8.5.1 Роботи з установлення та демонтажу опор, проведення всіх видів земляних робіт для котлованів, опор контактної мережі необхідно виконувати з урахуванням вимог СНиП ІІІ-4-80.

8.5.2 Підготовка котлованів під опори проводиться за розпорядженням керівника робіт, який має групу з електробезпеки не нижче ІІІ.

Установлення та демонтаж залiзобетонних, металевих або дерев`яних опор повинні проводитися за допомогою вантажопідіймальних механізмів.

8.5.3 Закрiплення опори в грунтi повинно здійснюватися негайно пiсля її монтажу.

Уразі, коли закрiплення опори в грунтi не закiнчене, її необхiдно закрiпити допомiжними пристроями та поставити огорожу.

8.5.4 Роботу на нововстановленiй опорi, яка остаточно не закрiплена в грунтi, дозволяється проводити тiльки з площадки підйомника.

На опорах, закрiплених у грунтi, дозволяється проводити роботи з приставної драбини або безпосередньо на опорах.

8.5.5 Під час роботи на опорах необхідно надiйно обпиратися на обидва кiгтi та додатково закріплюватися запобiжним поясом до опори.

8.5.6 Пiд час роботи на опорах вiдстань вiд працюючих, ремонтної оснастки та iнструмента до неогороджених частин, якi перебувають пiд напругою, повинна бути не менше 0,6 м.


8.6 Вимоги безпеки під час виконаня робіт на контактних проводах

та тросових системах


8.6.1 Виконання робiт на контактних проводах та тросових системах під час розбирання стиків, розрізування стального проводу та натягнених елементів контактної мережі із стального каната або проводу повинно гарантувати безпеку вiд можливих ударiв унаслiдок виникнення у цьому випадку перепадів натягу в мережi.

Натягнутi елементи звiльнюються вiд навантаження за допомогою лебiдки або iнших пристроїв, прикрiплених до елементів мережi з обох боків вiд мiсця розриву.

8.6.2 Пiдтягувати та розпускати температурні гвинти дозволяється без попереднього установлення запобіжних пристроїв, якщо в конструкцiї гвинта є запобiжний трос.

У випадку вiдсутностi запобiжного тросу, а також пiдтягування або розпускання натяжних муфт, установлених у поперечинах, застосування запобіжних натяжних пристроїв обов'язкове.

8.6.3 Монтажнi затискачі необхiдно встановлювати на дріт, трос або контактний провід таким чином, щоб вони були посерединi затискача вздовж його довгої грані.

Пiсля утворення попереднього натягу дроту, тросу або контактного проводу гвинти затискачів необхідно додатково затягнути.

Ослаблювати натяжні пристрої слiд повільно, контролюючи стан змонтованих елементiв.

8.6.4 Під час виконання робiт на криволiнiйній дiлянцi контактної мережi площадка підйомника та персонал повиннi перебувати зовні кривої.

Виконувати роботи на криволiнiйних дiлянках контактної мережi з розмiщенням площадки підйомника та працівників усередині кривої, у зонi спрямлення контактних проводів дозволяється пiсля попереднього огляду виконавцем робiт тросiв та арматури зовні кривої за умови додаткового закріплення внутрішнього контактного проводу монтажним пристосуванням, установленим на трос із зовнішнього боку кривої.

Під час виконання робіт на криволінійній ділянці на контактних проводах або поблизу них працівники повинні бути розміщені із зовнішнього боку кривої або під проводами.

8.6.5 Під час виконання ремонтно-монтажних робiт на комбiнованих системах пiдвiски (трикутники, трапецiї, повiтрянi кiльця) трос та провід завжди повиннi бути над працівниками.

Натяг систем, з'єднаниx у повiтрянi кiльця, необхiдно здiйснювати на найбiльш навантажених поперечинах.

8.6.6 Під час заготовлювання поперечин забороняється розмотувати провід або трос поперек проїжджої частини вулицi.

Якщо поперечини планується підвішувати через деякий час пiсля їхньої заготiвлi, то провід чи трос повиннi бути змотанi в бухти, зв'язанi та пiдвiшенi на висотi не нижче 2,5 м вiд землi або прибранi так, щоб не заважати рухові пiшоходів.

8.6.7 Перекидати троси або проводи через контактнi проводи, якi перебувають пiд напругою, дозволяється за наявностi двох або бiльше підйомників. У цьому випадку трос чи провід необхiдно за допомогою мотузки поступово перетягувати з однієї площадки підйомника на iншу, не допускаючи доторкання троса чи проводу до елементів контактної мережi, якi перебувають пiд напругою.

8.6.8 За умов поперечної відстанi мiж контактними проводами рiзних напрямкiв руху електротранспорту 30 м та бiльше перекидання тросiв або проводів через контактнi проводи, що перебувають пiд напругою, необхідно виконувати з трьох площадок підйомників або двома заходами - спочатку через одну групу проводів, а потiм через другу.

8.6.9 Під час перекидання контактного проводу або тросу через контактнi проводи, якi перебувають пiд напругою, або проводи іншого призначення, а також через дiючi тросовi та проводові системи персонал, який розміщений на землi, повинен працювати в дiелектричних рукавичках та дiелектричних калошах (ботах).

8.6.10 Не дозволяється пiд час грози працювати на контактнiй мережi та приєднаних до неї пристроях СЦБ і зв'язку.


8.7 Вимоги безпеки під час обслуговування інших пристроїв та приладів,

що приєднані до контактної мережі


8.7.1 До контактної мережi можуть бути приєднанi пристрої та прилади постiйно або тимчасово, випробувальнi стенди, двигуни та iнше обладнання депо та ремонтних майстерень, пристрої та прилади допомiжного призначення (освiтлювальнi прилади для виконання робiт з ремонту трамвайних колiй тощо), конструкцію яких та спосiб приєднання необхідно узгоджувати з електрогосподарством.

8.7.2 Обслуговування цих пристроїв та приладiв здiйснюється працівниками пiдприємства, в яких вони перебувають на балансi.

8.7.3 Інструкцiї з обслуговування цих пристроїв та приладiв повиннi бути узгодженi з пiдроздiлом, який вiдповiдає за експлуатацiю контактної мережi.


8.8 Вимоги безпеки під час виконання робіт на електрифікованих стрілках

та світлосигнальних пристроях


8.8.1 Під час виконання робiт на електрифiкованих стрiлках та світлосигнальних пристроях працівники повинні розташовуватися обличчям назустрiч напрямку руху транспортних засобів.

8.8.2 Не дозволяється залишати без догляду вiдкриту коробку приводу переводу вістряків стрілок, вiдкритi шафи переключення, релейнi сигнальнi та блокувальні шафи або пульти управління.

8.8.3 Роботи з ремонту приводів переводу вістряків стрілок повиннi виконуватися із зняттям напруги.

8.8.4 Роботи на обладнанні та приводах переводу вістряків стрілок, які підключаються до мінусового полюса, повинні виконуватися із зняттям напруги.

8.8.5 Замiну ламп розжарювання в сигнальних пристроях дозволяється виконувати з площадки підйомника без зняття напруги.


8.9 Вимоги безпеки під час виконання робіт на повітряних

лініях зв`язку


8.9.1 Перед початком роботи на повітряних лініях зв`язку їх необхідно перевірити відповідно до вимог ДНАОП 5.2.30-1.06-98 Правила безпеки під час робіт на повітряних лініях зв’язку і проводового мовлення, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України від 11.05.98 № 83, та цих Правил.

8.9.2 Під час пiдвішування кабелю зв'язку над проводами електроосвiтлювальної мережi, а також над проводами контактної мережi трамвая чи тролейбуса усi допомiжнi роботи слiд виконувати на землi.


8.10 Вимоги безпеки під час проведення вимірювань


8.10.1 Під час проведення перевiрки наявностi або вiдсутностi напруги в електроустановках та мережах постiйного струму напругою до 1000 В застосовуються покажчики (індикатори) напруги або переноснi вольтметри.

8.10.2 Переносний покажчик напруги або вольтметр повинні міститися у футлярi або в кожусi з iзоляційного матерiалу.

Кожух та приєднання проводiв повиннi бути виконанi таким чином, щоб виключалася можливість випадкового торкання до струмопровідних частин.

8.10.3 Користуватися покажчиком напруги персоналу дозволяється за умови наявності групи з електробезпеки не нижче IV.

8.10.4 Замiри напруги та габаритiв контактної мережi можуть виконуватися безпосередньо з землi за допомогою спецiальних вимiрювальних штанг.

Перед проведенням вимiрiв із застосуванням штанг необхiдно впевнитися у їхній справностi.

8.10.5 Замiри напруги із застосуванням вимiрювальних штанг необхiдно здiйснювати двом особам, з яких одна виконує замiри, а друга створює безпечні умови роботи, особливо під час проїзду транспортних засобів.

Під час виконання вимiрiв на контактнiй мережi працівники повинні розміщуватися обличчям назустрiч напрямку руху транспортних засобів. Один iз працівників, що здійснює замір, повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV, а другий - не нижче ІІІ.

8.10.6 Під час навiшування штанг на контактнi проводи необхiдно стежити, щоб гачком штанги випадково не замкнути контактний провід з кронштейном або iншими металевими частинами пiдтримувальних конструкцiй.

8.10.7 Включення вимiрювальних приладiв необхiдно виконувати в такiй послiдовностi:

- приєднуються проводи до вимiрювального приладу;

- приєднується штанга до рейки, заземленого елемента обладнання або до мінусового контактного проводу;

- штанга приєднується до контактного проводу з плюсовим потенціалом, до проводу чи тросу, на яких вимiрюється напруга.

Вiдключення вимiрювальних приладів повинно виконуватися у зворотному порядку.

8.10.8 Не дозволяється виконувати роботи з вимiрювальними штангами під час грози, снiгопаду, у туманi чи під дощем.

8.10.9 Вимiрювання опору iзоляцiї мегометром здiйснюється двома працівниками, один з яких повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV, а другий – не нижче ІІІ.

8.10.10 Опір iзоляцiї будь-якої частини електроустановки мегометром може вимірюватись тiльки за умови її повного знеструмлення. Перед заміром працівник, що його здійснює, повинен особисто впевнитися, що ця вимога виконана та робоче мiсце пiдготовлене.

8.10.11 Перед початком вимiрювань опору ізоляцiї мегометром необхідно впевнитися у вiдсутностi працівників, якi працюють на випробувальнiй частинi електроустановки або мережi, та забороняти наближатися до струмопровiдних частин працівникам, близько розташованим до електроустановки.


Голова Департаменту промислової безпеки,

охорони праці та гірничого нагляду М.В. Саварин




Додаток 1

до п. 8.1.2 Правил охорони праці

на міському електричному транспорті


НАРЯД-ДОПУСК

на виконання робіт в електроустановках


Підприємство ________________________________________________________


Підрозділ ____________________________________________________________


Керівнику робіт (спостерігачу) __________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)

допускачеві __________________________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)

з членами бригади ____________________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)

___________________________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)

доручається ____________________________________________________


Роботу почати: ________________ ______________

(дата) (час)

Роботу закінчити: ________________ ______________

(дата) (час)


Таблиця 1. Заходи з підготовки робочих місць (перерахувати всі

робочі місця)


Найменування електроустановок, в яких необхідно провести вимкнення та установити заземлення

Що повинно бути вимкнено та де заземлено

1

2


Окремі вказівки ___________________________________________________

__________________________________________________

Наряд видав: ________________ ______________

(дата) (час)

___________________________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)


____________________

(підпис)

М.П.


Наряд продовжив до: ________________ ______________

(дата) (час)

___________________________________________________________

(посада, ПІБ, група з електробезпеки)


____________________

(підпис)

М.П.


Таблиця 2. Дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск

Дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск видав (посада, ПІБ та підпис) (перерахувати всі робочі місця)


Дата, час

Підпис працівника, який отримав дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск

1

2

3

Робочі місця підготовлені.

Під напругою залишились ____________________________________________

___________________________________________________________________

Допускач ________________________________________________________

(підпис, ПІБ)

Керівник робіт (спостерігач) _________________________________________

(підпис, ПІБ)


Таблиця 3. Інструктаж членів бригади (цільовий) під час

первинного допуску


Члени бригади (ПІБ)

Підписи осіб, що пройшли інструктаж




Підписи осіб, які провели інструктаж:


Допускач ________________________________________________________

(посада, ПІБ)

Керівник робіт (спостерігач) __________________________________________

(посада, ПІБ)

Таблиця 4. Щоденний допуск до роботи та її закінчення

Бригада проінструктована та допущена

на робоче місце

Робота закінчена, бригада виведена

Назва


Підписи


підпис

робочого

місця

Дата,

час


допускача

керівника робіт (спостерігача)

дата,

час

керівника

робіт (спостерігача)

1

2

3

4

5

6


Таблиця 5. Зміни у складі бригади

Виключений із бригади (ПІБ, група (словами)

Включений у бригаду (ПІБ, група (словами)


Дата, час

Дозволив (підпис)

1

2

3

4


Робота повністю закінчена, бригада виведена; заземлення, що встановлені бригадою, зняті, повідомлено (кому) ____________________________________

____________________________________________________________________

(посада, підпис)

_________________ ____________________