АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК УКРАЇНСЬКИХ

ТЕРМІНІВ ДОДАТКУ Б



АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК НІМЕЦЬКИХ ТЕРМІНІВ ДОДАТКУ Б



АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК АНГЛІЙСЬКИХ ТЕРМІНІВ ДОДАТКУ Б



АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК ФРАНЦУЗЬКИХ ТЕРМІНІВ ДОДАТКУ Б



АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК РОСІЙСЬКИХ ТЕРМІНІВ ДОДАТКУ Б



ДОДАТОК В

(рекомендований)


ПОЯСНЕННЯ ДО ДЕЯКИХ ТЕРМІНІВ


В.1. До терміну «надійність» (3.1.10)

Надійність — одна з важливих властивостей, що є показником якості об'єкта. Однак у світі не існує єдиного тлумачення цього терміну. Прийняте в цьому стандарті визначення трохи відрізняється від визначень, прийнятих в розповсюджених міжнародних документах. Так в Міжнародному стандарті ІЕС 50 (191) «надійність» (depend­ability) розглядається як збірний термін, який використовується для некількісного відображення властивостей безвідмовності, ремонтопри­датності та забезпечення технічного обслуговування та ремонту. При цьому властивість «довговічність» (durability) розглядається окремо та не включається в поняття «надійність». Не включається в поняття «надійність» і взагалі не розглядається та не термінується у згаду­ваному стандарті властивість «збережуваність». В Глосарії ЕОКК (EOQC Glossary-Bern, 1988) «надійність» розгляда ться як збірний термін, який використовується для некількісного опису властивостей безвідмовності, довговічності, ремонтопридатності та безвідмовності при зберіганні та транспортуванні.

Слід визначити, що зміст терміну «збережуваність» в цьому стан­дарті є більш «жорстким» в порівнянні з визначенням в Глосарії ЕОКК, тому що він розуміє збереження визначень показників без­відмовності, довговічності та ремонтопридатності як на протязі, так і після зберігання та (чи) транспортування.

В.2. До терміну « несправність» (3.2.2)


Прийняте в цьому стандарті визначення терміну «несправність» (fault) не співпадає з визначенням по Міжнародному стандарту ІЕС 50 (191), в якому це поняття трактується як «істотна несправність»; тобто така, що призводить об'єкт до непрацездатного стану.

Введено поняття «функції об'єкта» («заданих функцій»), порушен­ня будь-якої з них призводить до несправності. При цьому всі задані функції підрозділяються на основні і допоміжні. Порушення допоміж­ної функції призводить до несправного та працездатного стану. По­рушення основної (потрібної) функції призводить до несправного непрацездатного стану. Таке визначення «несправності» не призводить до суперечності понять про стан об'єкта вітчизняної та міжнародної терміносистеми.

В.3 До.термінів «відмовостійкість» і «живучість» (Б.2.1, Б.2.2)


Терміни «відмовостійкість»(fault tolerance) «живучість» (survivability) характеризують властивості об'єкта, які забезпечують надійність та безпеку об'єкта. Відмовосгійкість — це якісна характеристика об'єкта, яка забезпечується проектуванням і конструюванням об головним чином за рахунок резервування. Живучість — це власти­вість, в першу чергу, як наслідок відмовостійкості об'єкта, що за­безпечує здатність виконання потрібних функцій при наявності виз­начених відмов його складових частин. Живучість визначається «часом життя», інтервалом наробітку до виникнення критичної від­мови аналогічно безвідмовності, довговічності, збережуваності.


Ключові слова: безвідмовність, відмова, відмовостійкість, випро­бування на надійність, готовність, живучість, збережуваність, методи забезпечення надійності, надійність, наробіток, несправність, об'єкт, показник надійності, резерв, резервування, ремонт, ресурс, справність, стан об'єкта