Під час виникнення пожежі необхідно повідомити керівництво цеха, диспетчерові підприємства, викликати пожежну охорону, а до її прибуття вжити всіх заходів щодо ліквідації пожежі своїми силами, діючи відповідно до інструкції щодо протипожежної безпеки.

1.25 Під час загоряння електропроводів, приладів, електрообладнання їх необхідно вимкнути від мережі і гасити тільки сухим піском, порошковим, пінним вогнегасником або сухими інертними матеріалами (роздрібненим шамотом, динасом, кварцитом).

При загорянні пальне-мастильних речовин не можна гасити полум'я водою. Для цього необхідно використовувати землю, пісок, вогнегасники.

1.26. Кожний випалювач повинен бути ознайомлений з планом ліквідації аварій в частині, що має відношення до його робочого місця і до дільниці виконання робіт

1.27. Випалювач повинен дотримуватися правил особистої гігієни (мити руки перед їжею, їсти тільки у визначеному місці, після роботи користуватися лазнею, слідкувати за чистотою і охайністю спецодягу тощо).

1.28. Особи, винні у порушенні вимог безпеки, що наведені в цій інструкції, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком роботи необхідно ознайомитися з записами у журналі випалювача, який здає зміну, з'ясувати, як працював пічний агрегат, які були порушення або несправності в роботі.

2.2. Привести до ладу спецодяг, застібнути куртку на усі ґудзики, заправити волосся під головний убір і визначити наявність та цілісність респіратора, захисних окулярів та рукавиць.

2.3. Разом з випалювачем, який здає зміну, перевірити візуальним оглядом:

2.3.1. стан технологічного процесу і склепіння в печі;

2.3.2. зовнішній стан печі, звукову і світлову сигналізацію, освітленість;

2.3.3. справність обладнання, огороджень, газової магістралі та арматури печі, контрольно-вимірювальних приладів, а також стан блокування за параметрами: газ, повітря, димосос;

2.3.4. наявність і стан видимих заземлень і діелектричних килимчиків коло електропускової апаратури;

2.3.5. наявність та справність засобів зв'язку;

2.3.6. стан садки на вагонах в печі;

2.3.7. стан механічної частини вагонеток печі і справність підподової вентиляції;

2.3.8. наявність та справність засобів пожежогасіння;

2.3.9. наявність написів, плакатів, інструкцій, які попереджають;

2.3.10. чистоту прибирання робочої зони;

2.3.11. відсутність сторонніх людей в робочій зоні.

2.4 Про результати приймання зміни випалювач повинен доповісти майстру і зробити відповідний запис в журналі приймання - здавання зміни, одержати завдання майстра зміни на ведення режиму випалу з видачею ключа-бирки під розпис у журналі.

2.5 Під час аварійних ситуацій передача зміни без дозволу начальника цеху, відповідального за ліквідацію аварії, не допустима.

3 Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Експлуатація всіх видів випалювальних печей повинна здійснюватися у відповідності до вимог технічної документації заводів-виготовлювачів, технологічних інструкцій та інструкцій з охорони праці.

3.2. Основна робота випалювача полягає у якісному веденні процесу випалу виробів та безаварійному обслуговуванні печей.

3.3. Спостереження за випалом в печі необхідно вести лише в захисних окулярах на відстані не менше 0,5 м від оглядових вікон.

3.4. Відчиняти оглядові вікна слід у рукавицях за допомогою металевих гачків, знаходячись при цьому збоку від вікна.

3.5. Випалювач на протязі зміни зобов'язаний:

3.5.1. вести журнал спостережень;

3.5.2. перевіряти стан пальників, налагоджувати режим роботи печі під час порушення процесу випалу;

3.5.3. спостерігати - за роботою тягодуттьових пристроїв і вимірювальної апаратури; регулювати тягу та нормальну подачу газу і повітря в печі;

3.5.4. стежити за:

3.5.4.1 механічним станом печі, холодильника, приводних завантажувальних і вивантажувальних механізмів;

3.5.4.2 станом футеровки в печі і правильним розташуванням факела горіння палива (факел не повинен торкатися футеровки);

3.5.4.3 герметичністю трубопроводів;

3.5.4.4 роботою пилоосаджувальних пристроїв, завантажувальних і вивантажувальних механізмів(не допускається викид пилу і пічних газів у приміщення цеху);

3.5.4.5. температурою корпусу печі (не допускаючи його перегріву - появи червоних плям);

3.5.4.6. огородженням всіх рухомих частин устаткування і механізмів;

3.5.5. дотримувати графік та режим випалу і виробів;

3.5.6. запобігати утворення та накопичення пилу в приміщеннях обертової печі;

3.5.7. періодично здійснювати огляд і очищення пилоосаджувальних камер, обвалення зі склепінь наростів пилу. Ця робота за умов підвищеної небезпеки повинна використовуватися за нарядом-допуском.

3.6. В процесі випалу в печі можливе утворення кільцевих приварків, що зменшують прохід для газів і створюють несприятливий мікроклімат в цеху, тому кільцеві приварки необхідно постійно усувати.

3.7. Під час обслуговування печі випалювач повинен пам'ятати, що :

суміш природнього газу з повітрям в межах від 5 до 15 % вибухонебезпечна;

допустима концентрація окису вуглецю (СО) у повітрі не повинна перевищувати 20 мг/м

3.8. Під час виявлення витоку газу необхідно негайно перекрити подачу газу на дану дільницю і вжити заходів щодо ліквідації витоку.

3.9. Витік газу слід перевіряти лише шляхом омилювання мильним розчином підозрілих місць.

3.10. у разі загрози нещасного випадку або аварії печі агрегат необхідно негайно

зупинити. Зупинка печі у всіх випадках, крім аварій, здійснюється за командою майстра зміни.

3.11. Під час зупинки обертової печі на ремонт вилучається ключ-бирка і передається особі, яка відповідає за ремонт, дається заявка електроперсоналу на зняття запобіжників, на розбирання схеми електроживлення привода.

3.12. Електроперсонал знімає запобіжники, перевіряє зняття напруги, вивішує плакат: "Не вмикати, працюють люди!"

3.13. По закінченні ремонту відновлюються і закріплюються всі огородження що були зняті під час ремонту і прибирається інструмент, сторонні предмети, ремонтний персонал віддаляється із зони робіт; ключ-бирка повертається майстру з повідомленням його про те, що ремонт закінчено і піч може бути включена до роботи.

3.14. Роботи всередині печі, в пилоосаджувальних камерах, в димоходах повинні проводитися за нарядом-допуском.

3.15. Під час роботи в топці, камерах або в печі відводи газопроводу до топки барабана необхідно вимкнути інвентарною заглушкою.

3.16. Навантажувати газопровід або використовувати його як опорну конструкцію не допускається.

3.17. Відігрівати замерзлі газопроводи вогнем (паяльною лампою, факелом) не допускається.

3.18. Розпалювання і пуск обертової печі:

3.18.1 перед розпалюванням і пуском печі після ремонту або тривалої зупинки начальник цеху, змінний майстер і випалювач перевіряють готовність обладнання технологічної лінії від складу сировини до складу випаленого матеріалу;

3.18.2 необхідно оглянути стан корпусу, футеровки печі та холодильника, приводів печі, димососа, електропускової і сигнальної апаратури, контрольно-вимірювальних приладів і апаратів безпечної експлуатації поливної системи;

3.18.3 відповідальний за газове господарство спільно з випалювачем повинні оглянути і перевірити:

3.18.3.1 засувку і запобіжно-запірний клапан, перевіряючи, щоб робоча і контрольна засувки перед пальником були зачинені, а засувка на продувальному газопроводі ("свічці") - відчинена;

3.18.3.2 справність системи відсічки подачі газу до пальника під час спаду тиску газу та при зупинці димососа;

3.18.3.3 переконатися в справності газової апаратури і приладів КВП;

3.18.3.4 наявність необхідного тиску в газопроводі (не менше 50 кПа).

3.19. Перед пуском і розпалюванням необхідно перевірити забезпеченість робочих місць протипожежними засобами (ящиками з піском, вогнегасниками тощо) і засобами індивідуального захисту (аптечки, протигази, захисні окуляри, респіратори).

3.20. На робочих місцях повинні бути вивішені інструкції щодо безпечних методів обслуговування печі.

3.21. Після випробування всіх механізмів і приладів печі і пуску лінії підготовки сировини перед її подачею в піч розпочинають її розпалювання.

3.22. Розпалювання обертової печі, яка працює на газовому паливі, здійснюється у присутності особи, відповідальної за безпечну експлуатацію газового господарства. Розпалювання печі після тривалої зупинки ( більше 24 годин) і ремонту виконують з дозволу технічного директора у присутності начальника цеху і змінного майстра

3.23. Перед розпалюванням печі випалювач зобов'язаний:

3.23.1 перевірити наявність витоку газу і, в разі виявлення витоку, зажадати його усунення і провітрити приміщення;

3.23.2 переконатися в тому, що на контрольно-вимірювальних приладах стрілки стоять на нулю; що огородження котків, муфт привода в справному стані;

3.23.3 визначити, що усі люки і лази пилоосаджувальної печі зачинені, а вибухові клапани справні;

3.23.4 встановити, що на робочому майданчику печі нема сторонніх людей;

3.23.5. перевірити показання тягомірів і наявність розрідження в камері;

3.23.6. підготувати оглядове скло і факел;

3.23.7. повністю відчинити шибер димової труби, запустити димосос і продути піч повітрям на протязі 5 хвилин;

3.23.8. після продування печі прикрити шибер димової труби з таким розрахунком, щоб тягомір показував розрідження в пилоосаджувальній камері близько 3-5 мм вод.ст.


3.24. Перед пуском газу у пальник необхідно продути ділянки газопроводу, що підводять газ від колектора до пальників печі, шляхом відчинення контрольних засувок і кранів "на свічку" з метою випробування і виявлення вибухової суміші на протязі 2-3 годин.

3.25. Після продування газопроводу слід взяти пробу з подальшим запалюванням газу поза приміщенням цеху. При горінні газу в стакані без вихлопу продування вважається закінченим.

3.26. Після огляду внутрішньої частини печі і положення пальника слід внести розпалений факел в піч і закріпити його коло обрізу пальника.

3.27. Газ у форсунку печі слід подавати шляхом поступового відчинення робочої засувки. Показання стрілки витратоміра повинне бути не більше 1(Н15%, а тиск газу за манометром не менше встановленого для даної печі.

3.28. Збільшення подачі газу в піч слід регулювати засувкою і доводити показання стрілки до 30-50%.

3.29. В міру розігріву футеровки кількість газу потрібно збільшувати до 65-75%, одночасно збільшуючи подачу повітря за допомогою вентилятора або димососа.

3.30. Зупинка о бертової печі.

3.30.1 Для зупинки печі необхідно: скоротити до мінімальної витрату палива і дуттьового повітря, потім припинити подачу сировини і перевести піч на мінімальну частоту обертання;

3.30.2 через якийсь час повністю припинити подачу палива в піч і зупинити дуттьовий вентилятор;

3.30.3. зачинити робочу і контрольну засувки на газопроводі і відчинити засувку "На свічку";

3.30.4 через 10-15 хвилин після припинення подачі палива димосос перевести на максимальну тягу.

3.31. Після того, як з печі вийде весь матеріал, зупиняють привод печі, а через якийсь час привод холодильника. Під час зупинки печі її періодично повертають за допомогою допоміжного приводу для запобігання угинання корпусу печі.

3.3.2. При зменшенні температури в печі до 40°С починають огляд її футеровки.

3.33. Під час зупинки печі на ремонт терміном більше 24 годин між пальником і засувкою повинна бути встановлена металева заглушка.

3.34. Перевірку газопроводів на щільність слід проводити не рідше одного разу на рік.

3.35. При виявленні витоку газу необхідно:

3.35.1 погасити усі вогні, що горять відкрито, відчинити вікна і двері для провітрювання;

3.35.2перекрити усі газові засувки і крани, відчинити продувальні крани "на свічку";

3.35.3 довести до відома чергового ГРП, начальника цеху;

3.35.4 вмикати і вимикати рубильники та штепселі, запалювати сірники – не припустимо.

3.36. Під час роботи в газонебезпечному середовищі необхідно застосовувати тільки вибухобезпечне освітлення - лампи типу "Україна".

3.37. Для внутрішнього огляду топки, димоходів або камер необхідно:

3.37.1 зачинити засувку газу перед пальником;

3.37.2 засувку газу "на свічку" відчинити;

3.37.3 зачинити засувку газу перед свічкою;

3.37.4 залишити в роботі димосос для вентиляції;

3.37.5 встановити листову інвентарну заглушку на підвідному газопроводі;

3.37.6 стежити за щільністю засувок газу.

3.38. Під час роботи в газонебезпечному середовищі необхідно застосовувати інструмент з кольорових металів або густо змащений тавотом.

3.39. Газопровід, газова арматура не повинні стикатися з електропроводом.

3.40. Обертова піч повинна бути зупиненою при: аварійній ситуації, в разі загрози нещасного випадку; прогарі футеровки;

падінні тиску в магістралі подачі палива нижче встановлених для даного підприємства граничнодопустимих величин;

припиненні подачі палива або сировини;

забиванні циклонних теплообмінників;

зупинці холодильника, димососів;

виявленні в механізмах печі несправностей, що вимагають негайного усунення;

падінні розрядження в пилоосаджувальній камері нижче допустимих величин.

3.41. Сполучення обертових печей з пиловими камерами і гарячими головками, місця введення пальників і форсунок у гарячі головки, вузли перевантаження матеріалів з обертових печей у холодильні барабани повинні бути оснащені ущільнювальними пристроями, які запобігають підсосу (вибиванню) газів і пилу в робочі приміщення.

3.42. Приводи обертової печі і холодильника повинні бути обладнані гальмовими пристроями, що виключають самочинний поворот корпуса печей або холодильника під час внутрішнього огляду і проведення робіт.

3.43. Управління шиберами на газоходах печі повинне бути дистанційним, з пульту керування. Пристрої, що застосовуються для відчинення і зачинення шиберів повинні мати пристосування, які надійно фіксують шибери у потрібному положенні.

3.44. При роботі обертової печі на пиловугільному паливі вугільні живильники повинні запускатися при мінімальних обертах. Збільшення обертів повинно здійснюватися поступово до досягнення повного згорання палива.