В.6.7 Захват і встановлення у вихідні положення

Це випробовування може бути застосовано для оцінювання комбінованого використовування клавіатури і пристрою уведення. До завдання входить:

редагування тексту;

графічний дизайн;

уведення числових даних у великоформатну таблицю.

Під час окремого застосовування важливим показником завдання введення є час, необхідний для захвату пристрою і подальшого його встановлення у вихідне положення після завершення завдання. У цих застосовуваннях, як варіант, пристрій використовують разом із первинним пристроєм уведення (наприклад, клавіатурою), однак його за цих умов використовують набагато рідше, ніж первинний пристрій уведення.

Процедура випробовування: учасник випробовування виконує елементарне завдання наведення і використовує для кожного наведення клавіші на клавіатурі одну і ту саму руку.

Час захвату — це час між представленням сигналу і захватом пристрою уведення; час встановлення у вихідне положення — це час від моменту завершення завдання до прибирання пристрою уведення (сюди також входить час до встановлення його в тримач). Різниця в часі виконання цього завдання й еквівалентного завдання наведення — це час захвату і встановлення у вихідне положення.

ДОДАТОК С (довідковий)

ОЦІНЮВАННЯ КОМФОРТНОСТІ

С.1 Вступ

У цьому додатку наведено шкали визначання комфортності його долучено для інформування щодо потенційних методів випробовування пристроїв уведення та заохочення інститутів і окремих осіб до проведення досліджень за допомогою цих методів з метою їх подальшого затвердження.

Шкали, наведені в цьому додатку, використовують для оцінювання комфортності І прийнятності до експлуатації незалежним і порівняльним аналізуванням оцінок пристроїв уведення, зроблених учасниками випробовування. 1 ( шкапи розроблені так, що пристрої, які одержали найбільшу кількість очок, вважають найприйнятнішими. Які би шкали не було обрано, їхню структуру треба спрямувати у позитивний бік, щоб найвищі значення були пов'язані із найпозитивнішими враженнями.

С.2 Незалежні оцінки

Шкали незалежних оцінок (див. таблицю С.1) можуть бути використані для оцінювання враження від кожного випробовуваного пристрою уведення. Їх розглядають після того, як учасник випробовування завершить виконання серії завдань із пристроєм уведення. Учасники обводить кружками числа, що якнайкраще описують їхнє враження від кожної характеристики випробовуваного ними пристрою уведення. Порівняльні оцінки роблять порівнянням найістотніших відмінностей між пристроями за кожним пунктом оцінювання.

С.3 Порівняльні оцінки

Шкали порівняльних оцінок (див. таблиці С.2 і С.З) використовують для визначання, який пристрій уведення має найбільші переваги. Хоча ці шкали розроблені для порівняльної оцінки двох пристроїв, їх можна використовувати для порівняння більше ніж двох пристроїв уведення.

Бланк відгуку дають кожному учаснику після завершення завдань на одному пристрої (наприклад, пристрої A) i знову — після завершення завдань на іншому пристрої (наприклад, пристрої В). Учасники завершують етап 1 оцінювання після використовування першого пристрою уве­дення. Учасники перевіряють літеру, пов'язану з пристроєм, оцінювання якого вони проводили (це «А» чи «В»), і потім ставлять оцінку під стовпчиком, яка щонайкраще відповідає їхньому враженню від другого пристрою порівнянно з першим.

Учасники випробовування закінчують етап 2 оцінювання після використовування другого пристрою уведення. Учасники перевіряють, якою літерою позначено цей пристрій («А» чи «В»), і після цього роблять позначку під стовпчиком, яка щонайкраще відповідає їхньому враженню від другого пристрою порівняно з першим.

Таблиця С.1

Шкала незалежних оцінок

1. Сила, необхідна для приведення в дію

1

2

3

4

5

6

7

Дуже незручно




Дуже зручно

2. Плавність керування

1

2

3

4

5

6

7

Дуже різко




Дуже гладко

3. Зусилля, необхідне для керування

1

2

3

4

5

6

7

Дуже велике




Дуже мале

4. Точність

1

2

3

4

5

6

7

Дуже неточне




Дуже точне

5. Швидкість керування

1

2

3

4

5

6

7

Неприйнятна




Прийнятна

6. Загальна комфортність

1

2

3

4

5

6

7

Дуже незручно




Дуже зручно

7. Загальне керування пристроєм уведення

1

2

3

4

5

6

7

Дуже складно (у використанні)




дуже легко (у використанні)

8. Стомлюваність пальців

1

2

3

4

5

6

7

Дуже висока




Відсутня

9. Стомлюваність зап'ястя

1

2

3

4

5

6

7

Дуже висока




Відсутня

10. Стомлюваність руки

1

2

3

4

5

6

7

Дуже висока




Відсутня

11. Стомлюваність плеча

1

2

3

4

5

6

7

Дуже висока




Відсутня

12. Стомлюваність шиї

1

2

3

4

5

6

7

Дуже висока




Відсутня

Таблиця С.2

Шкала залежних оцінок

Загальні показники

Етап 1: Перший пристрій уведення DА чи DВ

Етап 2: Другий пристрій уведення DA чи DВ

Найнегативніше

Найпозитивніше

Прше

Таке саме

Краще

1

2

3

4

5

-1

0

+1

1Сила приведення в дію









2 Плавність керування









3 Зусилля, необхідне для керування









4 Точність









5 Швидкість керування









6 Загальна комфортність









7 Загальне керування









8 Стомлюваність пальців









9 Стомлюваність зап'ястя









10 Стомлюваність руки









11 Стомлюваність плеча









12 Стомлюваність шиї









С.4 Оцінювання зусиль

Шкали оцінок зусиль можуть використовуватися для кількісного оцінювання суб'єктивної дум­ки про рівень зусиль, потрібний для керування даним пристроєм уведення (чи для виконання певного завдання). Одним із прикладів є шкала Борга, що була розроблена для збирання даних про рівень зусиль у всьому тілі й у великій групі мускулів. її використовують для оцінювання зусиль велико) мускульної групи, наприклад, руки, плеча, шиї; для малих мускулів, що їх застосовують під час дуже точних рухів, вона неприйнятна.

Шкала Борга містить 12 балів (див. таблицю С.З), Бали, у відсотках, репрезентують макси­мальна мускульне зусилля (відсоток від максимального свідомого мускульного скорочення), що потрібно докласти. Опис, наведений у шкалі, стосується роботи мускулів, і (у дужках) — напруженості всього тіла.

Таблиця С.З

Шкала Борга

Бали

Докладання зусилля

( )10

Дуже, дуже значне (майже максимальне)

( ) 9


( ) 8


( ) 7

Дуже значне

( ) 6


( ) s

Значне (важко)

( ) 4

Значне, до деякої міри

( ) 3

Середнє

( ) 2

Слабке (легко)

( ) 1

Дуже слабке

( ) 0,5

Дуже, дуже слабке (майже без зусилля)

( ) 0

Ніякого зусилля

Для цього стандарту шкала Борга може бути перетворена в таблицю С.4.

Таблиця С.4

Шкала Борга для зусилля руки, плеча і шиї

Зусилля

Зусилля

Рука

Плече

Шия

( )Ю

( ) 10

( )Ю

Дуже, дуже значне (майже максимальне)

( )9

( )9

( )В


( )8

( )8

( )В


( )7

( )7

( )7

Дуже значне

( )б

( )в

( )в


( )5

( )S

( )5

Значне (важко)

( )4

( )4

( )4

Значне, ДО деякої міри

( )3

( )Э

( )3

Середне

( )2

( )2

( )2

Слабке (легко)

( )1

( )1

( )1

Дуже слабке

( )0,5

( )0,5

( )0,5

Дуже, дуже слабке (майже без зусилля)

( )0

( )0

( )0

Ніякого зусилля

С.5 Статистичне аналізування

Рейтингове оцінювання, описане в С.1 і С.2, застосовує шкали оцінок з даними, поділеними на інтервали. Це призводить до необхідності введення деяких припущень, а аналізування цих даних може бути проведено стандартними статистичними методами. Однак, якщо у припущеннях немає необхідності (наприклад, якщо мала вибірка чи у разі ненормального розподілення), потрібно застосовувати метод непараметричного перевіряння гіпотези й мінімальні обчислення.

ДОДАТОК D (довідковий)

ДОДАТКОВі МЕТОДи ОЦІНЮВАННЯ

D.1 Вступ

Цей додаток введено для інформування щодо потенційних методів випробовування пристроїв уведення та заохочення інститутів чи окремих осіб до проведення досліджень за допомогою цих методів із метою їх подальшого затвердження.