10.2.13. Під час приготування бітумної мастики не дозволяється:

- залишати котли без нагляду;

- продовжувати розігрів котла у випадку появи протікання мастики через стінку котла. В такій ситуації необхідно припинити розігрівання котла, очистити його від мастики і відремонтувати, або замінити котел.

10.2.14. Бітумовоз повинен бути обладнаний термометром і покажчиком рівня мастики в цистерні. Перед початком перекачування необхідно пересвідчитися у відсутності пробок у шланзі і бітумопроводі. Бітумопровідний шланг потрібно надійно закріпляти в місцях приєднання до бітумоплавильної установки і до бітумовоза. Забороняється знаходитися ближче за 3 м від місця закріплення шланга патрубка, підтримувати кінець шланга руками або заглядати у відкритий люк цистерни бітумовозу з метою контролю рівня його заповнення.

10.2.15. У разі загоряння невеликої кількості мастики пожежу потрібно гасити піском, кошмою, спеціальними порошками, пінними вогнегасниками, а пожежу, що розвивається – пінним струменем або водою від лафетних стволів.

10.2.16. Випробування мастики виконується згідно з вимогами ГОСТ 15836-79. Проби повинні готуватися у “водяній бані”.

Пенетрометр і дуктилометр під час роботи по контролю якості мастики повинен бути заземлений.


10.3. Очищення і ґрунтування трубопроводів


10.3.1. Для насадження очисної машини на кінець трубопроводу слід користуватися спеціальним насадним конусом. Насадження очисної машини на трубопровід здійснюється за допомогою трубоукладача, що підтримує машину.

10.3.2. Для сушіння поверхні трубопроводу перед нанесенням ґрунтовки потрібно застосовувати спеціальні сушильні печі. Як виключення, для сушіння поверхні трубопроводу можна пропускати дві спарені очисні машини або одну декілька разів. Сушіння трубопроводу спалюванням на його поверхні бензину забороняється.

10.3.3. Під час очищення і ґрунтування трубопроводу взаємне розташування очисних машин і трубоукладачів повинно відповідати технологічній схемі виконання робіт.

10.3.4. Для огляду нижньої поверхні трубопроводу і визначення якості очищення необхідно користуватися дзеркалом у металевій оправі із зігненою рукояткою.

10.3.5. Під час нанесення ґрунтовки не дозволяється розводити вогонь або палити на відстані ближче, ніж 10 м від очисної машини. Ця відстань позначається попереджувальними знаками.

10.3.6. Згідно з ГОСТ 12.3.016-87 у разі виконання ізоляційних робіт в умовах підвищеної небезпеки, роботи слід виконувати за нарядом-допуском. Перелік робіт із підвищеною небезпекою визначається ДНАОП 0.00-8.02-93.

Щоб уникнути отруєння парами ґрунтовки під час нанесення її ручним способом працівнику потрібно знаходитися з навітряної сторони. Ґрунтування трубопроводу в котловані виконують три робітники.

10.3.7. Під час пропуску очисної машини по трубопроводу над яром або ровом необхідно розчалити її стальним канатом, кінці якого закріпляють до трубоукладачів, розташованих з обох сторін яру або рову.

10.3.8. Під час коротких перерв в роботі трубопровід потрібно підтримувати всіма трубоукладачами колони, розставленими згідно з указівками технологічної карти. Після закінчення робочої зміни трубопровід необхідно опустити на інвентарні опори.


10.4. Нанесення на трубопровід ізоляційного покриття


10.4.1. Щоб уникнути перекидання, ізоляційну машину під час пересування по трубопроводу потрібно утримувати спеціальним пристроєм. Для цього на верхній передній (по ходу ізоляції) частині рами корпусу ізоляційного комбайну необхідно змонтувати направляючі штанги, які повинні обхоплювати тролею, що підвішена на трубоукладача і підтримує трубопровід, який ізолюється.

10.4.2. До початку заправляння бітумною мастикою ванну ізоляційної машини потрібно звільнити від води, очистити від льоду й снігу. Під час наповнення ванни ізоляційної машини бітумною мастикою бітумовоз потрібно розташовувати вздовж трубопроводу так, щоб від місця закріплення шланга на бітумовозі до ізоляційної машини була відстань не менше за 2 м. Шланг необхідно закріпляти металевими хомутами як на бітумовозі, так і на ванні ізоляційної машини. Під час перекачування бітумної мастики машиніст ізоляційної машини повинен знаходитися в кабіні бітумовозу і стежити за наповненням ванни. Іншим особам забороняється знаходитися на відстані ближче за 10 м від шланга й ванни ізоляційної машини. Ця відстань позначається попереджуючими знаками.

10.4.3. Під час очищення та ізоляції стиків на захльостах, котушках, кранах та інших місцях трубопроводу необхідно:

- розширити траншею по 1,5 м в обидві сторони від трубопроводу;

- забезпечити зазор 50 см між низом поверхні труби, яка ізолюється і ґрунтом;

- роботи з очищення та ізоляції стиків виконувати двом робітникам, які знаходяться по обидві сторони трубопроводу, при цьому забороняється знаходитися під трубопроводом.

10.4.4. Перед нанесенням бітумної ізоляції вручну необхідно:

- перевірити справність наливних кранів, бачків та іншого інвентарю, необхідного для роботи;

- для перенесення гарячої ізоляційної мастики користуватися тільки спеціальними металевими бачками, які мають форму зрізаного конуса, оберненого широкою частиною вниз; кришки повинні щільно закриватися і мати запірні пристрої, щоб уникнути відкриття при випадковому падінні бачка; шви бачка повинні бути виконані в замок або зварюванням без пайки;

- бітумну мастику наливати в бачки з бітумоплавильного котла тільки через зливний кран;

- щоб уникнути розпліскування мастики бачки заповнювати не більш ніж на 3/4 їх об'єму;

- не ставити бачки безпосередньо біля брівки траншеї;

- подавати гарячу мастику в траншею необхідно в бачку на міцній вірьовці з карабіном, приймати бачок тільки після надійної установки його на дні траншеї.

10.4.5. Під час роботи зі скловолокнистим полотном згідно з СНиП ІІІ - 4-80* потрібно використовувати наступні запобіжні засоби:

- наносити скловолокно на трубопровід тільки ізоляційною машиною, дозволяється обмотка вручну тільки при ремонті ізоляції та ізоляції стиків;

- для захисту від скляного пилу необхідно носити комбінезон із щільного гладкого молескіну, манжети рукавів і низ брюк стягувати гумками, на руки надягати рукавиці-краги;

- для захисту органів дихання користуватися багатошаровою марлевою пов'язкою або протипилевим респіратором; марлеву пов'язку міняти щодня, а респіратор - через 3 - 5 днів;

- для захисту очей носити окуляри з еластичною півмаскою згідно ГОСТ 12.4.013-85Е;

- спецодяг після кожної зміни очищати від пилу і щотижня прати в гарячій воді;

- продукти харчування і питну воду зберігати на відстані не менше за 50 м від ізоляційної машини й рулонів склополотна;

- після робочої зміни необхідно прийняти теплий душ і ретельно вимитися з милом.

10.4.6. Ізоляційні роботи з липкими полімерними стрічками й обгортковими матеріалами необхідно проводити механізованим способом, при цьому потрібно дотримуватися таких додаткових вимог безпеки праці:

- зміну рулонів на ізоляційній машині виконувати з правого боку по ходу машини, при цьому шпуля, що знаходиться внизу або ліворуч машини, повинна бути переведена на праву сторону;

- ізоляційна машина повинна бути заземлена;

- ізоляційна машина повинна бути обладнана пристроєм для зняття статичної електрики з поверхні стрічки.

10.4.7. Під час ізоляції трубопроводів жировими мастилами потрібно дотримувати наступних вимог безпеки праці:

- мастило наносити за допомогою машин, обладнаних роз'ємною самохідною кільцевою головкою, яка працює за принципом пневморозпилення;

- під час ручного нанесення мастила слід користуватися кистями-ручниками, забороняється наносити мастило безпосередньо руками;

- в зимовий період мастило розігрівати до температури 50 - 90°С, дотримуючись при цьому правил пожежної безпеки;

- підігрівати мастило у “водяній бані", для чого бочка з відкритою пробкою встановлюється у місткість, наповнену водою;

- при нанесенні жирового мастила користуватися гумовими рукавичками, надягнутими в зимовий час на теплі рукавички;

- жирове мастило вогненебезпечне, тому його потрібно доставляти в спеціальних металевих бочках із загвинченими пробками і зберігати в приміщеннях, обладнаних протипожежними засобами;

- алюмінієва пудра, що додається у мастило, може легко окислюватися й самозайматися, особливо у вологому середовищі, тому її потрібно зберігати в сухих закритих приміщеннях.

10.4.8. Під час ізоляції труб на ізоляційно-зварювальних базах порошковим поліетиленом необхідно дотримуватися наступних вимог безпеки:

- управління установкою повинно бути дистанційним;

- до роботи на обладнанні допускаються особи, навчені з безпеки праці і мають відповідні посвідчення;

- приміщення, в яких встановлюються агрегати по нанесенню покриття з порошкового поліетилену, повинні задовольняти протипожежним вимогам;

- доступ обслуговуючого персоналу до агрегату з нанесення покриття під напругою, а також до нагрітих поверхонь труб, повинен бути виключений. Огорожу розташовувати на відстані не менше за 2 м від вузлів агрегату, що знаходяться під напругою, двері огорожі повинні бути зблоковані з автоматичним пристроєм, що відключає високу напругу, і розрядником, що знімає залишковий електростатичний заряд із ванни агрегату;

- агрегат для нанесення ізоляційного покриття і ванна для охолоджування ізольованих труб повинні бути обладнані вентиляцією;

- роботу агрегату з нанесення покриття супроводити світловою попереджуючою сигналізацією;

- очищати воду, що використовується для охолоджування ізольованих труб, від можливих забруднень порошковим поліетиленом і окалиною необхідно у відстійниках-пастках;

- вміст шкідливих домішок у повітряному середовищі на відстані 1,5 м від поверхні труби, що ізолюється повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88.

10.4.9. Під час ізоляції труб на ізоляційно-зварювальних базах епоксидним покриттям необхідно дотримуватися наступних вимог безпеки:

- роботи по нанесенню епоксидного покриття виконуються тільки за наявністю наряда-допуску;

- захисне і енергоустаткування повинно бути заземлене;

- лакофарбові матеріали повинні зберігатися на робочих місцях в кількості, необхідній на одну робочу зміну;

- композиція повинна знаходитися на майданчиках, що виключають умови її зайняття від попадання прямих сонячних променів;

- апарати для фарбування, що працюють під тиском, а також шланги необхідно перевіряти перед початком роботи і випробовувати під тиском, що перевищує в 1,5-2 рази робочий, а результати випробувань необхідно оформляти актом;

- порожню тару з-під лакофарбувальних матеріалів необхідно зберігати тільки на спеціально відведених і обладнаних майданчиках;

- перед початком фарбування руки необхідно змазати захисною пастою;

- під час виконання лакофарбувальних робіт необхідно користуватися респіраторами, спецодягом, медичними рукавичками, які одягаються поверх полотняних;

- під час появи ознаків отруєння (нездужання, сонливість, нудота) роботу необхідно припинити, потерпілого вивести на свіже повітря і надати першу медичну допомогу.

10.4.10. Під час фарбування епоксидним покриттям забороняється:

- залишати установку для фарбування, що знаходиться під тиском, без нагляду;

- усувати які-небудь неполадки в установці при наявності в ній фарби, що знаходиться під тиском;

- на відстані радіусом 25 м від місця проведення робіт розводити відкритий вогонь, проводити зварювальні роботи, працювати з металевим інструментом, що іскрить, зберігати і приймати їжу, зберігати одяг в місцях приготування лакофарбових матеріалів і виконання робіт з ними.

10.4.11. Потрібно виключити можливість загоряння фарби й утворення пари. У разі загоряння необхідно застосовувати піну, вуглекислий газ, порошки, землю, пісок.


10.5. Укладання трубопроводів у траншею


10.5.1. Перед укладанням трубопроводу необхідно перевірити стан траншеї та звільнити ії від ґрунту, що обвалився механізованим способом. У разі крайньої необхідності дозволяється прибирання ґрунту, що звалився, вручну під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за виконання робіт. При цьому перед спуском працівників у траншею потрібно влаштовувати укоси.

10.5.2. Перед укладанням трубопроводу в траншею необхідно перевірити надійність сталевих канатів, блоків і гальмових пристроїв трубоукладачів, вантажозахоплювальних органів (сталевих рушників) та іншого пристосування. Сталеві рушники та інше захоплювальне пристосування повинні задовольняти наступним вимогам:

- мати шестикратний запас міцності;

- мати свідоцтво (сертифікат) заводу-виготовлювача про їх випробування.

10.5.3. Під час опускання трубопроводу необхідно:

- машиністам трубоукладачів дотримувати узгодженість у роботі; у разі виникнення несправності на якому-небудь трубоукладачі трубопровід негайно опустити на землю;

- видалити людей із зони опускання секції (дільниці), траншеї і простору між траншеєю й трубопроводом;

- для попередження довільного зміщення секції (дільниці) в траншею переднім трубоукладачем потрібно тільки підіймати секцію (дільницю), не насуваючи ії на траншею, а всі роботи з опускання трубопроводу повинні проводитися за сигналом однієї особи – відповідальної за виконання цих робіт;

- під час накладення на трубопровід м'яких рушників машиністу трубоукладача не натягувати вантажні канати передчасно і виконувати сигнали ізолювальника;

- керівнику робіт подавати сигнал машиністам трубоукладачів про підйом трубопроводу тільки після зачеплення м'якого рушника за крюк трубоукладача і виходу ізолювальника із зони дії підіймальної стріли;

- для звільнення м'яких рушників останньому в колоні трубоукладачу ослабити натягнення рушника при піднятому трубопроводі, після чого ізолювальнику зняти один кінець рушника з крюка, відійти на безпечну відстань і подати сигнал машиністу про підйом крюка.

10.5.4. Очищення, ізоляція і укладання трубопроводу на поздовжніх схилах більше за 15° виконуються з дотриманням наступних вимог: