4.5.2 Для проектної аварії має бути сформульовано поняття захисту від авари, визначені функції захисту і той перелік обладнання, на яке пок­ладено виконання цих функцій,— системи (пристрої, елементи) безпеки. Сис­теми (пристрої, елементи) безпеки повинні задовольняти вимоги ГОСТ 12.4.011.

Якщо аварія може супроводжуватись виникненням пожежі або вибуху; то системи (пристрої, елементи) безпеки повинні також задовольняти вимоги ГОСТ 12.1.004.

4.5.3 Для позапроектної аварії в проекті повинен бути визначений ком­плекс організаційних і технічних заходів, які належить реалізувати в разі ії появи для зменшення ії наслідків, зокрема щодо управління аварією і пла­нування захисту персоналу і населення.

Якщо аварія може супроводжуватись виникненням пожежі або вибуху, то вищезазначений комплекс організаційних і технічних заходів повинен за­довольняти вимоги ГОСТ 12.1004.

4.6 Перелік та визначення проектних аварій, режимів функціонування і кінцевих станів, якими може закінчитися ліквідація наслідків авари, після узгодження з проектною організацією вноситься в завдання на проектування із зазначенням умов експлуатації, за яких розглядається виникнення кожної аварії.

4.7 Якщо до складу підприємства входять особливо небезпечні об'єкти діяльності, перелік яких визначається згідно з чинним законодавством, то до складу технічної документації підприємства повинен оходити спеціальний паспорт: екологічний, санітарно-епідеміологічний, паспорт реакторної уста­новки тощо). Екологічний паспорт заповнюється відповідно до ГОСТ 17.0.0.04, санітарно-елідеміологічний -— відповідно до норм та правил Міністерства охорони здоров'я, паспорт реакторної установки — відповідно до «Правил ядерной безопасности атомных электростанций ПБЯ-04-74».

4.8 Конкретний перелік і зміст робіт для забезпечення безпечності для кожного потенційно небезпечного підприємства визначається державними нор­мативними документами з безпечності. Цей перелік повинен бути складений до початку експлуатації підприємства, і його рекомендується оформлювати в складі технічної документації як «Програму забезпечення безпечності».

Зразок переліку та послідовності таких робіт вміщено в додатку А.


5 ОЦІНЮВАННЯ ТА КОНТРОЛЬ БЕЗПЕЧНОСТЕ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

5.1 Необхідність проведення оцінювання чи контролю рівня безпеч­ності на різних стадіях циклу існування підприємства, а також перелік оці­нюваних чи контрольованих при цьому показників визначається норматив­ними документами і повинен бути наведений в завданні на проектування підприємства.

5.2 Оцінювання та контроль безпечності підприємства виконують на всіх стадіях циклу існування:

— під час проектування з метою прогнозу очікуваного рівня безпеч­ності підприємств і подальшому проведенні експертизи проектної докумен­тації на безпечність визначають проектну оцінку рівня безпечності;

— під час відведення земельної ділянки під будівництво підприємства перевіряють принципову можливість забезпечення безпечності на відведеній та прилеглих територіях;

— під час будівництва чи модернізації здійснюють авторський нагляд чи технічний контроль за будівництвом;

— під час введення підприємства в експлуатацію та під час дослідної та промислової експлуатації з метою визначення фактично досягнутого рівня безпечності підприємства та перевірки його відповідності вимогам безпеч­ності, встановленим у технічному завданні, виконують апостеріорне оцінюванья і імовірносний прогноз безпечності на підставі аналізу роботи підпри­ємства;

— під час функціонування підприємства з метою визначення опера­тивного рівня безпечності підприємства проводять опережений контроль;

— у разі зняття з експлуатації проводять технічний контроль за визна­ченою процедурою ліквідації підприємства.

5.3 Проектне оцінювання безпечності підприємства залежно від його особливостей і стадіі проектування проводять з урахуванням властивостей:

— тільки технологічного, допоміжного та іншого обладнання, а також систем їхнього захисту;

— технологічного, допоміжного та іншого обладнання, а також систем їхнього захисту з урахуванням композиційних факторів;

— технологічного, допоміжного та іншого обладнання, а також систем їхнього захисту з урахуванням композиційних і ергатичних факторів.

5.3.1 Проектна оцінка безпечності, яка одержана на початку проекту­вання і враховує тільки властивості технологічного обладнання, є орієнтов­ною і використовується тільки для визначення принципової можливості спо­рудження підприємства.

5.3.2 Проектна оцінка безпечності, одержана з урахуванням технічних і композиційних факторів, дозволяє оцінити можливість забезпечення пот­рібного рівня безпечності підприємства, яке споруджується в цій місцевості за запропонованим проектом.

5.3.3 Проектна оцінка безпечності, одержана з урахуванням технічних. композиційних та ергатичних факторів, використовується для уточнення скла­ду, структури та розміщення систем(пристротв, елементів) безпеки, складу та структури завдань працівників у забезпеченні безпеки

5.4 Проектне оцінювання рівня безпечності підприємства допускається здійснювати такими методами:

— аналітичними ;

— імовірносного моделювання;

— комбінованими, які являють собою поєднання аналітичних методів і методіо моделювання;

— експертними.

5.5 Апостеріорне оцінювання рівня безпечності підприємства може здій­снюватись методами, наведеними в 5.4 цього стандарту чи експерименталь­ними методами.

5.6 Експериментальне оцінювання (контроль) рівня безпечності підпри­ємства допускається проводити шляхом збирання та оброблення статистич­них даних про безпечність в умовах дослідного та промислового функціо­нування підприємства.

Для окремих комплексів технологічного обладнання за погодженням з проектувальником підприємства допускається організація та проведення спе­ціальних випообувань на безпечність.

5.7 Під час прогнозів аварій повинен використовуватись консерватив­ний підхід, який полягає в тому, що для параметрів і характеристик об'єкта приймають значення і границі, про які наперед відомо, що вони призводять до найбільш несприятливих результатів.

5.8 Під час проведення оцінювання чи контролю безпечності підпри­ємства використовують програми та методики, які атестовані в установле­ному порядку.

5.9 Результати оцінювання та контролю безпечності підприємства по­винні в регламентованому порядку вноситись до технічної документації.


ДОДАТОК А

(рекомендований)

Перелік робіт, як! входять до «Програми забезпечення безпечності промислового підприємства»

А.1 Роботи для визначення потрібного рівня безпечності промислового підприємства на стадії проектування

А.1.1 Збір даних пре режими, умови роботи та надійність технологіч­ного устаткування (чи його аналогів), яким буде обладнуватись промислове підприємство, про склад та організацію роботи працівників, про склад та якість експлуатаційної документації. ,.

А.1.2. Аналіз одержаних даних і визначення попередніх вимог до без­печності підприємства.

А.1.3 Аналіз відмов устаткування, які призводять до проектних аварій на підприємстві, і формулювання вимог до його надійності, а також форму­лювання вимог до систем (пристроїв, елементів) безпеки.

А.1.4 Аналіз характеристик майданчиків, де передбачається будівницт­во підприємства.

А.1.5 Визначення вимог до безпечності підприємства, які вносяться в технічну та експлуатаційну документацію.

А.1.6 Вибір методів оцінювання чи контролю безпечності на подаль­ших стадіях його створення, затвердження «Програми забезпечення безпеч­ності».

А.2 Роботи для досягнення потрібного рівня безпечності промислового підприємства

А.2.1. Стадія «Проект«

А.2.1.1 Аналіз безпечності різних варіантів проекту підприємства та йо­го розміщення на проммайданчику, попереднє оцінювання безпечності пер­спективних варіантів підприємства.

А.2.1.2. Порівняння варіантів проекту і вибір варіанта, який переважає за критерієм безпечності.

А.2.1.3 Підготовка вихідних даних і проведення попередніх розрахунків відносно складу і кваліфікації працівників, які відповідають за безпечність підприємства.

А.2.1.4 Аналіз впливу рівня безпечності різних варіантів проекту на показники техніко-економічно: ефективності підприємства.

А.2.1.5 Розробка вимог до устаткування, яке виконує функції захисту об'єкта.

А.2.1.6 Розроблення вимог до персоналу, що бере участь у виконанні функцій, важпивих для безпеки, і складання інструкцій для цього персоналу, зокрема інструкції з керування проектними і позапроектними аваріями та плани захисту персоналу і населення.

A.2.1.7 Вибір остаточного варіанта проекту.

А.2.1.8 Уточнення даних про надійність технічних засобів, важливих для безпечності підприємства.

А.2.1.9 Уточнення проектної оцінки показників безпечності підприєм­ства.

А.2.1.10 Експертиза і, в разі необхідності, доробка технічних умов на заплановану до випуску продукцію з метою забезпечення її безпечності для життя, здоров'я людей, їхнього майна та навколишнього середовища під час експлуатації чи вживання цієї продукції.

А.3 Роботи з дослідження та підвищення безпечності промислового підприємства в умовах дослідної та промислової експлуатації

А.3.1 Уточнення (розробка) системи збирання та оброблення інфор­мації про надійність устаткування, важливого для безпечності, збирання та оброблення інформації про надійність технологічного устаткування і дії пер­соналу, аналітичне оцінювання безпечності підприємства на підставі одер­жаної інформації.

А.3.2 Уточнення (за необхідності) параметрів технічної експлуатації тех­нологічного устаткування підприємства, складу і кваліфікації персоналу, ко­рекція експлуатаційної документації.

А.3.3 Перевірка виконання правил, нормативів та регламентів, які від­носяться до безпечності підприємств, передбачених інструкціями з їхньої екс­плуатації.

А.3.4 Планування та проведення спеціальних випробувань окремих комп­лексів устаткування, важливого для безпечності підприємства.

А.3.5 Аналіз впливу безпечності підприємства на ефективність цого функціонування.

А.3.6 Контроль і забезпечення методами стандартизації та сертифі­кації за допомогою технічних умов, експлуатаційних та ремонтних документів безпечності промислового підприємства щодо вироблюваної продукції.

А.3.7 Розроблення та реалізація рекомендацій з підвищення безпеч­ності конкретного підприємства, з підготовки типових проектних рішень.

А.4 Роботи для забезпечення безпечності на стадії ліквідації промислового підприємства

А.4.1 Перевірка виконання правил,нормативів та регламентів, які від­носяться до ведення робіт під час ліквідації підприємства.

А.4.2 Розроблення та реалізація рекомендацій з підтримання еколо­гічно безпечної природно-техногенної системи, в яку перетворюється підпри­ємство, що ліквідується.


Ключові слова: безпечність промислових підприємств, оцінювання та контроль безпечності, джерела небезпеки, реципієнти, композиційні факто­ри, технічні фактори, ергатичні фактори, аварійна ситуація, аварія, ліквідація наслідків аварії, зняття з експлуатації, забезпечення безпечності промисло­вих підприємств