3.21. При затиску пиляльного ланцюгу у зрізі необхідно заглушити двигун пили і після цього звільнити пиляльну шину. Вивільнювати затиснуту в різі пиляльну шину при працюючому двигуні не дозволяється.

3.22. Переходити від дерева до дерева з бензопилою слід при роботі двигуна на малих обертах, коли пиляльний ланцюг не рухається.

3.23. Під час роботи вальнику не дозволяється:

а) передавати управління пилкою іншим особам;

б) працювати пилкою з затупленими зуб'ями пиляльного ланцюга;

в) охолоджувати двигун водою або снігом.

3.24. Не допускається групове (батарейне) валяння дерев шляхом збивання одного або декількох підпилених дерев іншим падаючим деревом.

3.25. На початку розчистки смуги відводу від лісу, прорубці просік допускається валяння дерев в просвітах між сусідніми деревами.

3.26. При суцільних рубках лісу валяння дерев повинне провадитися на вільну, раніше вирублену площу.

3.27. Вальнику лісу не дозволяється залишати підрублене або недопалене дерево після закінчення роботи, в обідню перерву або при переході до інших дерев, на період паління або відпочинку.

3.28. Вхід людей і в'їзд транспортних засобів за знаки огородження не- безпечної зони провадиться тільки з дозволу майстра (бригадира), а при їх відсутності - вальника лісу. На період перебування сторонніх людей і транспорту в небезпечній зоні валяння лісу припиняється.

3.29. Під час заправки бензиномоторної пилки паливом вальник лісу повинен вибрати на лісосіці зручне і пожежонебезпечне місце. Облиті під час заправляння частини бензиномоторної пилки до запуску двигуна повинні бути витерті насухо.

3.30. Запуск двигуна бензиномоторної пилки на місці заправки не дозволяється.

3.31. При розробці вітроломних лісосік вальник лісу повинен мати крім інструментів і пристосувань, необхідних для валяння лісу, переносну лебідку з тросом довжиною не менше 40 м, мотузку довжиною 10 м і спеціальну чалку - чокер.

3.32. До початку валяння дерев вальник лісу і його помічник повинні оглянути ділянку вітроломного лісу, що підлягає розробці на даний день, і визначити можливі небезпечності з боку нахилених, завислих і зламаних дерев, а також завислих, обламаних сучків і вершин дерев.

3.33. Щоб запобігти падінню завислих сучків і вершин, необхідно їх прибрати жердиною, валяльною вилкою або іншими засобами, дотримуючись при цьому особливої обережності. У випадку неможливості прибрати завислі сучки вальник і його помічник повинні провадити спилювання дерева, знаходячись з того боку, де нема завислих сучків.

3.34. До початку звалювання дерев, які мають тріщини від комля до вершини, вальник лісу повинен обв'язати їх п'ятьма витками мотузки, після чого звалювати їх звичайними способами.

3.35. Валяння дерева, що має невідокремлений злом, вершина якого лежить на землі, без попереднього випробування міцності з'єднання зламаної вершинної частини з комлевою частиною стовбура не дозволяється.

Такі дерева валяться наступними способами:

а) якщо дерево має невідокремлений злом на висоті від землі менше 1 м і зламана частина його не може бути відокремлена лебідкою або трактором від стоячої комлевої частини, вальник лісу повинен відпиляти зламану частину стовбура в місці, де закінчився злом; до початку відпилювання під нього повинні бути установлені підкладки. Відпилювання слід починати зверху до початку затиску пилки, потім знизу на відстані 2-3 см від площини першого різу;

б) якщо дерево має невідокремлений злом на висоті більше 1 м від землі і зламана вершинна частина дерева не відокремлюється за допомогою трактора чи лебідки, в цьому випадку провадиться валяння стоячої комлевої частини без попереднього відокремлення від неї зламаної вершини. Перед повалом комлевої частини вальник лісу і його помічник закріплюють на ній трос лебідки (трактора). Навішування троса на стовбур дерева слід провадити жердиною, що має на кінці спеціальний крюк, або валяльною вилкою. Валяння комлевої частини разом зі зламаною вершиною повинно провадитися під кутом 90° до вертикальної площини, яка проходить через вісь зламаної частини дерева. Для безпеки недопил слід залишати в 2 рази більше від приведених у п. 3.5, після чого вальник лісу та його помічник повинні відійти на безпечну відстань і лебідкою або трактором провадити зламування недопилу комлевої частини дерева Валяння комлевої частини разом зі зламаною вершиною без застосування лебідки (трактора), а також уздовж вертикальної площини, що проходить через вісь зламаної частини дерева, не дозволяється. Якщо дерево має злом на будь-якій висоті і зламана частина віддалена від стоячої комлевої частини, то валяння останньої проводиться звичайним способом, як окремо стоячого дерева Залишати неповалені комлеві зломи не дозволяється.

3.36. Валяння нахилених окремо стоячих дерев з частково пошкодженою кореневою системою робиться в бік їх нахилу. Нахилені, надломлені, надколоті дерева дозволяється спилювати тільки після попередньої обв'язки стовбура в нижній його частині цепом, тросом і мотузкою (5-6 витків) і забивки клина під обв'язку. Вальник лісу повинен провадити підпил таких дерев на глибину до 11і діаметра комля в залежності від нахилу.

3.37. В залежності від прийнятої технології виконання робіт розчистку смуги відводу від чагарнику і дрібнолісся проводять до або після валяння дерев. В першому випадку ця робота виконується вручну, шляхом рубання чагарнику сокирами. Зрізати чагарник цепною пилою не дозволяється.

У другому випадку чагарник і дрібнолісся, як правило, прибирають механізованим способом: кущорізами, бульдозерами, корчувачами-збирачами.

3.38. Звалювання дерев на засніжених або кам'янистих схилах дозволяється після усунення можливості обвалу.

3.39. Для попередження обривів проводів зв'язку і ліній електропередачі падаючим деревом, необхідно за допомогою тросу або мотузкових відтяжок (не менше двох) відтягти дерево вбік від проводів. Відтяжки прикріплюються до дерева до початку його підпилювання (підрубу).

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. По закінченні роботи вальник лісу повинен:

а) виключити двигун бензиномоторної пилки;

б) очистити бензиномоторну пилку від тирси і бруду;

в) зняти пиляльний ланцюг, промити і положити у ванну з маслом;

г) промити повітряний фільтр карбюратора та очистити сітку повітряного

вентилятора бензиномоторної пилки;

д) поставити бензиномоторну пилу в призначене для зберігання місце.

4.2. Помічник вальника повинен:

а) зібрати валяльні пристосування, перевірити їх справність, заточку. При необхідності привести в робочий стан, у разі неможливості - доповісти про це майстру (бригадиру).

б) перевірити, чи не залишилося підрубаних і підпиляних дерев.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Ліквідація аварійної ситуації повинна провадитися під безпосереднім керівництвом майстра (бригадира).

5.2. Завислі підрублені дерева повинні зніматися лебідкою (механізованою чи ручною) або трактором.

5.3. При зніманні завислого дерева не допускається:

а) рубати те дерево, на якому воно зависло;

б) обрубувати сучки, на які опирається зависле дерево;

в) збивати зависле дерево звалюванням на нього іншого дерева;

г) відпилювати частини від комля завислого дерева;

д) знімати зависле дерево тросом (мотузкою) довжиною менше 40 метрів.

5.4. Під час валяння завислих дерев вальник лісу в кожному конкретному випадку повинен визначити характер зависання і намітити один із таких способів валяння:

а) якщо зависле дерево має злом в комлевій частині, то таке дерево необхідно знімати за допомогою лебідки або трактора; для зняття цього дерева трос лебідки або трактора укріплюється вальником лісу в комлевій частині і в залежності від міцності зависання і місцевих умов воно стягується трактором уздовж або поперек (під кутом 90°) осі завислого дерева;

б) якщо зависле дерево має злом, що не відокремився від пня, то вальником лісу робиться підпил дерева в місці злому з боків із залишенням недопилу шириною 4-6 см; після цього дерево валиться за допомогою трактора в бік під кутом 90° до поздовжньої осі завислого дерева;

в) якщо дерево має злом на висоті більше 1 м від землі, а вершинна частина його зависла на іншому дереві і не може бути відокремлена від стоячої комлевої частини за допомогою лебідки або трактора, то на комлеву частину вальник лісу кріпить трос трактора під кутом 90° до поздовжньої осі вершинної частини; з боку натягнутого троса в комлевій частині він робить підпил глибиною 1І2 діаметра, з протилежного боку підпилу робиться пропил з залишенням недопилу шириною 4-6 см, після чого за допомогою трактора дерево приземляється;

г) якщо зависле дерево має вивернуту кореневу систему і його неможливо приземлити за допомогою лебідки чи трактора, то вальник лісу до дерева кріпить трос трактора під кутом 90° до поздовжньої осі його. 3 боку натягнутого троса вальником лісу робиться підпил на глибину 1/2 діаметра і пропил з протилежного боку підпилу з залишенням недопилу шириною 4-6 см, після чого дерево валиться за допомогою трактора; д) при наявності декількох нахилених завислих дерев їх зняття слід робити за допомогою трактора окремо методами, описаними вище; першим знімається крайнє дерево, яке знаходиться зверху.

5.5. Лежачі на землі вітроломні дерева обробляються одним із таких способів:

а) якщо дерево повалене з коренем і стовбур його лежить на землі або має прогин усередину, то, щоб уникнути перекидання кореневої глиби в початкове положення, необхідно її укріпити спеціальним упором і тільки після цього зробити відпилювання стовбура дерева; вальник лісу відпилює стовбур двома різами: спочатку зверху, а потім знизу; коли дерево лежить щільно на землі, під стовбуром виривається канавка для вільного проходу пили знизу; після відокремлення кореневої глиби від стовбура, коренева глиба лебідкою або трактором ставиться в початкове положення (пнем доверху) або викорчовується;

б) якщо повалене з коренем дерево лежить на землі і має зовнішній прогин, то в цьому випадку необхідно особливо надійно укріпити кореневу глибу. Відпилювання стовбура провадиться вальником лісу двома різами: спочатку робиться різ знизу, а потім зверху; інші операції виконуються так, як описано в п. 5.4.;

в) при відпилюванні стовбура від кореневої глиби, а також висячих вершин або комлів біля вітроломних стовбурів, щоб уникнути тиску, необхідно підкладати під них підкладки; підтримувати стовбур ногою або рукою не дозволяється;

г) до відпилювання стовбура від кореневої глиби вальник лісу повинен визначити можливі розвороти стовбурової частини: в необхідних випадках для запобігання викиду стовбура вбік до початку пиляння дерево повинне бути міцно укріплене до пеньків або стоячих дерев чокером або мотузкою.

5.6. У всіх випадках, коли проводиться відпилювання стовбура, вальник лісу повинен знаходитись з боку, протилежного можливому розвороту стовбура.

Додаток

Нормативні документи, використані при розробленні примірної інструкції:

1.

ДНАОП 0.00-4.12-94

Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці

2.

ДНАОП 0.01-1.01-95

Правила пожежної небезпеки в Україні

3.

ДНАОП 5.1.14-1.01-96

Правила охорони праці при будівництві, ремонті та утриманні автомобільних доріг і на інших об'єктах дорожнього господарства

4

НАОП 3.0.00-1.01-85

Правила з охорони праці в лісовій, деревообробній промисловості та лісовому господарстві

5

НАОП 3.0.00-6.04-85

Рекомендації щодо застосування спецодягу, спецвзуття та засобів захисту рук працівниками лісового господарства

6

НАОП 3.0.00-5.03-87

Типова інструкція з охорони праці на лісосічних роботах при проведенні рубок догляду за лісом

7

НАОП 3.0.00-5.04-83

Типова інструкція з безпеки праці для робітників, які зайняті розробленням вітрувально-буреломних лісосік

8

РСТУРСР 1979-87

Роботи в лісопарках. Посадка і рубка дерев. Загальні вимоги безпеки