1.23.2 На мокрих роботах:

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ


1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Штани брезентові

ГОСТ 12.4.110-82

3

Костюм прогумовий

ГОСТ 12.4.043-78

4

Куртка х/б на утепляючій прокладці

ГОСТ 12.4.084-80

5

Білизна шерстяна

ОСТ 17-177-84

6

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

7

Онучі суконні

ТУ 17РРФСР 06-7739-83

8

Рукавиці брезентові

ГОСТ 12.4.010-75

9

Каска

ГОСТ 12.4.0-91-80

10

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

11

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

12

Саморятівник

ШСМ-30

13

Вкладиші протівошумні або навушники

ТУ 6-16-2402-80 ТУ 400-28-126-76

14

Рукавички діелектричні (при обслуговуванні бурових верстатів з електроприводом)

ТУ 38-106359-79

1.24. Перед спуском в шахту бурильник шпурів повинен:

1.24.1. Одержати наряд з вказівкою по безпечному виконанню робіт із записом в Книзі нарядів, одягнути спецодяг, вивісити жетон на дошку в графі відповідної дільниці і зміни, в якій працюватиме бурильник шпурів.

1.24.2. Одержати в ламповій індивідуальній головний світильник, саморятівник, респіратор, узяти флягу з водою.

1.24.3. Перевірити на герметичність акумуляторну батарею головного світильника, протерти корпус сухою ганчіркою і переконатися у відсутності течі з-під пробок. При виявленні витоку електроліту замінити світильник на інший. В процесі роботи світильник повинен знаходитися на поясному ремені, а фара світильника закріплена скобою до каски.

1.24.4. Перевірити справність саморятівника. При виявленні пробоїн або вм'ятин на корпусі більше 15 мм, несправність замку, відсутність пломби, саморятівник замінити на справний. Пам'ятати, що саморятівник розрахований на постійне носіння на поясі в перебігу робочої зміни.

1.24.5. Бурильник шпурів при виїзді з шахти знімає особисто свій жетон з дошки, здає світильник і саморятівник в лампову, флягу у фляжну. При необхідності виїхати з шахти раніше встановленого часу, прохідник повинен одержати у гірничого майстра письмовий дозвіл за узгодженням з керівництвом шахти з відміткою про передчасний виїзд. За порушення табельного обліку бурильник шпурів притягується до дисциплінарної відповідальності.

1.24.6. При спуску і виїзді в кліті бурильник шпурів повинен виконувати вимоги стволової.

1.25. Не припустимо:

Палити в надшахтній будівлі і кліті;

1.25.1. Висовуватися з кліті, триматися, спиратися на двері кліті під час її руху;

1.25.3. Голосно розмовляти в кліті;

1.25.4. Самовільно відкривати двері кліті і грати в приствольному дворі;

1.25.5. Заходити і виходити з кліті після подачі сигналу і при закритих стволових гратах;

1.25.6. В очікуванні кліті для спуску в шахту і ви їзді з шахти бурильник шпурів повинен знаходитися в камері очікування. Не можна знаходитися в камері сигналів, ближче за 3-4 метри від ствола, заходити і виходити з кліті з східного боку ствола, де немає стволової;

1.25.7. При посадці в кліть і виході з неї шуміти, штовхатися. Виходити і входити в кліть дозволяється тільки по одній людині. Кількість людей, які одночасно піднімаються і спускаються в кліті повинна бути вказана на спеціальному аншлагу в клітьовому руддворі;

1.25.8. Входити І виходити з кліті до її остаточної зупинки або дозволу стволової;

1.25.9. При спуску, виїзді разом з інструментом останній укладається на підлогу кліті. Буровий Інструмент повинен ув'язуватися в пачки.

1.25.10. Не допускається спуск-підйом в кліті, що завантажена матеріалами, устаткуванням.

1.25.11. При рухові кліті дотримуватись порядку і тиші, не палити і не міняти свого положення, триматись за поручні, ноги злегка зігнути в колінах.

1.25.12. При спуску, підйомі в бадді не можна сидіти на краю бадді. Виходити з бадді можна тільки після закриття ляди і установки бадді на ляду.

1.26. При механізованому перевезенні робітників від кліті до місця роботи, бурильник шпурів слідує до посадочного майданчика і сідає в пасажирські вагонетки. Сідати у вагонетки І виходити з них можна тільки при повній зупинці потягу, в спеціально відведеному для цього місці і після дозволу супроводжуючого {гірничого майстра).

1.27.При проходженні на робоче місце або до стволу після закінчення зміни бурильнику шпурів не допускається:

1.27.1. Перевозити в пасажирських вагонетках для перевезення людей вибухові матеріали, легко запалювані матеріали, палити.

1.27.2. Їзда на електровозі, вагонетці, платформі, порожніх або завантажених рудою, матеріалами і устаткуванням.

1.27.3. Проходити між рухомими составами, вагонетками, що стоять.

1.28.Пересуватися в шахті по відкатувальних виробках. Бурильник шпурів зобов'язаний бути уважним, прислухатися до шуму, звуку. При зустрічі у виробці з рухомим складом слід зупинитися біля стінки виробки з боку проходу для людей або в найближчій ніші. Якщо вільний прохід або ніша відсутні, треба дати сигнал машиністу локомотива про зупинку, рухом світильника упоперек виробки. Не допускається пересування по коліях і з'їздах. У виробках, по яких виконується відкочування електровозом, не можна носити на плечі або у вертикальному положенні Інструменти і інші предмети, торкатися до троллсйного дроту руками, головою або одягом щоб уникнути ураження електрострумом.

1.29.При пересуванні по ходовим піднятковим бурильник шпурів перевіряє справність драбин, полків перекриття, кріплення драбин з розстрілами. Пересуваючись з інструментом необхідно надійно прикріпити його до себе. Якщо по піднятковому пересувається декілька чоловік, необхідно стежити за тим щоб між сходовим помостом одного прольоту знаходилося нс більше однієї людини.

1.30. Бурильнику шпурів не припустимо:

1.30.1. Переходити, перестрибувати через неперекритий помістом, лядою піднятковий. У разі виявлення неперекритого підняткового бурильник зобов'язаний попередити про це своїх товаришів, гірничого майстра або іншу особу технічного нагляду.

1.30.2. Вхід у всі заборонені виробки може бути дозволений тільки після перевірки стану безпеки особою технічного нагляду.

1.30.3. Знаходитися в незакріплених гірничих виробках або під несправним кріпленням. на сполученні за відсутності кріплення.

1.31. Виконувати роботи на робочому місці в разі його освітлення.

1.32.1. На робочому місці бурильника шпурів повинна бути наявність комплектів справного слесарно-монтажного і аварійного інструменту, запасних частин.

1.33. Бурильник шпурів повинен дотримуватись правил особистої гігієни.

1.33.1. Стежити за чистотою і справністю виданого спецодягу і у разі потреби своєчасно здавати його в прання, ремонт, сушку.

1.33.2. Регулярно мити і чистити спецвзуття.

1.33.3. Дотримуватись питного режиму.

1.33.4. Для захисту органів дихання від рудничного пилу в місцях підвищеної запорошеності повітря робочої зони необхідно застосовувати респіратори.

1.33.5. Для захисту органів слуху від виробничого шуму користуватися вкладишами протишумними, навушниками, антифонами і ін.

1.33.6. Приймати їжу треба в спеціально обладнаних для цієї мети місцях.

1.33.7. Залишки їжі і побутове сміття потрібно збирати в спеціально встановлені для цього ящики.

1.33.8. Після закінчення зміни приймати душ. 1.34.Пересуватися по території шахти відповідно до схеми безпечних

маршрутів проходження.

1.35. Бурильник шпурів зобов'язаний виконувати роботу, вказану в книзі нарядів з дотриманням всіх вимог інструкції з охороні праці.

1.36. Бурильник шпурів зобов'язаний:

1.36.1. Знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці, правила поводження з устаткуванням, користуватися засобами колективного і індивідуального захисту, інструментом для допоміжних робіт при відборі проб.

1.36.2. Дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку передбачених колективним договором.

1.36.3. Співробітничати з керівниками і фахівцями в справі організації безпечних умов праці, особисто вживати посильні заходи по усуненню будь-якої виробничої ситуації, що створює загрозу життю і здоров'ю працівника або навколишньому природному середовищу.

[.36.4. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена йому керівником робіт з дотриманням всіх вимог інструкції по охороні праці.

1.36.5. Повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника робіт або інших посадових осіб.

!.37. Бурильник шпурів, винний в порушенні, що містяться в інструкції, залежно від характеру порушень І їх наслідків, притягується до відповідальності згідно чинного законодавства України.

1.38. Бурильник шпурів зобов'язаний проходити в установленому порядку попередній і періодичні (раз на рік) медичні огляди, власник підприємства має право притягнути працівника, що ухиляється від проходження медогдяду, до дисциплінарної відповідальності І зобов'язаний усунути його від роботи без збереження заробітної платні.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Кожен бурильник повинен бути ознайомлений з графіком виходів на роботу.

2.2. Перед початком роботи бурильник шпурів зобов'язаний взнати у особи, що видає наряд або ж у змінника, про наявні небезпеки на робочому місцї, про стан кріплення.

2.3. Приступаючи до роботи, бурильник шпурів, повинен одержати підтвердження гірничого майстра, що в забої, де по наряду повинні вестися роботи, склад рудничної атмосфери задовольняє вимогам правил безпеки або перевірити самому склад атмосфери.

2.4. Пройшовши на робоче місце, кожен бурильник зобов'язаний упевнитися в безпечному стані забою. Перевірка стану покрівлі, стінок і чола забою виробки виконується перед бурінням і прибиранням на початку зміни І періодично в процесі роботи шляхом огляду і відстукування після змиву при забійної частини виробки водою.

2.4.1. Змивання водою, огляд і відстукування покрівлі, стінок і забою виробки, повинні здійснюватися з безпечного місця (з-пІд кріплення, перевіреної і обібратої покрівлі).

2.4.2. Проведення вибирання допускається з міцної підстави і з безпечного місця за допомогою спеціального інструменту "штрички", довжина якого залежно від висоти покрівлі виробки - від 2 до 3 м. Не допускається вибирання заколу гірничої маси за допомогою кайла, сапки і Ін. предметів.

2.4.3. Змивання виробки водою, виявлення заколів шляхом огляду, відстукування і вибирання шматків гірничого масиву, що закололися, повинні виконуватися в напрямі від безпечного місця до забою виробки.

2.4.4. Вибирання покрівлі і стінок виробки, повинно здійснюватися ділянками завдовжки 0,7-1 м з поступовим просуванням до забою виробки.

2.4.5. Вибирання заколів за допомогою ломиків повинно виконуватися при горизонтальному, опущеному або злегка піднятому положення рук робітника.

2.5. Перед бурінням шпурів в забої бурильник зобов'язаний з'ясувати у гірничого майстра, чи немає в забої шпурів, що не вибухнули, а потім прийшовши в забій, особисто в цьому переконатися.

2.6. При перевірці забою на наявність не вибухлих зарядів (відмов), забій повинен бути ретельно очищений від гірничої маси, "стакани" повинні бути промиті водою і відмічені дерев'яними пробками.

2.7. У місцях "відмов" забороняються які-небудь роботи, не пов'язані з їх ліквідацією.

2.8. Забій, що не вибухнув, слід "закрестити" дошками і негайно повідомити про це гірничого майстра.

2.9. Ліквідовувати "відмови'' дозволяється вибухом допоміжних шпурів, пробурених паралельно шпуру, в якому знайдена "відмова" на відстані не ближче 30 см.

2.10. Проходка кожної виробки проводиться по заданому маркшейдером напрямку. Бурильник зобов'язаний знати і перевіряти напрям у виробках по висках, підвішених один за іншим на відстані 8-10 м від чола забою.

2.11. Бурильнику при бурінні шпурів необхідно знати місце розташування шпурів, їх напрям, глибину, тип врубу, ЛНО (лінія якнайменшого опору), виконати затверджений паспорт, проект (ескіз) буріння шпурів.

2.12. Шпури в збоях ділять на врубові, допоміжні і оконтурювальні.

2.12.1. Врубові шпури повинні бути на 15-20 см більше глибини всіх інших шпурів.

2.12.2. Кут нахилу допоміжних шпурів слід приймати таким, щоб кінці їх на глибині оббурювання західки знаходилися приблизно на рівній відстані між кінцями врубових і оконтурювальних шпурів.

2.12.3. Кут нахилу оконтурювальних шпурів слідує приймати таким, щоб на глибині обуреної західки вони виходили за проектний контур виробки.

2.12.4. Нижні оконтурювальні шпури слід задавати при самій підошві з невеликим ухилом вниз, причому довжина їх повинна бути така ж, як і у врубових шпурів - на 15-20 см більше за інші.

2.13. Перш ніж приступити до виконання робіт в піднятковому бурильиик шпурів повинен одержати дозвіл особи технічного нагляду.

2.13.1. При проходці підняткових бурильник шпурів для забезпечення безпеки виконання робіт зобов'язаний дотримуватися наступних вимог:

2.13.1.1. Розстріли повинні бути встановлені не менше 0,7 м один від одного. Розстріли повинні бути надійно закладені в лунки. Діаметр розстрілів повинен бути не менше 140 мм.

2.13.1.2. Пересування до забою здійснювати по металевих драбинах, закріплених до розстрілів за допомогою металевих штирів ("глухарів"). Не допускати відставання металевих драбин більш за 4,0 м від забою.

2.13.1.3. На відстані 2,2-2,3 м від забою встановлюється антивібраційний поміст на якому встановлюється перфоратор.

2.13.1.4. На відстані 0,3 м від антивібраційних встановлювати робочий поміст, на якому знаходиться бурильник.