Не допустимо пересуватися по шляхах і з'їздах. У виробках, по яких виконується відкатка електровозом, не можна носити на плечі або у вертикальному положенні інструменти і інші предмети, торкатися до тролейного дроту руками, головою або одягом щоб уникнути поразки електрострумом.
  5. При пересуванні по ходових підняттєвих машиніст скреперної лебідки повинен перевіряти справність драбин, помостей перекриття, кріплення драбин з розстрілами. Пересуваючись з інструментом необхідно надійно прикріпити його до себе. Якщо по підняттєвому пересувається декілька чоловік, необхідно стежити за тим, щоб між сходовими помостами одного прольоту, знаходилося не більш однієї людини.
  6. Машиністу скреперної лебідки не дозволяється:
  7. Переходити, перестрибувати через не перекриті помостом, лядою підняттєві. У разі виявлення не перекритого підняттєвого машиніст скреперної лебідки зобов'язаний попередити про це своїх товаришів, гірничого майстра або іншу особу технічного нагляду.
  8. Заходити у всі заборонні виробки без дозволу особи технічного нагляду.
  9. Знаходитися в незакріплених або під несправним кріпленням гірничих виробках, на сполученні за відсутності кріплення.

1.31 Машиніст скреперної лебідки повинен дотримуватись правил особистої гігієни.

  1. Стежити за чистотою і справністю спецодягу і у разі потреби своєчасно здавати його в прання, ремонт, сушку.
  2. Регулярно мити і чистити спецвзуття.
  3. Пити воду тільки в спеціально організованих питних точках або використовувати індивідуальні фляги.
  4. Справляти природні потреби в убиральнях.
  5. Після закінчення зміни приймати душ.

1.32 Машиніст скреперної лебідки повинен дотримуватись вимог щодо пожаро- і вибухобезпеки.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

  1. Перед початком роботи машиніст скреперної лебідки одержує наряд від гірничого майстра і інструктаж з безпечного виконання робіт, про що розписується в книзі нарядів.
  2. При прийомі зміни машиніст скреперної лебідки повинен з'ясувати у машиніста попередньої зміни про порушення в зміні, якщо ж змінник пішов раніше приходу чергової зміни, то необхідно з'ясувати про порушення у гірничого майстра, начальника дільниці або його заступника.
  3. Перед початком скреперування необхідно:
  4. Перевірити наявність інструментів і матеріалів.
  5. Оглянути стан кріплення у виробках скреперування, нішу, в якій встановлена скреперна лебідка і скреперну доріжку.
  6. У незакріплених виробках скреперування, у разі потреби, обібрати куски руди (породи), що відшарувалися, за допомогою спеціального ломика.
  7. Перевірити освітлення скреперної доріжки і місця розвантаження скрепера.
  8. Оглянути скреперну лебідку і перевірити правильність її лебідки (згідно типовому проекту).
  9. Оглянути робочий і холостий трос, особливо уважно оглянути місця счалки троса і його з'єднання з скрепером, перевірити чи не виступають обірвані дроти троса, обрубати їх, зачалювати вільні кінці.
  10. Оглянути кріплення кінцевого шківа, підвісного блоку і роликів в направляючих пристроях, перевірити їх справність і переконатися у тому, що ролики (шківи блоків) вільно обертаються, трос при pyci по них не «зашкалюється».
  11. Перевірити справність і регулювання гальмівного пристрою і наявність масла в редукторі.
  12. Перевірити заземлення устаткування, звернувши увагу на стан контактів і перевірити їх на механічну міцність.
  13. Перевірити наявність і справність огорож, захисних засобів, інструменту і засобів пилоподавлення.
  14. Оглянути місце випуску руди і кріплення дучок. У місцях сполучення дучок з виробками скреперування повинні бути цілі накати і не вибиті лобовини.
  15. Оглянути гнучкий кабель, що підводить струм до електродвигуна скреперної лебідки, перевірити чи правильно він закріплений.
  16. Перевірити наявність захисних кожухів, справність направляючих пристроїв для канатів;
  17. Необхідно виконати зрошення виробки на в обидві сторони від місця лебідки лебідки і нішу скреперної лебідки.
  18. Всі неробочі дучки повинні бути заперемичені.
  19. Роботи по заперемичуванню дучки повинні виконуватись у присутності гірничого майстра, при виконанні вказаних робіт вибухи зарядів не виконувати.
  20. Перед початком роботи необхідно переконатися в надійності разбутування дучки шляхом вибуху невеликого накладного заряду в дучці на місці.
  21. Після цього скрепером очищається руда з-під дучки і готується місце для укладання стійок. Лунки для укладання стійок необхідно виконати спеціальним ломиком або гачком. Після цього на грунт дучки укладаються горизонтально 2-5 стійки діаметром не менш як , завдовжки по за кріпленням приймальної виробки, скріпляються скобами. Потім вертикально заводиться стійки, які верхніми кінцями спираються на підручну трубу, а нижніми заходять за горизонтально укладені стійки.

2.3.19. у разі горизонтального розташування стійки, розпила, заперемичування виконується розпилом завтовшки 12- або стійкою діаметром 15- з безпечного місця, при знаходженні машиніста з боку випускного отвору в закріпленій частині виробки. При заповненні гірничою масою попарно розташованих випускних дучок, заперемичування однієї з них виконується зверху вниз за прибиранням породи.

2.3.20. При заперемичуванні дучки кінці затягування повинні бути надійно заведені за кріплення виробки.

2.3.21. Перевірити надійність кріплення огорожі рудозвалочного підняттєвого, при необхідності, якщо огорожа пошкоджена, відновити її.

2.4. Для освітлення скреперної лебідки застосовувати прожектор загального освітлення.

2.5. Робоче місце повинне бути чистим і вільним для роботи.

2.6. Ручки скреперної лебідки і ручка рубильника повинні мати ізоляційне покриття.

2.7. Не дозволяється приступати до роботи на скреперній лебідці, якщо на ній немає засобів пилепогашення і у машиніста скреперної лебідки відсутні засоби індивідуального захисту.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи.

3.1. Заходи безпеки при скреперуванні гірничої маси.

3.1.1. Машиніст скреперної лебідки при скреперуванні гіричої маси не повинен відходити від лебідки, а також не дозволяти стороннім особам керувати лебідкою.

3.1.2. Не допустимо виконувати будь-які ремонти рубильника або магнітного пускача.

3.1.3. Машиніст скреперної лебідки повинен утримувати в справному стані заземлення, стежити за цілісністю ізоляції кабелів і пускової апаратури, а також стежити за тим, щоб електричні кабелі або заземляючи дроти не стикалися з рухомими частинами скреперної лебідки.

3.1.4. Не допустимо торкатися до рухомих частин лебідки під час її роботи, а також братися за канат руками під час його руху. Особливо небезпечно братися за канат біля направляючих роликів - рука при цьому може бути втягнута між роликами і канатом.

3.1.5. Не допустимо під час роботи скрепера робітникам знаходитися у виробках на скреперній доріжці або в зоні дії скреперного троса стороннім особам.

3.1.6. Машиніст скреперної лебідки під час роботи лебідки повинен уважно відноситися до сигналів. Незрозумілий сигнал завжди вважати як сигнал «стоп».

3.1.7. Не допустимо працювати без запобіжних огорож рухомих частин лебідки.

3.1.8. При пуску лебідки обидві її гальмівні рукоятки повинні знаходитися в холостому положенні. Для включення барабана лебідки, машиніст скреперної лебідки зобов'язаний перевести на себе тільки одну з рукояток. Включати обидві рукоятки одночасно не дозволяється, оскільки не може привести до аварії.

3.1.9. Якщо машиніст скреперної лебідки залишає робоче місце, він зобов'язаний відключити електродвигун. Не допустимо залишати на підвісках або на іншому закріпленні важелі гальм при включеному електродвигуні.

3.1.10. Під час роботи машиніст скреперної лебідки повинен бути уважним і постійно оглядати стан кріплення, боків і покрівлі виробки і стежити, щоб скрепер на своєму шляху не підірвав і не витягував стійки і рами металевого кріплення.

  1. Не допускати скреперування руди, якщо будуть знайдені патрони вибухової речовини, або розсипані вибухові речовини, що не вибухнули. При виявленні їх машиніст повинен негайно повідомити про це змінний технічний нагляд.
  2. У разі появи на скреперній доріжці сторонньої особи, машиніст скреперної лебідки зобов'язаний негайно зупинити лебідку.
  3. У разі появи ознак самообвалення - появи на скреперній доріжці або на робочому місці частих потріскувань кріплення, падіння породи з покрівлі або боків виробки, глухіх ударів, поштовхів або рухів повітря проти струменя по виробках негайно зупинити. Про ознаки самообвалення машиніст скреперної лебідки повинен повідомити змінний нагляд, а у разі його відсутності, попередити всіх робітників і вийти в безпечне місце.