3.2.3. Якірні ланцюги під час зняття ПЗЗ виловлюються за допомогою багрів та канатної петлі - зашморгу зі скобою, а вибиратися - судновими вантажно-підіймальними пристроями.

3.2.4. Не дозволяється утримувати якірний ланцюг за допомогою ломів та інших предметів шляхом їх закладання в кільця ланцюга під час підривання якорів ПЗЗ з ґрунту.

Якірний ланцюг закріплюється за допомогою такелажної скоби або каната за буксирний гак або кнехти судна.

3.2.5. Не дозволяється висаджувати людей на ПЗЗ, встановлювати і знімати ПЗЗ при хвилюванні моря більше двох балів.

3.2.6. Якірний ланцюг перед встановленням ПЗЗ розкладається на палубі, звільняється від скруток з іншими ланцюгами і перед віддачею якоря відправляється за борт.

Розноска якірного ланцюга виконується за допомогою гаків або інших пристосувань.

3.2.7. Не дозволяється перебувати між якірним ланцюгом і бортом судна, а також намотувати на руку канат, який утримує ПЗЗ біля борту судна.

Канат необхідно закріпляти за кнехти судна.

3.2.8. Під час встановлення ПЗЗ та їх якорів за допомогою вантажопідйомних пристроїв вантажні шенкелі обладнуються відкидними гаками для дистанційного подання їх з борту судна.

3.2.9. Якір ПЗЗ віддається з спеціальної площадки відповідного розміру і міцності.

Працівники, які віддають якір, перебувати на палубі судна на безпечній відстані від спеціальної площадки.

3.2.10. Під час скидання якоря за борт не дозволяється піднімати спеціальну площадку ручним способом.

3.2.11. Під час обслуговування великих морських і канальних буїв працівникам дозволяється перебувати на плавучому знаку.

Працівники, які виконують роботи на плавучих знаках, одягаються в рятувальні жилети і запобіжні пояси з страховими кінцями.

Усі інструменти, які застосовуються для виконання робіт на ПЗЗ, повинні кріпитися до пояса працівника або вкладатися в спеціальну сумку.

3.2.12. Працівник, що виконує роботу на великому морському або канальному буї, перебуває на ньому з боку, що протилежний борту судна.

3.2.13. Не дозволяється перебувати працівнику на великому морському або канальному буї біля світлооптичного апарата, якщо кут нахилу буя перевищує 10 градусів.

Обслуговувати середні і невеликі канальні льодові буї, що світяться або не світяться, дозволяється лише з борту судна у разі належного пришвартування знака до судна.

3.2.14. Заміняти батареї живлення на ПЗЗ дозволяється тільки за допомогою суднових вантажопідйомних пристроїв з борту судна, надійно пришвартованого до плавучого знака з боку вітру для запобігання зіткненню судна з знаком.

Батареї розміщуються в спеціальному контейнері, який встановлюється в пенал буя на дерев'яну подушку.

Під час заміни батарей живлення на великих буях один з працівників повинен перебувати на буї.

3.2.15. Сколювати лід з ПЗЗ дозволяється лише з борту судна.

Не дозволяється висаджуватися на плавучий знак, що зледенів.

3.2.16. Під час очищення буїв від старої фарби, іржі, окалини стальними щітками або пневматичним інструментом необхідно застосовувати захисні окуляри.

3.3. Вимоги безпеки під час експлуатації берегових засобів навігаційного обладнання

3.3.1. Підходи до берегових ЗНО влаштовуються зручними та безпечними.

Підходи до ЗНО, розташованих на виступах, схилах і косогорах із схилом більше 20 градусів, обладнуються сходами шириною не менше 0,8 м з двосторонніми поручнями висотою не менше 1,1 м.

Сходи, вирізані в ґрунті, облицьовуються з дерева або іншого матеріалу.

3.3.2. Підходи до ЗНО, розташовані в затоплюваних або заболочених місцях, ретельно обстежуються, розчищаються від каміння та дерев, а у разі необхідності, обладнуються настилами (гатями).

Такі ЗНО обслуговуються тільки двома працівниками з обов'язковим застосуванням страхових поясів.

3.3.3. Біля входу на ЗНО на видному місці необхідно встановити заборонний знак з написом "Вхід стороннім особам заборонений".

3.3.4. Перед підйомом на ЗНО необхідно попередньо переконатися у відсутності видимих пошкоджень кріплення знака до фундаменту, відтяжок та конструкцій знака, в справності трапів, площадок та огороджень.

3.3.5. Взимку площадки і вантажопідйомні пристосування берегових ЗНО, які діють у цей період, до початку їх обслуговування очищають від снігу та льоду.

3.3.6. Обслуговувати елементи ЗНО з верхньої площадки дозволяється тільки після закриття кришки вхідного люка.

3.3.7. У разі підйому з вантажем (інструментами) на башти, щогли тощо, які мають вертикальні трапи, вантаж, який піднімається, розміщується в сумці через плече та не перевищувати 6 кг.

3.3.8. Роботи на верхній площадці ЗНО дозволяється виконувати у разі швидкості вітру не більше 8 м/сек.

У разі снігопаду та ожеледиці східці трапу і робоче місце очищується від снігу та льоду.

Під час дощу та снігопаду на знаку дозволяється виконувати лише ті роботи, невиконання яких може призвести до аварії або посадки на мілину суден.

3.3.9. Під час обслуговування берегових ЗНО, розташованих на гідротехнічних спорудах, необхідно дотримуватися таких вимог безпеки:

підніматися на ЗНО дозволяється тільки по трапу з леєрним огородженням, яке подається з борту судна і надійно закріплюється за основу знака;

працівники, що висаджуються на ЗНО, одягаються в рятувальні жилети.

3.3.10. Не дозволяється підніматися на ЗНО по щиту видимості або конструкції.

3.3.11. Фарбування та ремонт щита видимості та башт берегових ЗНО дозволяється тільки з спеціально призначених підвісних люльок, бесідок або автовишок.

3.3.12. Працівники, що фарбують щити видимості та башти берегових ЗНО на висоті, одягають запобіжний пояс і закріплюються до міцних конструкцій знака.

3.3.13. Не дозволяється палити в місцях виконання фарбувальних робіт.

3.3.14. Територію навколо дерев'яних берегових ЗНО необхідно періодично очищати та перекопувати ґрунт.

3.3.15. Під час експлуатації лазерної установки в робочій зоні оператора необхідно проводити дозиметричний контроль лазерного випромінювання відповідно до вимог ГОСТ 12.1.031-81 "ССБТ. Лазеры. Методы дозиметрического контроля лазерного излучения".

3.3.16. Під час обслуговування лазерних установок необхідно застосовувати захисні окуляри.

3.4. Вимоги безпеки під час експлуатації електричного обладнання плавучих берегових ЗНО

3.4.1. До виконання робіт з обслуговування електричного обладнання допускаються працівники, які мають кваліфікаційну групу не нижче III.

3.4.2. Перед початком ремонтних або інших робіт необхідно відключити від джерела живлення електричну установку.

На видному місці (біля рубильника, вимикача або розподільчого щита) вивісити заборонний знак "Не включати! Працюють люди".

3.4.3. Перед початком роботи необхідно перевірити відсутність видимих пошкоджень, термін придатності, допустиму та робочу напругу засобів індивідуального захисту.

3.4.4. На робочій площадці електрифікованого ЗНО необхідно перевірити наявність діелектричного покриття площадки та заземлення.

3.4.5. Берегові ЗНО обладнуються вимикачами або рубильниками, які встановлюються в нижній частині знака.

3.4.6. Під час обслуговування акумуляторів не можна допускати коротких замикань виводів акумулятора.

3.4.7. Металевий інструмент повинен мати ізольовані рукоятки.

3.4.8. У темний час доби робочі місця на берегових ЗНО, трапи та площадки повинні освітлюватися.

3.4.9. Перевозити акумуляторні батареї дозволяється тільки в закріпленому стані.

Пробки акумуляторних банок повинні бути закритими.

3.4.10. Не дозволяється входити з відкритим вогнем у приміщення для зарядки акумуляторних батарей та виконувати в цих приміщеннях будь-які роботи, пов'язані із іскроутворенням.

3.4.11. Якщо підходи до берегових ЗНО мають перешкоди, то акумуляторні батареї дозволяється переносити в рюкзаках за спиною або в спеціальних дерев'яних ящиках, обладнаних пристроями для перенесення.

Акумуляторні батареї повинні бути впаковані в чохли, які стійкі до кислот та лугів.

Витягувати акумулятор з чохла дозволяється тільки в гумових рукавицях.

3.4.12. Працівники, які обслуговують ЗНО, повинні знати, яким електролітом залитий акумулятор (лужним чи кислотним), а також правила надання першої допомоги при дії електроліту.

Усі роботи з акумуляторними батареями виконуються в спеціальному одязі, спецвзутті з застосуванням засобів індивідуального захисту.

3.4.13. На суднах та інших транспортних засобах, що перевозять акумуляторні батареї і обслуговують ЗНО з акумуляторним освітленням, повинен зберігатися розчин борної кислоти і содовий розчин для нейтралізації ділянок шкіри працівників, облитих лужним або кислотним електролітом.

3.4.14. Не дозволяється:

виконувати роботи під час грози на берегових і плавучих ЗНО з електричним живленням;

експлуатувати берегові ЗНО без захисних пристроїв від ураження блискавкою;

доливати електроліт в акумуляторні батареї у вітряну погоду поза межами приміщення.

3.5. Вимоги безпеки під час експлуатації радіомаяків

3.5.1. Під час експлуатації радіомаяків необхідно враховувати те, що антени мають напругу високої частоти.

3.5.2. Усі блоки радіомаяка заземляються проводом поперечним перетином не менше ніж 2,5 мм2.

3.5.3. Не дозволяється торкатися до будь-яких елементів радіомаяка під час грози.

3.5.4. Ремонт блоків радіомаяка здійснюється при вимкнених джерелах живлення.

3.5.5. Під час регулювальних робіт під напругою робота виконується двома особами, одна з яких є спостерігачем.

3.6. Вимоги безпеки під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт

3.6.1. Не дозволяється стояти під вантажем, що піднімається, і внизу під час підіймання вантажу вверх по нахиленій площині.

3.6.2. Під час кантування і перекачування вантажів працівники повинні перебувати з боку, протилежному переміщенню вантажу, крім випадків, коли вантаж переміщується вертикально або вверх по нахиленій площині за допомогою канатів.

3.6.3. Під час виконання робіт на пірсах, причалах, рейді, на березі біля води знаходиться на місці виконання робіт рятувальний інвентар і рятувальні плавзасоби.

3.6.4. Усі плавзасоби (катери, шлюпки тощо), що забезпечують ремонтно-будівельні роботи на гідротехнічних спорудах, повинні мати необхідні рятувальні засоби (круги, рятувальні жилети тощо).

3.6.5. Під час ручного навантаження і розвантаження цементу, вапна, гіпсу тощо працівники забезпечуються захисними окулярами і респіраторами.

3.6.6. Для перенесення довгомірних матеріалів вручну застосовуються спеціальні пристрої.

Перед цим необхідно звільнити проходи, підготувати площадки для складування, а слизькі місця посипати піском, шлаком або попелом.

3.6.7. На підйомних транспортних засобах (стрілах, кранах, транспортерах тощо) не дозволяється:

повертати стрілу з вантажем на місці його закріплення;

підіймати працівників вантажними підйомниками;

виконувати ремонт і змащування механізмів під час їх роботи;

застосовувати на кранах і стрілах нові троси без паспорта і старі троси без перевірки їх на міцність;

залишати вантаж на крюку під час перерви чи після закінчення роботи;

залишати механізми без нагляду.

Після закінчення робіт механізми знеструмлюються.

3.6.8. Не дозволяється на автомобілях одночасно перевозити вантаж і вантажників.

3.6.9. Працівники, а також старшини (шкіпери) плавзасобів під час виконання вантажних операцій на березі підпорядковуються керівнику робіт.

3.6.10. До управління тягачем допускаються особи, які мають посвідчення на право керування даним типом транспорту.

3.6.11. Будь-який рух тягача в районі виконання вантажних робіт на плавзасобах здійснюється за командою сигнальника.

3.6.12. Сигнальник міститься в безпечному місці та постійно в полі зору водія тягача.

Сигнальник повинен подавати сигнал для руху тягача лише після того, як переконається, що на шляху руху, а також між тягачем і засобом, що буксирується, немає людей і буксир надійно закріплений на причіпному пристрої тягача.

3.6.13. У зоні виконання навантажувально-розвантажувальних робіт не дозволяється перебувати стороннім особам.

3.6.14. До початку роботи виконавець робіт разом з водієм визначає найбільш безпечний шлях від місця розвантаження до місця складування вантажу.

3.6.15. Перед початком руху водій тягача подає попереджувальний звуковий сигнал.

Під час руху тягача не дозволяється перебувати на тягачі і вантажі, що буксирується, а також ближче 5,0 м від буксиру.

3.6.16. Зчіпку тягача з буксирним тросом дозволяється проводити лише при зупиненому тягачі, важіль коробки передачі повинен бути в нейтральному положенні, а тягач поставлений на ручне гальмо.

Зчіпкою керує сигнальник.

3.6.17. Для буксирування контейнерів (волокуш) та під час постановки плавзасобів на просушування необхідно застосовувати лише спеціально призначені для цього стальні буксирні канати, які пройшли випробування.

3.6.18. Буксирування плавзасобів і контейнерів (волокуш) необхідно проводити плавно, без ривків.

3.6.19. Працівник, що здійснює заведення буксирного каната по воді з страхувальним кінцем, який тримається працівниками на березі.

3.6.20. Перед розвантаженням вантажу на лід судно повинно ввійти в нерухомий лід на дві довжини корпусу, а лід у районі трюмів повинен бути з рівними краями, без тріщин.

3.6.21. Розвантажувати вантаж з транспортного судна необхідно на транспортний засіб з подальшою доставкою його на берег.

В окремих випадках дозволяється тимчасово зберігати вантаж на льоду на відстані не ближче 100 м від окрайки льоду.

Площадки для тимчасового зберігання вантажу визначаються керівником робіт з урахуванням розміщення вантажу по поверхні льоду залежно від допустимих навантажень.

3.6.22. На льоду біля борту судна проти трюму під вантажною стрілою повинна бути обладнана площадка не менше 12 м2 з колод або дощок товщиною не менше ніж 50 мм.

3.6.23. Перший випробувальний підйом вантажу необхідно виконувати під наглядом керівника робіт.

Маса вантажу разом з масою транспортного засобу не повинна перевищувати допустимих навантажень на лід біля борту судна і на шляху руху транспорту по льоду.